W jaki sposób zabrać się do realizacji celu?

Wielokrotnie pisaliśmy tu już o tym, że należy wyznaczać sobie kolejne cele, dzielić je na mniejsze "podcele" - a potem planować ich realizację. Tyle tylko, że zazwyczaj samo zaplanowanie, a nawet rozpisanie czegoś w czasie, nie sprawia, że dany efekt zostaje osiągnięty.

Jak zabrać się za realizację postawionego sobie celu — żeby rzeczywiście dotrzeć do jej końca?

Co chcesz osiągnąć? Jaki jest twój cel?

Przede wszystkim cel musi być TWÓJ. Nie tylko dlatego, że to ty go wyznaczasz — koniecznie musi być to coś, co jest dla ciebie istotne. Żadne "powinienem", "warto by było", "należy" - tylko i wyłącznie "ja tego pragnę!"

Kiedy już postawisz sobie cel — na przykład "zbudować własny dom" - określ dokładnie, co ten cel dla ciebie oznacza:

  • czy to ma być duży dom?
  • gdzie ma stanąć, w mieście czy na wsi? w jakim konkretnie miejscu?
  • ma mieć jedno piętro czy dwa? może strych ze spadzistym sufitem?
  • jaki planujesz wystrój?
  • co z ogrodem — jak duży, co chcesz w nim mieć?

Im bardziej szczegółowo określisz ten cel, tym większą będziesz mieć…

…motywację.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... floppy disc

Bez odpowiedniej motywacji nie masz się nawet co zabierać za robienie czegokolwiek. I tak nie będzie ci się chciało tego dokończyć. Musisz więc dokładnie ustalić, jakie korzyści da ci realizacja celu — co takiego dostaniesz, że będziesz miał chęć do tego uparcie dążyć?

  • brak uciążliwych sąsiadów za ścianą? możliwość postawienia latem basenu i wypoczywania na miękkiej trawie? miejsce na urządzenie pracowni malarskiej albo ciemni fotograficznej? bezpieczeństwo twoich dzieci, bawiących się na własnym ogrodzie zamiast osiedlowym placu? niezależność i możliwość ustalania własnych zasad?

Cokolwiek to jest — niech będzie warte wysiłku, jaki włożysz w realizację celu.

Plan "mentalny"

Zanim przystąpisz do właściwego zaplanowania koniecznych czynności, usiądź na chwilę i zastanów się:

  • Jakie cechy twojego charakteru będą pomocne? - może świetnie negocjujesz ceny i uda ci się znaleźć lepszą ofertę materiałów lub wykonania?
  • Jakie cechy twojego charakteru będą przeszkadzać? - szybko się zniechęcasz? jesteś mało asertywny i zgadzasz się na każdą propozycję wykonawcy prac? To są właśnie te rzeczy, nad którymi koniecznie musisz zacząć już teraz pracować!
  • Jakie twoje umiejętności będą pomocne? - może jesteś architektem? albo potrafisz efektywnie rozplanować przestrzeń w domu?
  • Brak jakich twoich umiejętności będzie przeszkadzać? - kiepsko ci idzie planowanie wydatków? nie potrafisz za bardzo odróżnić porządnego wykonania od partaniny? Pomyśl, jak te problemy rozwiązać zanim zaczną ci naprawdę przeszkadzać!

Gratulacje, jesteś przygotowany do psychicznego stawienia czoła zadaniu.

Pamiętaj…

Po pierwsze: przygotuj się na problemy. Nastaw się od razu, że nie wszystko pójdzie po twojej myśli. Jeżeli będziesz na to od początku przygotowany, mniej się zdenerwujesz i łatwiej przezwyciężysz pojawiające się trudności.

Po drugie: przygotuj się na zmiany założeń. Każdy plan musi być elastyczny. Być może nie uda ci się dokończyć czegoś w wyznaczonym terminie, albo będziesz musiał chwilowo zrezygnować z jakiejś części prac — na przykład pogoda nie pozwoli ukończyć danego etapu wtedy, kiedy planowałeś. Przygotuj sobie wtedy "plan B" i kontynuuj, nie załamuj się nawet sporymi zmianami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać