Zapomnij o tym, co wiesz o zdrowym życiu. Czas obalić stare mity!

Czas obalić stare mity!

Czas obalić stare mity!

Ten artykuł ma 8 stron:

Nawadnianie i artretyzm

Czas obalić stare mity!

Witamina C chroni przed przeziębieniem, należy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a jedzenie po 18 jest niezdrowe. Chyba każdy z nas zna te lub podobne opinie związane ze zdrowiem. Problem w tym, że nie ma w nich wiele prawdy – to popularne i powielane od lat mity. Błędnych teorii związanych ze zdrowiem jest jednak znacznie więcej!

Chyba każdy z nas chciałby możliwie długo zachować zdrowie, młodość i dobre samopoczucie. Jak to osiągnąć? W pogoni za tymi marzeniami nie jesteśmy zdani wyłącznie na własną intuicję. Bez problemu znajdziemy różne poradniki, filmy czy serwisy internetowe propagujące zdrowy tryb życia. Część z nich to dzieła znających się na rzeczy specjalistów, ale nie brakuje też rad, które opierają się na powszechnych i, niestety, błędnych założeniach. Które z nich mają niewiele wspólnego z prawdą?

Jedną z podstawowych zasad, jakie spotkamy w niezliczonych poradnikach dotyczących zdrowia, jest zalecenie, by pić wodę w liczbie ośmiu szklanek lub ilości dwóch litrów dziennie (wspominała o tym Olga w artykule „Amerykańscy naukowcy odkryli”, czyli dlaczego dajemy się nabierać - jeśli jeszcze nie czytaliście, gorąco polecam!). Skąd się to wzięło?

Ile wody każdego dnia?

Najprościej wytłumaczyć to tym, że kolejni autorzy przepisywali bezmyślnie od swoich poprzedników. Jeśli jednak wykażemy się dociekliwością, uda nam się dotrzeć, nomen omen, do źródła tego mitu. Najprawdopodobniej jest nim pochodzące z 1945 roku zalecenie amerykańskiego Komitetu Żywności i Żywienia Krajowej Rady Badawczej. Stwierdzono tam, że człowiek potrzebuje około 2,5 litra wody dziennie, wliczając w to wodę dostarczaną z żywnością.

Prawdopodobnie to właśnie niedokładne cytowanie tego zalecenia zaowocowało powszechnym i chyba niemożliwym do wykorzenienia mitem. Warto przy tym pamiętać, że jest on na rękę producentom wody butelkowanej, którzy kreują ją na składową zdrowego trybu życia, na drugim biegunie stawiając najgorsze, co nas może w życiu spotkać, czyli niespodziewane odwodnienie podczas godzinnego spotkania w klimatyzowanej sali konferencyjnej.

Ile zatem należy pić? Zakładając, że jesteśmy zdrowi, a naszą codziennością nie są ekstremalne temperatury czy nadludzki wysiłek, odpowiedź jest prosta: pić trzeba tyle, by nie czuć pragnienia. Choć istnieją pewne granice wynikające z fizjologii, to odgórnie narzucone wartości nie mają uzasadnienia podyktowanego badania naukowymi. I jako ciekawostka: więcej wody dostarczymy organizmowi, zjadając pół kilograma pomidorów (93 proc. wody), niż wypijając pół litra coli (11 proc. cukru).

Zobacz również: ASIMO - robot gra w piłkę

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać