Lenovo IdeaPad Y550p - test

Lenovo IdeaPad Y550p - test

Blomedia poleca
15.06.2010 22:39, aktualizacja: 15.01.2022 14:22

Lenovo projektując modele IdeaPad Y530 i IdeaPad Y550 udowodniło, że można stworzyć solidne i wydajne laptopy multimedialne za rozsądne pieniądze. Niedawno do sprzedaży trafił Lenovo IdeaPad Y550p korzystający z najnowszych procesorów z rodziny Intel Core i3, i5 i i7. Czy ten notebook też odniesie sukces?

Lenovo projektując modele IdeaPad Y530 i IdeaPad Y550 udowodniło, że można stworzyć solidne i wydajne laptopy multimedialne za rozsądne pieniądze. Niedawno do sprzedaży trafił Lenovo IdeaPad Y550p korzystający z najnowszych procesorów z rodziny Intel Core i3, i5 i i7. Czy ten notebook też odniesie sukces?

Wpis pochodzi ze strony: www.lenovoblog.pl

Lenovo IdeaPad Y550p to podrasowana wersja Y550. Charakter urządzenia doskonale oddaje napis na pokrywie matrycy: „Art of Gaming”. Istotnie, laptop z pewnością zadowoli amatorów gier. O tym jednak później.

Słów kilka o nowych procesorach

Z zewnątrz, pomijając oczywiście grafikę na pokrywie, IdeaPad Y550p nie różni się od Y550. Nie ocenia się jednak książki po okładce. W środku zainstalowano najnowsze procesory Intela z rodziny Core i3, Core i5 lub Core i7. Różnią się one zasadniczo od Core 2 Duo. Z najważniejszych zmian warto wymienić zintegrowanie kontrolera pamięci w procesorze oraz wykorzystanie technologii Turbo Boost (w i5 i i7), dzięki której częstotliwość pracy rdzeni zmienia się w zależności od potrzeb. W praktyce przekłada się to na wzrost wydajności bez zwiększenia zapotrzebowania na energię. Laptop lepiej radzi sobie z aplikacjami i długo pracuje na baterii. Testowany egzemplarz wyposażony był w procesor i3.

Obudowa

Każdy kto miał w rękach Lenovo IdeaPad Y550 wie, że jest to solidnie wykonany kawał elektroniki. W Y550p zmiany są kosmetyczne. Pokrywa matrycy została zrobiona z dobrej jakości matowego plastiku, ozdobionego czerwonym nadrukiem. Nie jest ona podatna na zarysowania. Środek również został wykonany z wysokiej klasy tworzyw sztucznych. Są one połyskliwe, ale ze względu na kolor (testowany egzemplarz miał szare wnętrze) odciski palców nie są bardzo widoczne. Wyjątkiem jest czarny panel nad klawiaturą, który przyciąga zabrudzenia. Bryła laptopa jest zwarta i masywna, nie ugina się pod naciskiem a elementy obudowy są ze sobą dobrze spasowane. Zawiasy matrycy budzą zaufanie, mają jednak ograniczony kąt rozwarcia. Ramka dookoła ekranu została wykonana z czarnego połyskliwego materiału. Lepiej nie poddawać go działaniu twardych lub ostrych narzędzi ;)

Klawiatura

Produkty Lenovo znane są z dobrych klawiatur. Firma dba o ergonomię i rozważnie dobiera materiały. W Lenovo IdeaPad Y550 zainstalowano klasyczną klawiaturę z dużymi przyciskami o średniej wysokości skoku. Pisze się na niej wygodnie. Musiałem co prawda przywyknąć do rozmieszczenia klawiszy, ale szybko osiągnąłem zadowalającą wydajność we wprowadzaniu znaków. Klawiatura jest miękka, co z resztą dość charakterystyczne dla urządzeń Lenovo.

Gładzik mógłby być lepszy. Palce dobrze ślizgają się po jego powierzchni, ma on także odpowiednią wielkość, niestety, nie jest wystarczająco czuły, co na dłuższą metę irytuje. Powierzchnia touchpada została pokryta miniguzami i jest oddzielona od reszty obudowy. Obsługuje dwudotyk. Przyciski mają duży skok i działają miękko.

Multimedia

IdeaPad Y550 wyposażony jest we wszystkie niezbędne porty i sloty: d-sub, HDMI, eSATA, 3 gniazda USB (jedno połączone z eSATA), Express Card i czytnik kart pamięci. Nie ma więc najmniejszych problemów z komunikacją z innymi urządzeniami.

Nad klawiaturą znajduje się dotykowy panel dzięki któremu można szybko zmienić plan zarządzania energią, podrasować dźwięk lub uruchomić jedną z ośmiu przypisanych aplikacji, korzystając z paska SlideNav.

Wielką zaletą Lenovo Y550p jest jednak matryca.

Ekran

Zainstalowany w laptopie ekran wypada lepiej niż w większości konkurencyjnych produktów, a miałem okazję bezpośrednio porównać go z kilkoma urządzeniami,. Kolory są dobrze odwzorowane i nasycone a podświetlenie jest jasne i równomiernie rozłożone. Widać to zwłaszcza podczas oglądania filmów. Zupełnie przyzwoite są także kąty widoczności. Wadą jest kąt odchylenia ekranu, który do pracy poza domem może okazać się niewystarczający. Y550p jest jednak typowym desktop replacement, do działań terenowych są inne urządzenia.

Bateria

Producent zapewnia, że laptop na 6 komorowej baterii może pracować przez 4,5 godziny. No cóż, nie może. Zależnie od trybu pracy i obciążenia, czas pracy testowego egzemplarza wahał się od 2,5 do 3,5 godz.. Udało mi się przekroczyć górną granicę, ale nie sądzę, by podczas normalnego użytkowania sprzętu było to możliwe. Starszy model – Y550 z podobną specyfikacją, ale z procesorem Core 2 Duo, osiągał zbliżone wyniki. Nie jest źle, choć jestem ciekawy, jak radzą sobie modele z i5 i i7.

Wydajność

Wydajność to niewątpliwie największa zaleta Lenovo IdeaPad Y550p. Testowany egzemplarz wyposażony był w procesor Core i3 M350 z 2,27GHz zegarem. Procesory i3 nie korzystają z Turbo Boost, ale i tak wypadają bardzo dobrze. Równolegle testowałem model Y550 z Core 2 Duo T4300 (2,1GHz). Poza procesorem, komputery nie różniły się zasadniczo specyfikacją. Wynik i3 w teście CPU 3D Mark był o ponad 20% wyższy.

Komputer sprawnie radził sobie z grami. Lenovo IdeaPad Y550p z pewnością zadowoli amatorów zmagań na cyfrowych polach bitwy. W teście wydajności laptop w programie 3D Mark (w trybie wysokiej wydajności) osiągnął 6894 punktów. Y550 miał wynik o 400 punktów gorszy. Na standardowych ustawieniach wynik Y550p to 5132 punktów. Oba laptopy wyposażone były w kartę graficzną Nvidia GeForce GT 240M. Na urządzeniach sprawdziłem między innymi: Crysis Wathead, Prototype i Call of Duty 5. Aplikacje działały płynnie. Najbardziej wymagający gracze powinni rozpatrzyć zakup wersji z procesorami Core i7, które mają jeszcze większe możliwości.

Y550p dobrze radził sobie z obróbką grafiki w programie Photoshop oraz montażem wideo (Movie Maker, Camtasia). Wydajności brakowało podczas montażu materiału zapisanego w Full HD, jednak z wideo w wysokiej rozdzielczości, problemy mam także na desktopie (czterordzeniowy Athlon II).

Kultura pracy

Laptop pracuje cicho, choć przy większym obciążeniu chłodzenie delikatnie mruczy. Jednak w żaden sposób to nie przeszkadza. Spód laptopa, przy standardowej pracy lekko się nagrzewa. Temperatura wzrasta, gdy zwiększa się obciążenie, nie przekracza jednak granicy, po której praca z laptopem na kolanach byłaby niekomfortowa.

Podsumowanie

Lenovo IdeaPad Y550p jest bardzo dobrym laptopem. Zastanawiając się nad zakupem komputera multimedialnego warto wziąć ten model pod uwagę. Obudowa notebooka jest wykonana z wysokiej klasy materiałów, jest on dobrze wyposażony i, przede wszystkim, wydajny. Wersja, którą miałem okazję testować, jest niestandardowa, gdyż wyposażono ją w procesor i3, który jest najsłabszym przedstawicielem nowej rodziny Intela. Niemniej, nawet ta jednostka zapewnia optymalne wyniki. Notebook, jak na urządzenie multimedialne, może długo pracować na baterii.

Zalety i wady:

[plus]Dobra matryca

[plus]Wydajność

[plus]Jakość wykonania

[plus]Wyposażenie

[minus]Błyszczące plastiki

[minus]Mały kąt odchylenia matrycy

y550p vs y550


Wpis pochodzi ze strony: www.lenovoblog.pl

Źródło: Lenovoblog

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)