Okna, które wytwarzają energię elektryczną

Klasyczne solarne instalacje mają to do siebie, że przeważnie nie wyglądają ani ładnie ani gustownie. Nie każdemu odpowiada "zaśmiecanie" dachu swojego domu przez panele słoneczne. Dlatego powstało przezroczyste solarne okno, które w żaden sposób nie oszpeci elewacji domu.

Chiński producent Chin Hua wyprodukował małe okna, o lekko mglistych panelach, które są w stanie produkować 2W energii elektrycznej. Nieco wyższą wydajność można uzyskać dzięki zamontowaniu w oknie szyby o większej mglistości. Technologia produkcji solarnych szyb została opracowana w taki sposób, że im bardziej zamglone jest szkło, tym jest wydajniejsze.

Okna z wbudowanymi ogniwami solarnymi – od Pitagorasa

Niestety nie można tutaj mówić ani myśleć o poważnym zastosowaniu tego konwertera energii. Jest to bardziej ciekawostka i dodatek, dla osób które chcą sprawdzić jak w ogóle sprawuje się "zielona energia". Na zdjęciu widać podłączony do okna, niewielki wentylatorek. Solarne okno pozwoli na zasilenie małych gadżecików, lampek i wiatraczków.

Źródło: ecofriend

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację