Szalone pomysły radzieckich naukowców

Do czego jest zdolny człowiek przekonany o tym, że stoi za nim cała potęga radzieckiej nauki? Tworzenie superżołnierzy będących hybrydami ludzi i małp to tylko drobny przykład tego, nad czym pracowali radzieccy uczeni. Jakie były ich najbardziej szalone pomysły?
Ten artykuł ma 6 stron:
Krzyżówka człowieka i małpy
Herbert Wells pod koniec XIX wieku napisał "Wyspę doktora Moreau" – powieść przedstawiającą wyspę zamieszkiwaną przez Zwierzoludzi. Zapewne nie przypuszczał, że to, co dla niego było literacką fikcją, zaledwie kilkadziesiąt lat później zostanie potraktowane zupełnie serio.
Człowiekiem, który podjął się skrzyżowania własnego gatunku ze zwierzętami, był profesor Ilia Iwanow, specjalizujący się w sztucznych zapłodnieniach i krzyżowaniu gatunków. Ten radziecki naukowiec miał na koncie m.in. krzyżówkę myszy i szczura, oraz krowy i bizona. W latach 20. XX wieku postanowił w swoich eksperymentach posunąć się jednak znacznie dalej.
Ideą przyświecającą Iwanowowi było stworzenie istoty o ludzkiej inteligencji i zdolnościach motorycznych małp. Jej przeznaczenia możemy się tylko domyślać, ale tropem wskazującym na prace nad superżołnierzem jest nadzór, jaki nad badaniami Iwanowa objęło OGPU (poprzednik NKWD) - instytucja odpowiedzialna m.in. za wywiad i ówczesne radzieckie jednostki specjalne. Według niektórych źródeł efekt eksperymentu miał być jednak przede wszystkim robotnikiem, zdolnym do zapewnienia radzieckiemu przemysłowi dużej wydajności.
Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... floppy disc
Od 1924 roku Ilia Iwanow prowadził swoje eksperymenty, bezskutecznie próbując zapłodnić małpy ludzkim nasieniem i kobiety nasieniem małp. W poszukiwaniu dogodnych warunków do pracy wyruszył nawet do Afryki, jednak gdy francuska administracja kolonialna dowiedziała się, na czym polegają eksperymenty radzieckiego uczonego, ten szybko stał się we francuskich posiadłościach osobą niepożądaną.
Wracając do Związku Radzieckiego, zabrał jednak ze sobą zapas małp, a na miejscu szybko się okazało, że pięć ochotniczek z Komsomołu (Komunistycznego Związku Młodzieży) jest gotowych na każde poświęcenie w imię rozwoju radzieckiej nauki. W tym miejscu wyczerpała się jednak cierpliwość protektorów Iwanowa, którzy mimo finansowania jego badań nie doczekali się obiecywanych rezultatów.
W 1930 roku uczonego aresztowano i zesłano do Kazachstanu – nie do łagru, jak podaje większość źródeł, ale po prostu do Instytutu Zoologii w Ałma Acie, gdzie Ilia Iwanow zmarł dwa lata później. Zakończyło to – przynajmniej oficjalnie – dalsze próby krzyżowania ludzi z małpami, jednak nie zakończyło prób wykorzystania tych zwierząt dla dobra nauki — postanowiono wykorzystać je do przedłużenia życia ludzi.
Ten artykuł ma 17 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze