Rok po premierze Windows 8: czy dotykowa obsługa działa już jak trzeba? [ankieta]

Wczoraj obchodziliśmy urodziny pierwszego Windowsa, ale ten najnowszy też miał co świętować. Chwilę wcześniej minął bowiem rok od jego premiery. Wielu twierdzi, że "ósemka" to najbardziej przełomowe  "Okienka" ze wszystkich. Zwłaszcza z zewnątrz, bo zdecydowano się na duże zmiany w interfejsie.

Windows 8 przebył już całkiem długą drogę od momentu, gdy potwierdzono jego istnienie na imprezie CES w 2011 roku. Zupełnie nowe logo było więc symbolem zmian. Tylko czy na lepsze? Czy trudna misja połączenia świata tabletów i komputerów stacjonarnych oraz laptopów może być uznana za zakończoną z sukcesem?

Własna mozaika

Jensen Harris, dyrektor Microsoftu zajmujący się interfejsem użytkownika w Windowsie, tak mówił o nowym Modern UI (Metro) w 2011 roku:

Projektując interfejs zespół miał naprawdę wiele, wiele pomysłów. Niektóre były świetne, choć nie wszystkie  po przetestowaniu działały jak trzeba. Ekran startowy stał się twoją własną, spersonalizowaną mozaiką. Każda aplikacja w systemie jest teraz reprezentowana przez kafelek. A kafelki są lepsze od ikon i to z wielu powodów. Dają choćby nieco więcej miejsca aplikacjom, by pokazać ich „osobowość”.


Osobowość aplikacji, nieźle. Czy kafelki są ładniejsze? Kwestia gustu. Wielu użytkowników narzekało na wygodę i wracało do starego układu z ikonami i pulpitem, ale sam kafelkowy design był inspiracją dla wielu projektantów i grafików. Widać to choćby na licznych stronach internetowych.

Samą zmianę wymusił też częściowo fakt, że ekrany coraz częściej są panoramiczne. Znacie jeszcze kogoś, kto ma kwadratowy monitor?

Chyba najbardziej zszokował brak przycisku „Start”, co dzisiaj już nie jest problemem, bo przywrócono go wraz z aktualizacją.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Acer Aspire S3

Dotykanie na ekranie

A jednak z przeprowadzonych w maju tego roku przez firmę Soluto badań wynika, że…  61% użytkowników desktopów uruchamia jakąś aplikację dla Modern UI rzadziej niż raz na dobę.

Sporo mogło się zmienić po premierze wersji 8.1 (dotychczasowi posiadacze mogli ją ściągnąć jako bezpłatną aktualizację): jeszcze bardziej postawiono na dotyk, ale i wprowadzano nowe funkcje oraz elementy. Przyciągnąć mogły większe możliwości personalizacji. Pojawił się przycisk Start! Zmiany rozmiaru kafelków czy konfiguracja menu Start to też przydatna rzecz. Lepiej wygląda sklep Windows.

W nowej wersji dużo wygodniejszy w obsłudze dotykiem jest Internet Explorer 11. Niektórzy narzekają jednak, że konfiguracja ekranu Start z pomocą myszki jest uciążliwa. Czyżby więc Microsoft za wszelką cenę chciał przeforsować dotykową obsługę?

Nieco inny dotyk, ale wciąż przecież dotyk, zapewnia wprowadzona w Windowsie 8.1 natywna obsługa linii papilarnych. To rzadko (jeszcze) używana rzecz, ale dobrze, że Win 8.1 je wykrywa.

Poniżej lista aplikacji nowych i poprawionych w Windows 8.1:

  • Bing Search — nowa
  • Calculator (dotykowy) - nowa
  • Food & Drink — nowa
  • Health & Fitness — nowa
  • Internet Explorer 11 — poprawiona
  • Mail — poprawiona
  • Reading List — nowa
  • SkyDrive — poprawiona

Jak to jest z Wami? Dotykowa obsługa to dla Was zbędny bajer czy korzystacie z niej, gdy możecie? My ostatnio testowaliśmy ją na laptopie Lenovo Flex 15 - sprawdziła się zarówno w grach, jak i przy pracy, choć książki byśmy w taki sposób nie napisali.

Lenovo Flex 15 dostępny jest w sklepie RTV EURO AGD, jego cena wynosi 2799 zł.

Materiał powstał we współpracy z:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA