Rankingi, promocje, walka o kliki. Internet spieszy się, by zarobić na śmierci Mandeli

Biografia Nelsona Mandeli 30% taniej? 10 najlepszych piosenek o zmarłym? 15 jego najlepszych złotych myśli? To wszystko można było znaleźć w Sieci już kilka minut po tym jak ogłoszono, że legendarny przywódca nie żyje. Czemu? Bo śmierć się świetnie sprzedaje.

Flickr/MsSaraKelly/Lic. CC by

Nic nie sprzedaje się w Internecie tak, jak seks i śmierć kogoś znanego. Kiedy umiera wielki człowiek, słupki oglądalności szaleją. Najpierw internauci rzucają się na newsa, że nie żyje, potem przestaje to wystarczać. Redaktorzy zaczynają dwoić się i troić, żeby przyciągnąć uwagę użytkowników przez kolejne godziny, a nawet dni.

Kiedy ktoś ma umrzeć, przygotuj materiał wcześniej

Wczoraj spędzałam miły wieczór na Twitterze, kiedy pojawiła się wiadomość, że w wieku 95 lat zmarł Nelson Mandela. Najpierw wszyscy po kolei odkrywali ten fakt, retweetowali się nawzajem i wyrażali głośno swój smutek. Potem zaczął się festiwal przygotowany przez dziennikarzy. Polscy jak zwykle zaspali (w sumie trudno ich tym razem winić, była prawie 23:00), ale amerykańscy… ach, ci pokazali, jak się dziś robi media internetowe!

Nikogo nie dziwią artykuły o śmierci znanych osób, przygotowywane za ich życia. To w prasie norma, bardzo często takie teksty czekają wiele lat na publikację i nie ma w tym nic zdrożnego. Po prostu trzeba być przygotowanym. Ale w dobie "10 rzeczy, które trzeba wiedzieć dziś rano" i wymyślnych rankingów zwykłe wspomnienie osoby zmarłej nie wystarczy.

Już parę minut po pojawieniu się informacji o śmierci Mandeli BuzzFeed wyskoczył z 15 najbardziej inspirującymi cytatami. Tekst pojawił się tak szybko, że po prostu musiał być przygotowany wcześniej. Możliwe, że wiele miesięcy temu. BuzzFeed wiedział, co robi, 250 tys. odsłon piechotą nie chodzi.

Piosenki, biografie, okładki

A potem lawina ruszyła. Najlepsze wystąpienia, piosenki, momenty z życia. Internet w kilkanaście minut stał się kopalnią wiedzy o Mandeli w pigułce. Oczywiście nie tej prawdziwej, dającej w miarę pełny obraz osoby zmarłego, a tej sensacyjnej, w stylu Pudelka, nastawionej na zaspokojenie chwilowej potrzeby, która za pół godziny już by nie wróciła.

Nie ma tu świętych, rankingi robią wszyscy, nawet media najbardziej szacowne z szacownych. "The Economist" prezentuje swoje okładki ze zmarłym przywódcą. "Time" stawia na utwory muzyczne, [url= http://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2013/12/05/nelson-mandela-quotes/3775255/]"USA Today"[/url] też męczy cytaty.

A gdybyście poczuli potrzebę kupić sobie coś z Mandelą lub o Mandeli, też zostało Wam to ułatwione. Promocje, listy najlepszych biografii, płyty. W Amazonie znajdziecie listę najlepiej sprzedających się biografii, a jeśli to Wam nie wystarczy, obok są dodatkowe podpowiedzi. Na przykład "Hot new releases".

Zobacz również: Gadżetovlog - zrzędzenia zrzędy o kinie

Kto może, uwija się, żeby zarobić jak najwięcej, jak najszybciej. Trzeba się spieszyć, bo jutro ludzie mogą już nie pamiętać, że umarł… zaraz, zaraz, kto? Martin Luther King?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Chodzenie do kina nie ma sensu Niesamowity wykładowca geometrii. Tak, to się dzieje w Polsce! Lubię premiery nowych konsol, bo jest mało gier 80 km/h rowerem. Tyłem! Ekstremalny zjazd norweską Drogą Trolli Nie siadajcie im na kolanach! 12 najbardziej pokręconych Mikołajów Kunszt godny Leonarda! Arcydzieła malarstwa odtworzone za pomocą klocków LEGO Nudne to Wasze "Warsaw Shore", nie ma o czym gadać Wzruszające! Co zrobi lampart, gdy zorientuje się, że zabił matkę małej małpki? Ten utwór nigdy nie brzmiał lepiej! "Bohemian Rhapsody" w wersji "Star Wars" Masakra! Polacy wskazują państwa na mapie Europy Ponad 100 trailerów filmowych z 2013 roku w jednym wideo 25 najokropniejszych zdjęć z rosyjskich serwisów społecznościowych Czarna lista Marvela Witajcie w naszej bajce. Akademia Pana Kleksa ma 30 lat! Dziecko w sieci Edukacja online Gry komputerowe dla dzieci Wapniaki z prądem, czyli o pożytkach z grania z dzieckiem Nie taki komputer straszny Dziecko w sieciach społecznościowych Bezpieczeństwo dziecka w sieci Cyfrowe smoczki, czyli subiektywny przegląd gadżetów dla najmłodszych i nieco starszych Wonderbook: Księga Czarów Książka, wersja 3.0