Chcesz przedłużyć swoje życie o 12 lat? To proste...

Brytyjski naukowiec, specjalista genetyki, dr Aubrey de Grey stwierdził niedawno, że jego zdaniem starzenie się można powstrzymać — i ludzie żyć będą tyle, ile sami zdecydują. Rozwiązanie znajduje się podobno w naszych genach, a nauka spowalniania procesu starzenia ma nam zająć zaledwie 25 lat.

Jednak do czasu, kiedy naukowcom uda się rozwiązać ten irytujący problem, musimy zadbać o siebie sami. Istnieją na szczęście dość proste sposoby na to, żeby przedłużyć sobie życie (w zdrowiu!) nawet o kilkanaście lat.

Na początek historyjka:

Badacze z Anglii przez 20 lat śledzili losy blisko 5000 dorosłych osób, z których 314 osób żyło bardzo niezdrowo, pozostali zaś bardziej (w różnym stopniu) dbali o swój organizm i stan psychiczny. W czasie tych 20 lat aż 29% - 91 osób — spośród niezdrowo żyjących, zmarło. W grupie ludzi żyjących zdrowo odsetek ten wyniósł zaledwie 8% - 32 osoby.

Robi wrażenie, prawda? Może więc czas o siebie zadbać…

Jak możemy przedłużyć swoje życie?

 • Rzuć palenie - a jeśli nie palisz, to w ogóle nie zaczynaj. To banalne i wszystkim wiadome, ale papierosy są nie tylko w czołówce czynników powodujących przedwczesną śmierć. Są również elementem wbrew pozorom najłatwiejszym do wyeliminowania.
 • Pielęgnuj swoje poczucie humoru. Zgodnie z wynikami najnowszych badań, śmiech — szczery i regularny — połączony z częstym dobrym nastrojem, przedłuża życie aż o 8 lat!

Zobacz również: ASIMO - tańczący robot

 • Delektuj się muzyką klasyczną. Codzienna dawka Beethovena obniża ciśnienie krwi, uspokaja rytm serca, zmniejsza napięcie mięśni.
 • Tańcz! Jest to forma ruchu przy której nie tylko spalasz mnóstwo kalorii i automatycznie wpadasz w dobry nastrój — ćwiczysz także wiele różnych partii mięśni jednocześnie.
 • Nie przejmuj się opiniami innych. Kiedy nauczysz się nie brać ich do siebie i oceniać analitycznie nie emocjonalnie — będziesz mieć zdecydowanie mniej stresów.
 • Nie zaniedbuj życia intymnego. Udane pożycie obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie, a także uwalnia endorfinę — tak zwany "hormon szczęścia".
 • Sprzątaj w domu. Nie tylko unikniesz niebezpiecznych bakterii, ale zużyjesz również codziennie całkiem sporą liczbę kalorii. Szczupła sylwetka zaś i dobra kondycja to również lepsze zdrowie i dłuższe życie.
 • Dbaj o swoje zęby. Nie tylko ze względów estetycznych. Bakterie, które gromadzą się i rozwijają w jamie ustnej osób nie przejmujących się zbytnio swoim uzębieniem, mogą wywoływać choroby układu krążenia.
 • Śpij 6–7 godzin na dobę. Nie do końca wiadomo czemu, ale to właśnie taka długość snu wpływa najkorzystniej na naszą formę oraz długość życia.
 • Przygarnij psa lub kota. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że właściciele zwierząt (oczywiście pod warunkiem, że faktycznie je lubią) - są znacznie mniej zestresowani, spokojniej podchodzą do życia, lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach. Kontakt ze zwierzakiem relaksuje, a pies zmusza do regularnej aktywności fizycznej, choćby tylko spaceru.
 • Poznaj piramidę żywieniową - i zacznij się do niej stosować. Więcej owoców i warzyw, mniej czerwonego mięsa. Pij dużo czystej wody i jedz kilka małych posiłków zamiast trzech dużych.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację