Multimedialne CV
JOANNA SZCZEPANIAK • dawno temu
Standardowe formy prezentowania swojej osoby przed pracodawcą powoli wypierane są przez coraz to odważniejsze i idące z duchem czasu sposoby. Jednym z nich jest skonstruowanie swojego życiorysu w formie prezentacji multimedialnej.
Rekrutacja wczoraj i dziś
Jeszcze kilka lat temu wysłanie swojego Curriculum Vitae w postaci papierowego listu nie budziło u nikogo żadnego zdziwienia. Zdziwienia nie budziła także odpowiedź od pracodawcy w formie pisemnej. Obecnie wszystkie działy HR zostały przestawione na elektroniczną formę kontaktu z potencjalnymi kandydatami do pracy. Papierowe CV i Listy Motywacyjne budzą obecnie lekko prześmiewczy uśmiech na twarzy, bo teraz do prezentacji swojej osoby używa się nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
Pracodawcy chcą kreatywnych!
Na rynku pojawia się coraz większa ilość ogłoszeń, która od ich odbiorców wymaga już czegoś więcej, aniżeli wysłania typowej aplikacji pocztą elektroniczną. Coraz częściej słyszy się o tym, że kluczowe stanowisko pracy dostała osoba, która wykazała się pomysłowością i kreatywnością przy prezentowaniu swoich osiągnięć. Pracodawcom bardzo spodobało się takie innowacyjne podejście do procesu rekrutowania nowych członków załogi, co zaowocowało pojawieniem się coraz większej ilości nietypowych ogłoszeń o pracę.
Zobacz również: Czy e-sport to sport
Jak stworzyć multimedialne CV?
W czasach, kiedy każdy internauta może być reżyserem, fotografem, grafikiem, dj-em czy scenarzystą, nie jest problemem zmontowanie multimedialnej prezentacji. W sieci można zgrać setki programów na licencji freeware lub shareware, które pomogą w stworzeniu „żyjącego” CV. Kluczowa aplikacja to program do montowania filmów wideo i zdjęć (np.: Windows Movie Maker, VirtualDub). Drugi bardzo istotny rodzaj oprogramowania to ten, który pomoże stworzyć prezentację multimedialną w formacie Flash np.: Powerbullet Presenter. Prosty interfejs z funkcją przeciągnij i upuść pozwala na używanie programu bez wcześniejszych doświadczeń.
Z kolei program ALLCapture przechwytuje ekran w czasie rzeczywistym i tworzy pliki video gotowe do umieszczenia w internecie. Nie wymaga umiejętności programistycznych, aby stworzyć własne video, demo, symulacje programów, zrzuty ekranu i tutoriale w dowolnym formacie, wliczając pliki Flash, EXE, ASF dla odtwarzacza Windows Media Player oraz inne popularne formaty video.
5 cennych porad
Agencja doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Work Express przygotowała kilka porad dla tych, którzy chcą stworzyć wartościowe multimedialne CV:
- Na początek zapomnij o wszystkich zasadach!
- Zastanów się, czy jesteś TĄ osobą? Czy na pewno masz wymienione w ogłoszeniu cechy, których oczekuje od ciebie pracodawca? Czy naprawdę chcesz zaangażować się i podjąć wyzwanie?
- Kreatywność na 200%. Żeby się przebić, musisz się zaprezentować. Pokaż swoją osobowość i inwencję. Stwórz list motywacyjny z polotem, nawet z elementem wariactwa.
- Nie koncentruj się na swoim doświadczeniu zawodowym, ale na predyspozycjach, jak pomysłowość, to, że w pracy chcesz się też dobrze bawić.
- Jestem w tym dobry! Nie oszukuj w CV, żeby tylko dostać pracę, która wydaje ci się atrakcyjna. Praktyka zweryfikuje, jeśli udawałeś kogoś, kim nie jesteś. Aplikuj na takie stanowiska, na których naprawdę czujesz, że możesz się sprawdzić.
Praca marzeń dzięki video-CV
Całkiem niedawno szukający pracy mogli natknąć się na ogłoszenie pod intrygującym hasłem „Daj się zepsuć". Ogłoszenie to jest jednocześnie zaproszeniem do konkursu, który ma wyłonić kandydata do wymarzonej dla wielu osób pracy. Do obowiązków pracownika należeć będzie m.in.: dobrze się bawić, bywać na koncertach, imprezach, w klubach, odkrywać puls aglomeracji śląskiej i codziennie opisywać swoje wrażenia i obserwacje na blogu. W zamian pracownik otrzymuje siedmiomiesięczną umowę o pracę, służbowe mieszkanie i samochód oraz wynagrodzenie w kwocie 4 tysięcy złotych miesięcznie brutto. Na stronie poświęconej całej akcji można przeczytac poradnik „Jak nakręcić dobry filmik o sobie? Przeczytaj i wygraj” oraz obejrzeć nagrania internautów zgłaszających swoją kandydaturę do tej nietypowej rekrutacji.
Wakacje życia za 2-minutowy filmik
Szczęśliwym twórcą multimedialnego CV jest Ben Southall, który zwyciężył w zorganizowanej przez Tourism Queensland rekrutacji do „Najlepszej pracy świata". Osoba, która przeszła proces rekrutacji trafiła na wyspę Hamiltona na Wielkiej Rafie Koralowej. Do jej obowiązków należało przechadzanie się po białych rajskich plażach, odpoczywanie i doglądanie wypsy. A co tydzień — aktualizowanie bloga. Za połroczne wakacje dodatkowo zwycięzca otrzymał około 100 tys. dolarów. Aplikacja Bena była najbardziej efektowna spośród 34,684 video-CV nadesłanych z 200 krajów świata.
Inne przykłady ciekawych multimedialnych CV można zobaczyć w wykonaniu internautów Czarnego i Krzysztofa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze