Jak zablokować dostęp do niektórych stron w Windows 7 i Vista?

Jak zablokować dostęp do niektórych stron w Windows 7 i Vista?

fot.: Mikadioux @ Wikimedia Commons
fot.: Mikadioux @ Wikimedia Commons
Paweł Cebula
05.05.2010 15:00

W Internecie znaleźć można dosłownie wszystko. Prawda jest jednak taka, że niektóre z tych rzeczy w ogóle nie powinny tam trafić. Właśnie z tego powodu, niektóre osoby chcące chronić swoje pociechy, muszą sięgać po narzędzia, które pozwalają na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych. Jak je zablokować w Windows 7 i Vista?

W Internecie znaleźć można dosłownie wszystko. Prawda jest jednak taka, że niektóre z tych rzeczy w ogóle nie powinny tam trafić. Właśnie z tego powodu, niektóre osoby chcące chronić swoje pociechy, muszą sięgać po narzędzia, które pozwalają na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych. Jak je zablokować w Windows 7 i Vista?

Jakiś czas temu, na łamach Lajfmajstera miałem okazję opublikować tekst, który prezentował 5 narzędzi służących do kontroli rodzicielskiej. Ich odpowiednie wykorzystanie, daje naprawdę bardzo dużą szanse na uniemożliwienie dostępu (czy to świadomego, czy nie) do nieodpowiednich stron. Większość z tych rozwiązań daje naprawdę bardzo duże możliwości konfiguracji.

Domyślam się, że są osoby, które nie mają ochoty instalować dodatkowego oprogramowania i bardzo chętnie skorzystałyby z natywnej funkcji blokowania stron www, wbudowanej w system operacyjny. Zarówno Windows 7, jak i Vista oferują taką możliwość - skonfigurowanie jej zajmuje naprawdę niewiele czasu i jest całkiem proste.

  • Windows Vistaphoto position=\inside\84715/photoPierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć, jest sprawdzenie, czy posiadamy konto, które ma ograniczone uprawnienia. Niemożliwe jest nałożenie ograniczeń na konto administratora - poza tym, nie miałoby to przecież większego sensu. Jeżeli naszym jedynym kontem jest \Administrator\
  • tworzymy nowe, zabezpieczając nasze hasłem.Właściwe działania zaczynamy od kliknięcia Start - Panel Sterowania. Po chwili uruchomi się okno ze wszystkimi opcjami, które umożliwiają zarządzanie ustawieniami systemu operacyjnego. Następnie uruchamiamy **\Kontrola rodzicielska*.photo position=\inside\84716/photoW oknie które jest widoczne klikamy na nazwę konta, na które chcemy nałożyć dodatkowe ograniczenia pod postacią blokady dostępu do wskazanych witryn. Dla każdego z użytkowników możemy sprecyzować blokadę innej listy stron.Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie opcji **\Włączona, egzekwuj bieżące ustawienia*, której aktywacja jest niezbędna, aby w ogóle wprowadzić ograniczenie dostępu do stron.photo position=\inside\84717/photoSzukamy teraz \Filtra sieci Web systemu Windows Vista* - zaznaczamy, a następnie po przeładowaniu powtarzamy czynność dla pozycji **\Zablokuj niektóre witryny sieci web lub zawartość*, a poniżej **\Edytuj listę dozwolonych i zablokowanych witryn**.photo position=\inside\84718/photoW tym momencie podajesz wszystkie adresy, które mają zostać obłożone ograniczeniami. System Windows Vista nie posiada ograniczenia liczby stron, jakie mogą zostać wprowadzone. Tak naprawdę skuteczność jest ograniczona tylko tym, jak wiele pozycji zostanie dodanych. Nie da się ukryć, że będzie to wymagało od nas nie tylko nakładu pracy, ale także znajomości Internetu i konkretnych stron, które naszym zdaniem (z różnych powodów) nie są przeznaczone dla dzieci.
  • Windows 7photo position=\inside\84719/photoW przypadku następcy Visty sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie znajdziemy już odpowiednich opcji w sekcji \kontroli rodzicielskiej. Możliwość blokowania różnego rodzaju treści została przeniesiona do przeglądarki internetowej Internet Explorer - dotyczy to zarówno wersji 6, jak i 7. Takie rozwiązanie ma sens.Uruchamiamy więc przeglądarkę Internet Explorer i po kolei przechodzimy przez opcje Narzędzia - Opcje internetowe. W górnej części okna widoczna będzie lista zakładek - nas interesuje przede wszystkim **\Zawartość*.photo position=\inside\84720/photoWłączamy **\Klasyfikator treści*, bo tak się nazywa funkcja, która odpowiada za ustawienie, jakiego rodzaju treści będą wyświetlane użytkownikom. W trakcie włączenie zostaniemy poproszeni o ustalenie hasła i ewentualnej podpowiedzi, która może być przydatna w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie sobie go przypomnieć.Właściwe zmiany wprowadzamy po naciśnięciu **\Ustawienia**. Zasada działania jest prosta - wskazujemy kategorię np. Nagość, a następnie suwakiem, który znajduje się niżej decydujemy, jaki jest dopuszczalny poziom występowania tego czynnika na stronach internetowych. Dodatkowo pomocne mogą okazać się opisy.photo position=\inside\84721/photoZ racji tego, że przeglądarka będzie bazować na tzw. specjalnych filtrach, może dość do sytuacji, w której witryna zostanie zablokowana bez konkretnego powodu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dodać listę stron, które będą dozwolone, nawet w sytuacji, gdy klasyfikator treści uzna je za niedozwolone.Rozwiązanie to (jak każde), ma swoje wady i zalety. Do atutów na pewno trzeba zaliczyć fakt, że nie musimy ręcznie dodawać każdej niepożądanej strony do listy. W efekcie minimalizuje się ryzyko pominięcia jakiejś witryny, o której my mogliśmy np. nie słyszeć. Inteligentne filtry będą automatycznie klasyfikować treści i na ich podstawie (a także naszych ewentualnych modyfikacji ustawień) zapadać będzie decyzja, czy strona może zostać wyświetlona, czy jednak nie. Warto również pamiętać o tym, że aby ograniczenia funkcjonowały zalecane jest korzystanie z przeglądarki Internet Explorer, co w przypadku użytkowników alternatywnych aplikacji może stanowić utrudnienie.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)