Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna?

Międzynarodowe umowy zakazują militaryzacji Kosmosu, jednak co pewien czas w mediach pojawiają się informacje o testowaniu na orbicie technologii, które mogą mieć zastosowanie militarne. Najnowszym, budzącym takie podejrzenia obiektem okazuje się rosyjski satelita 2014-28E. Co potrafi i dlaczego budzi tak duże zainteresowanie?

W mediach pojawiły się spekulacje wskazujące, że rosyjski satelita, znany jako 2014–28E może być nową, testowaną przez Rosjan bronią. Skąd wzięły się te przypuszczenia? Wystrzelony w maju 2014 roku obiekt był początkowo uznawany za kolejny, kosmiczny śmieć. Pogląd ten został zweryfikowany, gdy „śmieć” zaczął wykonywać na orbicie manewry niedostępne dla innych satelitów.

Sama zdolność do np. korekty wysokości orbity nie jest niczym niezwykłym, jednak fala spekulacji zaczęła narastać, gdy okazało się, że rosyjski satelita może swobodnie manewrować i np. podlatywać do innych obiektów.

Warto przy tym zauważyć, że sama zdolność manewrowania nie czyni z niego sprzętu bojowego. 2014–28E może być np. urządzeniem serwisowym, przeznaczonym do prac naprawczych na orbicie albo do usuwania kosmicznych śmieci. Te same możliwości można jednak wykorzystać w mniej pokojowych celach, o czym wspomina m.in. dr Joan Johnson-Freese z amerykańskiego Naval War College:

Każdy satelita posiadający możliwość manewrowania na orbicie może być wykorzystany jako broń. Nie znaczy to jednak, że wszystkie manewrujące satelity to bronie. (…) Takie obawy pojawiają się jednak za każdym razem, gdy ktoś stworzy technologię mogącą mieć dwa zastosowania.

2014–28E nie jest pierwszym obiektem, zdolnym do takich działań. Warto pamiętać choćby o dwóch amerykańskich bezzałogowych wahadłowcach X-37B, których trwające wyjątkowo długo misje budzą powszechne zainteresowanie m.in. z powodu skutecznego embarga na informacje, związane z tymi maszynami.

Sprzęt, który może być wykorzystany w roli kosmicznej broni testują również Chińczycy, o czym przed rokiem pisałem w artykule „Gwiezdne wojny: made in China. Chiny przetestowały porywacza satelitów”.

W kontekście takich doniesień warto również wspomnieć, że do walki na orbicie i niszczenia satelitów można wykorzystać bardziej konwencjonalne rozwiązania. Już w 1984 roku Amerykanie przetestowali rakietę antysatelitarną ASM-135 ASAT, która po wystrzeleniu z samolotu F-15 trafiła satelitę, orbitującego na wysokości 555 kilometrów. Potwierdzone próby zestrzelenia satelitów mają za sobą również Rosja i Chiny.

Podsumowując temat trochę mniej serio, już widzę niedaleką przyszłość — seria incydentów na orbicie wyłącza z użytku system GPS, a prezydent Putin z zatroskaną miną oznajmia:

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza fotokopiarka trafiła do sprzedaży w 1907 roku?

To nie nasze satelity, taki sprzęt można kupić w każdym sklepie z satelitami bojowymi.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Space i The Register.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta Film dnia: Koniec z pomyłkami pielęgniarek! Urządzenie wykryje żyły i zaoszczędzi nam bólu Gry, kosmos i bezpieczeństwo w Sieci - o tym uczą uczelnie. Chce się być studentem! Nauka nie musi być nudna! Oni zastępują nauczycieli - przegląd najciekawszych blogów i wideoblogów naukowych