Niesamowite siedziby gigantów IT. Facebook, Google, Apple i ich kosmiczne miejsca pracy

Niesamowite siedziby gigantów IT. Facebook, Google, Apple i ich kosmiczne miejsca pracy

Apple - Campus 2
Apple - Campus 2
Łukasz Michalik
14.11.2013 09:00, aktualizacja: 10.03.2022 11:44

Siedziba firmy to coś więcej niż pomieszczenia biurowe. To wizytówka pokazująca światu wartości, styl i sposób działania. Jak wyglądają najciekawsze siedziby firm z branży IT?

Apple

Apple - Campus 2
Apple - Campus 2
Apple - Campus 2
Apple - Campus 2

Siedziba firmy to coś więcej niż pomieszczenia biurowe. To wizytówka pokazująca światu wartości, styl i sposób działania. Jak wyglądają najciekawsze siedziby firm z branży IT?

„Statek kosmiczny” Apple’a stał się sławny jeszcze przed pojawieniem się w nim pierwszych pracowników. Jak chyba żadna inna siedziba budzi zainteresowanie od dawna, choć do tej pory otrzymujemy co najwyżej skąpe informacje i oszczędnie dawkowane rysunki. No cóż – i w tej kwestii można mówić o marketingu na najwyższym poziomie.

Sam budynek, znany jako Campus 2, należy do ostatnich dzieł Steve’a Jobsa, który – jeśli wierzyć biografii Waltera Isaacsona – brał udział w projektowaniu nowej siedziby. Ile w tym prawdy, a ile legendy, trudno orzec.

Nowa siedziba Apple’a będzie wyróżniać się pod wieloma względami. Pierwszym jest nietypowy kształt. Budynek ma mieć formę wielkiego okręgu z równie wielkim dziedzińcem. Uwagę zwraca również rozmach inwestycji: budynek będzie tak wielki, że na wewnętrznym dziedzińcu zmieściłby się cały plac Świętego Piotra!

Co więcej, siedziba firmy będzie droższa od Nowego World Trade Center, a koszt budowy zbliży się do 5 mld dolarów. Będzie to prawdopodobnie najdroższy biurowiec na świecie, zapewniający 260 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, 28 tys. metrów kwadratowych zaplecza badawczego i miejsca pracy dla 13 tys. osób.

Googleplex

Googleplex
Googleplex
Googleplex
Googleplex
Googleplex
Googleplex
Googleplex
Googleplex

Słynna siedziba Google’a nie została wbrew powszechnej opinii zbudowana na zlecenie tej firmy. Powstała znacznie wcześniej, w latach 1993-1997, jako kompleks biurowy, który miał współgrać z zielenią parków Mountain View.

Budynki zbudowano na zlecenie firmy Silicona Graphics, czyli producenta sprzętu komputerowego przeznaczonego do tworzenia grafiki komputerowej i materiałów wideo. Od 2003 roku część budynków przejął rozrastający się Google. Do 2006 roku reszta kampusu stała się jego własnością.

Warunki, jakie etatowym pracownikom Google’a (bo podwykonawcy traktowani są marnie) oferuje Googleplex, przeszły już do legendy: darmowe baseny, siłownie, pralnie, kilkanaście kawiarni, boisko do siatkówki, a to wszystko w otoczeniu zieleni. Co ciekawe, znaczną część energii potrzebnej do działania głównej siedziby Google’a dostarczają panele słoneczne zamontowane na dachach budynków.

Mniej znaną ciekawostką jest za to replika statku kosmicznego SpaceShipOne – pierwszej prywatnej załogowej maszyny, która przekroczyła pułap uznawany za granicę przestrzeni kosmicznej. W Googlepleksie znajduje się również kompletny szkielet tyranozaura.

Warto przy tym wspomnieć, że Googleplex, choć powszechnie znany, stał się dla Google’a za ciasny. W 2015 roku firma planuje przeprowadzkę do nowej siedziby, zbudowanej na terenach przejętych kilka lat temu od NASA.

Google Mountain View Headquarters Walking Tour

Twitter

Siedziba Twittera
Siedziba Twittera
Siedziba Twittera - stołówka
Siedziba Twittera - stołówka
Siedziba Twittera - sala do jogi
Siedziba Twittera - sala do jogi
Siedziba Twittera - taras
Siedziba Twittera - taras

W połowie 2012 roku Twitter przeszedł sporą rewolucję. Poza reorganizacją firmy zmieniła się również jej główna siedziba. Obecnie są to trzy piętra biurowca przy 1355 Market Street w San Francisco. Budynek powstał w 1937 roku.

Nowa siedziba jest miejscem pracy dla 1300 pracowników. Jedną z głównych atrakcji jest wykupiony przez Twittera na wyłączność dostęp do tarasu na dachu budynku. Pracownicy mają dzięki niemu nie tylko wspaniały widok na miasto, ale również dostęp do zieleni.

Poza typowymi kawiarniami, wielką jadalnią (pracownicy pochłaniają około 120 kilogramów bekonu tygodniowo!), miejscami do wypoczynku czy stoiskami z przekąskami w siedzibie Twittera znajduje się m.in. specjalna sala do jogi.

W różnych pomieszczeniach zobaczymy również większą niż w wielu innych biurach liczbę dużych stołów – są niemal wszędzie. To osobisty kaprys założyciela Twittera, Jacka Dorseya, który twierdzi, że duże konferencyjne stoły stymulują kreatywność, dając okazję do spotkań, a zarazem możliwość efektywnej pracy i zapisywania pomysłów.

Samsung

Biurowiec Samsunga
Biurowiec Samsunga
Biurowiec Samsunga
Biurowiec Samsunga
Biurowiec Samsunga
Biurowiec Samsunga

Znacznie mniej znane są zamiary Samsunga. Koreańska firma również przymierza się do wielkiej inwestycji. Zaledwie 20 minut jazdy od planowanej siedziby Apple’a mają powstać nowe biurowce Samsunga.

Firma wykupiła już ziemię w San Jose i zatwierdziła projekt kompleksu, który będzie kosztował około 300 milionów dolarów. Co Samsung otrzyma za tę kwotę? Wizytówką firmy w Dolinie Krzemowej mają być dwa główne budynki i zespół mniejszych, mieszczących garaże, kawiarnie i centrum fitness.

Tym, co ma wyróżniać budynki Samsunga, jest nie tylko zielona fasada, ale towarzyszące projektantom założenie, by każdy z pracowników znajdował się jak najbliżej zielonych, żywych roślin, dla których przewidziano znaczną część powierzchni.

Zaprojektowana przez słynną pracownię NBBJ siedziba Samsunga pomieści 2000 pracowników odpowiedzialnych za sprzedaż oraz badania i rozwój nowych technologii. Samsung dołączy tym samym do prestiżowego grona klientów NBBJ, wśród których są m.in. fundacja Gatesów, Boeing, Reebok, Google (kampus Google Bay View) czy Amazon.

Samsung North America HQ Groundbreaking

Facebook

Facebook - projekt nowej siedziby
Facebook - projekt nowej siedziby
Facebook - projekt nowej siedziby
Facebook - projekt nowej siedziby
Facebook - projekt nowej siedziby
Facebook - projekt nowej siedziby

W grudniu 2012 roku Facebook zmienił swoją główną siedzibę, przenosząc się do nowego biurowca w Menlo Park. Budynki przejęte po Sun Microsystems są jednak tylko przejściowym etapem. Docelowa architektoniczna wizytówka firmy powstaje bowiem pod okiem Franka Gehry’ego, znanego m.in. z praskiego Tańczącego Domu.

Nowa siedziba Facebooka będzie wyjątkowa. Cały budynek będzie jedną wielką otwartą przestrzenią. Nie będzie jednak miał wiele wspólnego z typowym biurem open space. Projektant zadbał o to, by przestrzeń była podzielona różnymi przesłonami, a sam budynek łukowato wygięty. Mimo to całą siedzibę Facebooka będzie można przejść wzdłuż, nie przechodząc przez żadne drzwi.

Na dachu budynku znajdzie się miejsce nie tylko na zwykłą zieleń, ale również na grządki z warzywami, zapewniające zaopatrzenie dla firmowej stołówki.

Zmiana siedziby głównej to przy okazji koniec pewnej niesamowitej historii. Gdy w 2005 roku Facebook wprowadzał się do swojej pierwszej „poważnej” siedziby w Menlo Park, Mark Zuckerberg zaproponował pewnemu artyście, Davidowi Choe, wykonanie graffiti.

David dostał wówczas ofertę: wynagrodzenie za swoją pracę może otrzymać albo w gotówce, albo w akcjach Facebooka. Artysta wybrał to drugie. Nie wiadomo, czy i kiedy sprzedał swoje udziały. Jeśli tego nie zrobił, obecnie jest właścicielem pakietu wartego 200 mln dolarów! Zarobił je w taki sposób:

ZUCK 1 x DAVID CHOE

Xerox PARC

Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC
Xerox PARC

Na koniec coś z zupełnie innej epoki. A właściwie z czasów współczesnych, bo firma Xerox dekady temu wyprzedziła konkurentów o kilka epok nie tylko pod względem technologii, ale też wyglądu swojej siedziby.

Chodzi w tym przypadku nie o główną siedzibę firmy, ale o sławne centrum badawcze Xerox PARC, któremu zawdzięczamy wiele rozwiązań stosowanych we współczesnych komputerach (o wynalazkach Xeroksa i zmarnowaniu przez tę firmę niebywałej przewagi, jaką miała nad konkurencją, przeczytacie w artykule „Zanim zapanował pecet [cz. 1]. Cuda z laboratorium Xerox PARC”).

Co powstało w tym budynku? Wystarczy wymienić Ethernet, drukarkę laserową, zdatną do użytku myszkę komputerową (wynalazł ją Douglas Engelbart, ale to inżynierowie Xeroksa udoskonalili ją na tyle, by była wygodna i prosta w obsłudze), technologię WYSIWYG, graficzny interfejs użytkownika, ikony, menu pop-up, pierwszą sieć światłowodową, standard Unicode, prototyp e-papieru czy pierwszego na świecie palmtopa.

Wróćmy jednak do samego budynku laboratorium Xerox PARC (Palo Alto Research Center). Budowę laboratorium rozpoczęto w 1969 roku, ponad 3000 tys. kilometrów od głównej siedziby Xeroksa. Lokalizacja nie była przypadkowa: chodziło o bliskość uniwersytetu Stanforda i wojskowych ośrodków badawczych. Budynek od strony głównego wejścia prezentuje się niepozornie, jednak z drugiej strony można podziwiać jego nieregularną bryłę i liczne, tonące w zieleni tarasy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)