Elektryczne auto Nissana może być niebezpieczne dla przechodniów!

Bezgłośne samochody to raj dla kierowców i pasażerów. Piekło dla przechodniów, a zwłaszcza niewidomych. Nissan w trosce o zadowolenie wszystkich członków ruchu zaopatrzy swój najnowszy pojazd elektryczny w system dźwiękowego ostrzegania.

Mooovie – miejski pojazd marzeń

Cel stworzenia idealnie cichego samochodu został osiągnięty. Nissan Leaf to pojazd elektryczny, który podczas jazdy nie wydaje niemal żadnych dźwięków. Organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo drogowe taki stan rzeczy uznały jednak za niebezpieczny.

Jak donoszą specjaliści – duża liczba hybryd i pojazdów elektrycznych może być powodem zwiększenia liczby wypadków z udziałem przechodniów. Piesi przywykli przecież do odbierania otaczającego świata wszystkimi zmysłami. W tym słuchem.

Nissan Leaf będzie jednym z pierwszych samochodów (sprzedawanych na światową skalę) wyposażonych jedynie w silnik elektryczny (nie jest to hybryda). Koncern musiał zatem opracować odpowiedni system emitowania dźwięku przez pojazd, tak by ostrzegał on pieszych. Efektem prac jest Vehicle Sound for Pedestrains.

Deska rozdzielcza powstała przy współpracy Audi i nVidii

VSP działa od momentu startu silnika, do osiągnięcia 25km/h. Przy szybszej jeździe samochód, nawet elektryczny, jest już wystarczająco dobrze słyszalny.

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Pozostała kwestia doboru odpowiedniego dźwięku. Z początku zakładano, że głośnik zamontowany w komorze silnika będzie imitował pracę motoru spalinowego. Ostatecznie jednak, przy współpracy z osobami dbającymi o dobro niewidomych i dźwiękowców z Hollywood, wybrano taką opcję:

Inny dźwięk towarzyszy cofaniu:

Przyznacie, że brzmi to dość futurystycznie. Nie wyobrażam sobie dnia, w którym brzmienie ulicy przypominać będzie sceny z filmu Śpioch, Woody’ego Allena:

Zainteresował was system VSP? Pod tym linkiem znajdziecie obszerniejszy reportaż o nim.

Źródło: Washington Post

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację