"Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko

Zegarki "Błonie" i ZX Spectrum dostaną nowe, drugie życie. Dlaczego? Bo ludzie głupieją na widok starej marki, idealizując przeszłość.

Zdjęcie dziecka pochodzi z serwisu shutterstock.com

Zdjęcie dziecka pochodzi z serwisu shutterstock.com

Mogłoby się wydawać, że moda na powroty czegoś nauczyła — że nic nie będzie takie samo, jak przedtem. Tymczasem wielu wciąż naiwnie wierzy w to, że “kiedyś było lepiej” i dlatego przyklaskują takim pomysłom jak powrót ZX Spectrum.

Myślenie w stylu “stare, dobre czasy” to oszukiwanie samego siebie. Nie twierdzę, że każdy miał źle, a teraz ma dobrze, ale np. pod względem technologicznym zrobiliśmy duży postęp i trzeba być po prostu naiwnym, żeby twierdzić, że “kiedyś to gry były lepsze” i miały duszę.

Chcemy tak myśleć, bo tak jest lepiej. W końcu fajnie jest pamiętać i być świadkiem czegoś, czego już dzisiaj nie ma. Siłą rzeczy idealizuje się wspomnienia, żeby się wyróżnić i postawić wyżej. “Hehe, grasz na tym PS4, no fajne, fajne, ale, młody, kiedyś to się grało, kiedyś to były konsole!”.

I koniec dyskusji, 1:0 dla starszego. No bo jak tu odpowiedzieć?

Dla firm to tym lepiej, bo łatwo zarobić na nostalgii. Wraca Secret Service? Zgarnia mnóstwo pięniedzy na “polskim Kickstarterze”. Reaktywacja Unitry? Wszyscy zachwyceni, chociaż od początku wiadomo, że to nie będzie to samo, co kiedyś:

Oburza mnie jednak to, że ktoś Unitrę, czyli symbol pewnej jakości, umieszcza na produktach, o których nic nie wiemy. Mogą być dobre, ale mogą być też złe – to się okaże.

Tymczasem ktoś, kto zobaczy urządzenie na sklepowej półce, pomyśli tak: „wow, gramofon działa do dziś, Unitra to pewna jakość, biorę!”. Nie będzie się zastanawiał, czy to to samo (pewnie tak, skoro na pudełku „Born in Poland”), po prostu skojarzy fakty. Czytaj więcej

Moje przewidywania sprawdziły się w przypadku słuchawek:

Zobacz również: Gadżetovlog o gadżetach

I o słuchawkach Unitra SD-20 mogę powiedzieć tylko jedno – do odsłuchu muzyki to się one nie nadają. Nawet niektóre zestawy dołączane do telefonów brzmią lepiej. Do tego są po prostu kiepsko przemyślane i, ogólnie, przeciętnie wykonane. Ładnie wyglądające kopułki z litego drewna nie zastąpią ani dobrych przetworników, ani solidnego przewodu czy łamanego wtyku. Odnoszę jednak wrażenie, że lwią część ceny słuchawek pochłonęły właśnie one oraz stylizacja i logo. Czytaj więcej

Teraz mamy powtórkę z rozrywki. Modę na nostalgię chcą wykorzystać nowi właściciele zegarków “Błonie”. I znowu mamy to samo — niby polska marka, ale napisu “made in Poland” nie zobaczymy. Ponownie coś w stylu “Born in Poland”:

Zegarek został oparty na japońskim mechanizmie i wyprodukowany w Hongkongu. Model w całości zaprojektowany został jednak w Polsce, stąd też pochodzą niektóre jego elementy (m.in. pasek), w kraju jest też sprawdzany i regulowany przez polskiego zegarmistrza Czytaj więcej

Ponownie można by też zadać pytanie - czy młodzi Polacy muszą sięgać po marki z PRL? Czy nie mogą stworzyć nowej, własnej? Owszem, niech inspirują się historią, ale też niech zaczną ją tworzyć.

Odpowiedź jest prosta — nie. Bo wówczas ten sam zegarek nie kosztowałby 1670 zł, a np. 670 zł.

ZX Spectrum powraca. Ale po co nam?!

Bez sięgania po sprawdzoną markę pieniędzy nie zarobiliby twórcy ZX Spectrum Vega. Bo i jak? Stworzenie konkurenta dla Microsoftu, Sony i Nintendo jest poza zasięgiem wielu. Na androidową konsolę raczej mało kto się nabierze. Co robić? Ożywić trupa.

ZX Spectrum Vega, czyli nowa wersja ZX Spectrum, już na Indiegogo ma ponad 50 tysięcy funtów. Twórcy chcą 100 tysięcy i pewnie swój cel osiągną, bo Internet nieraz pokazał, że nostalgia zaślepia i pozwala sfinansować wszystko, co jest stare i legendarne. A przynajmniej ma być.

ZX Spectrum Vega to tak naprawdę pad nawiązujący do “kultowej” konsoli, który podłącza się do telewizora i gra w “kultowe” gry. Na starcie będzie ich tysiąc, resztę będzie można pobrać z Internetu.

ZX Spectrum Vega na Indiegogo kosztuje 120 funtów. 631 zł za sprzęt, który odtwarzać będzie gry z lat osiemdzięsiątych. Mniej więcej to samo dostaniecie, jeśli kupicie w pierwszym lepszym supermarkecie chińską konsolkę za mniej niż sto złotych.

No tak, ale ona nie ma “kultowego”(tfu!) logo.

Nie dziwię się producentom, że wykorzystują naiwność ludzi, którzy rzucą się na wszystko, co kojarzy się ze starymi czasami, nawet jeśli to pospolita chińszczyzna. Zastanawiam się jednak, ile razy taki łatwowierny klient musi się naciąć lub też ile razy trzeba dojść do wniosku, że “stare nie równa się potrzebne mi dzisiaj”, by takie powroty po prostu odpuścić i machnąć na nie ręką.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika Najciekawsze kamery internetowe na żywo! Piękne widoki, duchy, zwierzęta i zorza polarna Chłopcy grający w GTA i FIFĘ mają gorsze wyniki w szkole? Tak - ale to nie wina gier Film dnia: Dron nad Prypecią. Ale klimat! Copyright trolling się nie opłaca. W USA internauci zbiorowo pozywają prawników Łukasz 'PRAWUs' Ganczewski w wywiadzie dla Gadżetomanii: Typowa dieta e-sportowca to fast-food Gadżetomamia: Moda na Sukces znika z telewizji, ale będzie dalej w Sieci. TVP uruchamia nowy serwis VOD