Kultowe polskie czasopisma komputerowe. Bajtek, Top Secret, Mikroklan i inne

Top Secret (Fot. Gamezilla.KomputerSwiat.pl)

Top Secret (Fot. Gamezilla.KomputerSwiat.pl)

Ten artykuł ma 8 stron:

Bajtek

Bajtek

Początki legendarnego tytułu wyglądały — z dzisiejszej perspektywy — dość skromnie. Początkowo "Bajtek" drukowany był na gazetowym papierze, użyczanym przez redakcję "Sztandaru Młodych", stając się następnie wydawanym niezależnie dodatkiem do tego tytułu.

Celem, jaki przyświecał twórcom czasopisma, było legendarne już "zwalczanie komputerowego analfabetyzmu" - publikowanie przystępnych artykułów dotyczących komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Warto pamiętać, że początki "Bajtka" to zarazem czas, gdy do Polski nieco szerszym strumieniem zaczęły napływać zachodnie mikrokomputery, więc zainteresowanie poruszaną tematyką było ogromne, a nakład sięgał 200 tys. egzemplarzy.

Tytuł był kierowany do młodych czytelników, więc nie mogło zabraknąć w nim gier. Poza opisami dotyczącymi tytułów wydanych nierzadko wiele lat wcześniej pojawiły się również gry dołączone do czasopisma. Czytelnicy nie dostawali jednak wraz z gazetą kasety czy dyskietki. Kod gry, zajmujący często kilka stron, był po prostu opublikowany na stronach "Bajtka" i użytkownicy odpowiedniego komputera tworzyli własną kopię, pracowicie, znak po znaku przepisując wydrukowany listing.

"Bajtek", założony z inicjatywy Władysława Majewskiego z "Przeglądu Technicznego", stał się w kolejnych latach kuźnią kadr dla polskiego rynku prasy komputerowej. To właśnie od "Bajtka" zaczęła się kariera Marcina Przasnyskiego (późniejszego naczelnego "Secret Service'u") czy Marcina Borkowskiego (autora pierwszej polskiej gry przygodowej i naczelnego "Top Secretu").

Tytuł upadł w 1996 roku. Choć wyniki sprzedaży w latach 90. pogarszały się, a koszty związane z wydawaniem czasopisma rosły, bezpośrednim powodem zniknięcia "Bajtka" był upadek Agrobanku, obsługującego konta wydawcy czasopisma, Spółdzielni Bajtek. Skany archiwalnych numerów w doskonałej jakości są obecnie sukcesywnie publikowane w ramach projektu Bajtek Redux.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerów

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta