TVP potrzebuje miliarda z abonamentu, żeby były dobre filmy. A co, kiedy już będzie miliard?

Nie ma programów wypełniających mityczną misję? Nie ma dobrych filmów? Rzecznik TVP wyraźnie sugeruje, że to nasza wina, bo nie płacimy abonamentu RTV.

Zdjęcie rodziny przed telewizorem pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie rodziny przed telewizorem pochodzi z serwisu Shutterstock

TVP zabrała się za ściąganie należnych jej pieniędzy. Z jednej strony trwają prace nad ustawą medialną, która sprawi, że opłatę na media publiczne zapłacimy wszyscy, niezależnie od tego, czy posiadamy odbiorniki czy nie (a przedsiębiorcy zapłacą odpowiednio podwyższoną opłatę). Z drugiej – odkąd do akcji wkroczyła Poczta Polska, wpływy wyraźnie wzrosły. Czas ponownie spytać: co z tą misją?

A rzecznik na to: potrzebujemy miliarda

"Gazeta Wyborcza" rozmawiała z rzecznikiem TVP Jackiem Rakowieckim o tym, czego chcą polscy widzowie. Rzecznik wyjaśnił, że widzowie masowo oglądają to, co miłośnicy ambitnego kina krytykują: czyli polskie seriale, komercyjne talent show, Tomasza Lisa, hollywoodzkie hity dla całej rodziny. Abonament to mniej więcej jedna piąta budżetu TVP, cała reszta to komercja. Dlatego nie ma szans na zakończenie emisji "M jak miłość" i zastąpienia go świetnym programem edukacyjnym, którym będzie zachwycać się garstka Polaków.

"Żeby widz odczuł wyraźną poprawę naszej oferty programowej, TVP musiałaby dostawać około 1 mld zł" – oznajmił rzecznik, dodając, że to i tak byłoby kilka czy nawet kilkadziesiąt razy mniej niż dostają media publiczne w innych krajach europejskich.

"M jak miłość" będzie z nami zawsze

Co się zmieni, kiedy będzie miliard?

Ciekawa jestem, czy rzeczywiście coś się zmieni, kiedy ten miliard od widzów już będzie. Wbrew pozorom miliard to nie takie science fiction. W 2013 roku wpływy z abonamentu RTV wyniosły 630 mln zł. W tym roku według prognozy "Wyborczej" ma to być 650 mln, a w 2015 roku – 720 mln. Jeśli uda się zamienić abonament na obowiązkową opłatę audiowizualną od każdego gospodarstwa, media publiczne będą rocznie otrzymywać ok. 970 mln. Ogromna większość tych pieniędzy pójdzie właśnie do TVP.

A to i tak pewnie będzie wciąż za mało, żeby nastąpiła poprawa jakościowa. W przypadku instytucji publicznych pieniędzy zawsze jest za mało, z kolei oczekiwania widzów zawsze są za wysokie. Nawet jeśli ktoś wpadnie na to, aby doliczać opłatę na media publiczne do ceny każdego smartfona i tabletu – bo przecież są to urządzenia, na których da się oglądać telewizję – oferta Telewizji Polskiej znacząco się nie zmieni.

Trudno z tego sensownie wybrnąć, bo nie jesteśmy bogatym narodem jak Brytyjczycy, a i TVP to nie BBC. Nas nie stać na utrzymywanie TVP, TVP nie stać na spełnianie naszych zachcianek. Kółko się zamyka — i właśnie dlatego Polska powinna brać przykład z innych systemów medialnych niż zachodnioeuropejskie.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Xbox One - przedstawiciele polskiej branży gier komentują pokaz nowej konsoli

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Czytajcie stare pisma o grach i zobaczcie, jak was okłamano! Na własne życzenie Zdjęcie dnia: Nie uwierzycie, że w tym niepozornym domku mieszka największy fan "Obcego" Aktualizacja GTA: San Andreas wycina zawartość z gry. Oburzające? Niekoniecznie - nowa dystrybucja to nowe problemy Polscy asasyni, symulator pociągu pancernego i „Banished” na Syberii. Będziecie w to grać? Call of Duty jak Pink Floyd. Kręcimy się w kółko, więc dlaczego z grami miałoby być inaczej? Assassin’s Creed: Unity - Rewolucja francuska i Wieża Eiffla. Nie liczy się historia, ważny jest mit Gadżet tygodnia [9] – znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Promować porno w ramach walki z piractwem? Nie, to wcale nie takie głupie pytanie Film dnia: Rower-rakieta jechał 333 km/h! Lepszy od Ferrari 6 mln Polaków korzysta z nielegalnych stron bukmacherskich. Wcale mnie to nie dziwi - legalnych trudno polubić Rewelacja! Ten ptak naśladuje strzelanie z blastera i inne dźwięki z „Gwiezdnych wojen” Poruszająca wystawa zdjęć? Najlepiej wojnę obrzydziłyby... gry - pokażcie je w galeriach! Wybieramy gadżet tygodnia [9]. Który podobał się Wam najbardziej? GTA V na PlayStation 4 wreszcie wykorzysta DualShocka 4! Czemu twórcy tak rzadko siegają po dodatkowe funkcje kontroleró Metro 2033 za darmo! Warto się pospieszyć – oferta ważna tylko do 19:00 Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie 16 darmowych DLC. Miły gest, choć to tylko czysty, prosty marketing Film dnia: Rośnie nowy Kubica. Trzylatek gra w wyścigi na kierownicy i idzie mu świetnie! Zdjęcie dnia: Tak wygląda kopia filmu Interstellar dla kin IMAX Ściągaliście "Wałęsę" z torrentów? Spodziewajcie się wezwania do zapłaty Hardcore - film jak gra FPP. Nie wysiedzimy w kinie! Gadżetomamia: Zbigniew Hołdys skarży się, że nie dostał pieniędzy ze Spotify. “Nikt go nie słucha” Gram w FIFA 15 mecz w normalnym wymiarze czasowym. Wirtualna piłka nożna nie ma żadnego związku z prawdziwą!