Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe?

Ludzkie oko widzi tylko niewielką część promieniowania elektromagnetycznego, o długości fali z zakresu 380-780 nm. Badacze z Washington University odkryli jednak, że istnieje możliwość zobaczenia podczerwieni, której – teoretycznie – nasze oko nie jest w stanie zarejestrować. Jak to możliwe?

Domowe sposoby na zobaczenie podczerwieni

Receptory w naszym oku reagują jedynie na określony, dość wąski zakres fal. Możemy to obejść dzięki technologii – wystarczy wziąć choćby pilota telewizyjnego i spojrzeć na niego przez włączoną kamerę telefonu. Jeśli pilot korzysta z podczerwieni, a w kamerze nie mamy filtrów, to najprawdopodobniej na ekranie telefonu zobaczymy świecenie diody, niewidoczne gołym okiem.

Ten sam mechanizm wykorzystują niektóre (bo są również inne metody) noktowizory, które po prostu oświetlają teren światłem, niewidocznym dla ludzkiego oka.

Naukowcy widzą dziwne błyski

W każdym z tych przypadków obowiązuje jednak zasada, że aby dostrzec podczerwień (a właściwie jej odbicie, bo przecież nie widzimy samego światła), potrzebujemy jakiegoś urządzenia, wspomagającego nasze oczy. Naukowcy z Washington University odkryli jednak przez przypadek, że w specyficznych warunkach oko człowieka może dostrzec coś, co – teoretycznie – jest dla niego niewidoczne.

Naukowcy spostrzegli, że przy niektórych eksperymentach dostrzegają błyski zielonego światła. Zjawisko zaintrygowało ich na tyle, że postanowili przeanalizować je dokładniej, wykorzystując w tym celu m.in. ludzkie i mysie komórki siatkówki oka.

Frans Vinberg i Vladimir J. Kefalov - badacze, którzy odkryli zjawisko widzenia podczerwieni

Dwa fotony zamiast jednego

Okazało się, że podczas eksperymentów z impulsami laserowymi o różnej długości, w niektórych przypadkach wysyłano bardzo dużą ilość fotonów w krótkim czasie. W normalnych warunkach światłoczuła komórka absorbuje pojedynczy foton, jednak w przypadku niektórych impulsów lasera docierały do niej aż dwa fotony.

Dochodziło wówczas do sytuacji, że dwa fotony o długości fali 1000 nm (niewidocznej dla oka) dostarczały tyle samo energii, co jeden foton o długości fali 500 nm. W rezultacie komórka reagowała tak, jakby docierało do niej widzialne światło.

Zobacz również: ASIMO - tańczący robot

Choć odkrycie może wydawać się dość abstrakcyjne, być może uda się znaleźć dla niego praktyczne zastosowanie – zdaniem badaczy odkryte przez nich zjawisko może się przydać podczas badania wzroku, pomagając sprawdzić funkcjonowanie siatkówki.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Washington University, Phys.org, IO9 i Tech Times.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta Film dnia: Koniec z pomyłkami pielęgniarek! Urządzenie wykryje żyły i zaoszczędzi nam bólu

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać