Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób!

Project Ara stawia na pełną dowolność, Puzzlephone na pewne ograniczenia. Ale nowy smartfon wciąż ma nam dać wybór.

Nie przekonuje mnie moda na "modułowość". Np. Project Ara to szkielet, do którego dokładamy potrzebne funkcje. Potrzebne tylko nam — po co nam aparat, jeśli w ogóle nie robimy zdjęć? Zamiast tego warto dodać coś, co faktycznie jest dla nas niezbędne.

“Najważniejsze są jednak wpinane w podstawkę moduły, a konkretnie ich różnorodność. Dotyczy to zarówno podstawowych dodatków, takich jak aparat, bateria, czytnik kart pamięci, skaner odcisków palców czy moduł NFC, jak i bardziej wymyślnych rozwiązań. Redaktorzy z MIT Technology Review zwrócili uwagę choćby na pulsoksymetr, którego używa się do nieinwazyjnego mierzenia saturacji krwi, czy kamerkę działającą na podczerwień, którą zamknięto w wydrukowanej obudowie (druk 3D).” Czytaj więcej

Ma to sens, ale jednak nie lubię bawić się w dodatkowe składanie. Niech twórcy tworzą takie urządzenia, żeby były funkcjonalne i pasowały do mnie. Przy każdej możliwej okazji. To ma być działka producentów, nie moja.

A ci zdają sobie sprawę, że na pewno znajdą się osoby, których pociąga pomysł na Project Ara, ale z drugiej strony myślą podobnie do mnie - nie chcą bawić się przy każdym wyjściu w składanie smartfona i zastanawianie się, co akurat dzisiaj może być potrzebne.

Puzzlephone — modułowość ograniczona

Puzzlephone ten wybór w znaczący sposób upraszcza. Są jedynie trzy moduły, które można modyfikować. Pierwszy to coś w rodzaju kręgosłupa — składa się z wyświetlacza LCD, głośników oraz przede wszystkim obudowy. W drugim znajdziemy baterię i inne ważne elektroniczne elementy. Trzeci moduł to procesor i aparat.

Mniej, ale wygodniej — to dobry kompromis. W końcu w ten sposób łatwiej dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Na dodatek Puzzlephone może być smartfonem na lata. Nie trzeba kupować nowego modelu, jeżeli chce się mocniejszy procesor lub lepsze podzespoły — wystarczy wymienić określony moduł, bez większego grzebania we wnętrzu Puzzlephone.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron

A poza tym Puzzlephone po prostu dobrze wygląda. Tymczasem Project Ara przypomina zlepek klocków i nie prezentuje się elegancko i ładnie:

Premiera Puzzlephone w 2015 roku. Kluczowa będzie cena, a tej jeszcze niestety nie znamy. Niemniej jednak Puzzlephone ma duże szanse na to, żeby przyciągnąć niezdecydowanych do Projectu Ara.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot