YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

YouWare to według mnie kontrowersyjny sposób na dzielenie się informacjami związanymi z kontami na portalach społecznościowych.

Dla niektórych całkiem prawdopodobna jest ponura wizja, że w przyszłości każdy z nas będzie miał wczepiony chip - dzięki temu nie będziemy potrzebowali dokumentów, wizytówek, wszystko będzie zapisane w systemie, który łatwo będzie sprawdzić.

I YouWare tę wizję przyspiesza. Nie jest to żadna inteligentna opaska ani technologiczny gadżet. To zwykły kod QR, który dzięki twórcom YouWare nosić możemy na bransoletce, łańcuszku czy w breloczku.

YouWare zamienia ludzi w bydło

Po co? Żeby w szybki sposób wymienić się facebookowym kontem albo linkiem do profilu, na którym znajduje się nasze CV. Aplikacja mobilna skanuje kod QR, a użytkownik wybiera konto, które dodaje do znajomych lub obserwowanych.

Jest to na pewno szybkie, wygodne i sprytne, ale też strasznie… przerażające. Bo zamienia człowieka w znakowane bydło. Chodzimy z opaską, która pokazuje, gdzie jesteśmy przypisani. Siłą rzeczy stajemy się niewolnikiem internetowej tożsamości. Jak byk z wypalonym znakiem właściciela.

Zerkasz na jego zad i wiesz, do kogo należy. Tutaj zerkasz na rękę i jak na dłoni pokazana niemal cała najważniejsza internetowa aktywność. Przeraża mnie fakt, że ktoś co chwila mnie skanuje, prześwietla, sprawdza.

Zobacz również: Ręczna drukarka 3D

A przecież dodać na Facebooku można później, nie trzeba robić tego od razu. Po co ułatwiać i przyspieszać coś, co nie jest skomplikowane i pilne.

YouWare zamiast wizytówki?

Oczywiście można spojrzeć na pomysł YouWare mniej surowo — że to tylko nowoczesna forma starej wizytówki. Bardziej przemawia do mnie BleamCard, które w mniejszym stopniu nas oznacza. W końcu to wciąż karta, a nie trzymająca nas w niewoli opaska.

Być może trochę przesadzam, ale trudno zaakceptować i zrozumieć pomysł na to, żeby ludzie z sami z siebie oznaczali się. Nie jest to mój atak na media społecznościowe — wiem, że są ważne. Jednak nie na tyle, żeby przy każdej możliwej okazji wymieniać się profilami.

Ciekawy jestem, czy YouWare będzie kickstarterowym sukcesem. Na razie jest tak sobie, ale zbiórka będzie trwać przez 29 dni. To interesujący eksperyment — czy ludzie są gotowi na znakowanie.

Opaskę YouWare można kupić z 5 dolarów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem Tak trafia rakieta NSM! Ten sprzęt broni polskiego wybrzeża Połącz drukarkę ze smartfonem - printWiFi sprawi, że drukowanie będzie wygodniejsze

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot