Jak przeprowadzić masową edycję plików graficznych?

Jak przeprowadzić masową edycję plików graficznych?

Jak przeprowadzić masową edycję plików graficznych?
Paweł Cebula
26.03.2010 16:00

Ogromna popularność aparatów cyfrowych skutkuje tym, że nasze domowe zbiory fotografii rozrastają się w ekspresowym tempie. W pewnym momencie, może pojawić się konieczność przeprowadzenia jakiejś konkretnej czynności, jak np. zmiana rozmiaru, nazwy, czy podstawowej obróbki zdjęć. Które programy mogą okazać się bardzo przydatne w takiej sytuacji?

Ogromna popularność aparatów cyfrowych skutkuje tym, że nasze domowe zbiory fotografii rozrastają się w ekspresowym tempie. W pewnym momencie, może pojawić się konieczność przeprowadzenia jakiejś konkretnej czynności, jak np. zmiana rozmiaru, nazwy, czy podstawowej obróbki zdjęć. Które programy mogą okazać się bardzo przydatne w takiej sytuacji?

Praktycznie w każdym domu znajduje się aparat cyfrowy. Zdjęcia wykonujemy przy okazji różnych imprez, wyjazdów, czy innych istotnych wydarzeń. W ten sposób budujemy nasze domowe archiwum zdjęć, które w pewnych przypadkach osiągają naprawdę ogromne rozmiary. Większość zdjęć jest starannie katalogowana, aby uniknąć problemów z rozpoznaniem, w jakich okolicznościach zostało ono wykonane.

Do robienia zdjęć zachęca nas dodatkowo ogromna popularność serwisów społecznościowych, takich jak FaceBook, Grono, czy Nasza-Klasa. Zdjęcia stanowią tutaj dość istotną część profilu każdego użytkownika. Nie bez znaczenia jest fakt, że lubimy pochwalić się swoim znajomym, gdzie byliśmy, albo co widzieliśmy.

Z myślą o takich sporych kolekcjach fotografii powstały różne programy, które ułatwiają masową edycję zdjęć. Większość z nich pozwala na takie czynności jak zmiana nazwy, rozmiaru, formatu pliku, czy nawet bardzo podstawową obróbkę pod postacią zmiany kolorowych fotografii na czarno-białe.

  • IrfanView(http://www.irfanview.com/)photo position=\inside\86901/photoProgram ten jest doskonale znany większości osób. Głównie wykorzystywany jest jako alternatywa dla standardowego podglądu plików graficznych, jaki oferuje każdy system Windows. Mało kto zwraca uwagę na to, co naprawdę potrafi ten niepozorny program - a jak się okazuje, potrafi dużo, mając swoje zastosowanie również przy okazji automatycznego obrabiania dużej liczby zdjęć.Opcja odpowiedzialna za masową zmianę nazwy zdjęć znajdziemy w menu File - Batch Conversion / Rename. Po podaniu określonego formatu nazwy, IrfanView wykona resztę czynności w sposób automatyczny. Pozycja \Batch Conversion\ odpowiedzialna jest za zmianę formatu naszych plików graficznych (np. z PNG na JPG).Z zaawansowanych opcji IrfanView warto wymienić również zmianę atrybutów takich jak kontrast, jasność, nasycenie. Dostępne są również predefiniowane filtry, które mogą zostać automatycznie nałożone na wskazane przez nas zdjęcia. Oczywiście bez najmniejszych problemów zmienimy wielkość plików graficznych lub skadrujemy je.
  • ProXmedia(http://www.programosy.pl/program,proxmedia-edytor-zdjec.html)photo position=\inside\86902/photoProXmedia jest darmową aplikacją, która prawdopodobnie powstała głównie z myślą o osobach, które regularnie wrzucają zdjęcia do serwisów społecznościowych obłożonych różnego rodzaju limitami pod postacią np. maksymalnej ilości przestrzeni, jaką za darmo użytkownik może wykorzystać w ciągu miesiąca.Zanim rozpoczniemy proces masowej edycji zdjęć musimy wskazać katalog, w którym znajdują się oryginalne zdjęcia. Następnie, określamy, gdzie zostaną zapisane edytowane fotografie. Lista opcji nie jest zbyt imponująca - możemy podać maksymalną szerokość i wysokość, format wyjściowy pliku graficznego, a także jakość zapisu.Program do poprawnego funkcjonowania wymaga połączenia z Internetem, w celu założenia konta użytkownika.
  • FastStone Photo Resizer(http://www.faststone.org/FSResizerDetail.htm)photo position=\inside\86903/photoNazwa tego programu wskazywałaby, że jedyne co jest on w stanie zrobić, to zmienić wielkość zdjęć. Oczywiście FastStone Photo Resizer potrafi to i więcej. Przede wszystkim, jeżeli zależy nam na zmianie formatu plików graficznych, to mamy możliwość wyboru - co prawda lista nie jest zbyt imponująca (JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF), ale większości użytkowników powinno wystarczyć.Pod pozycją \Use advanced options\ znajdziemy szereg innych możliwości, odpowiadających za zmianę atrybutów (rozmiaru, orientacji, sposobu konwertowania), a także głębi kolorów. Modyfikacja tych ustawień nie należy do zbyt skomplikowanych, ale przed ostatecznym zatwierdzeniem ich, warto sprawdzić, czy zaznaczyliśmy lub odznaczyliśmy wszystkie pomocnicze opcje.
  • XnView(http://www.xnview.com/)photo position=\inside\86904/photoXnView przez wielu użytkowników uznawany jest za najlepszą alternatywę dla IrfanView. Lista opcji wygląda dość podobnie, co w przypadku omawianych wcześniej programów. Różnica jest taka, że są one znacznie bardziej rozbudowane, a przez to program jest nieco funkcjonalniejszy. Zdaniem niektórych przekłada się to na fakt nieco powolniejszego (w porównaniu do IrfanView) działania.Na pochwałę zasługuje to, że program komunikuje się z nami za pośrednictwem polskojęzycznego interfejsu użytkownika - ma to niemałe znaczenie, szczególnie jeżeli z programu zamierzają korzystać mniej zaawansowani użytkownicy. XnView za pomocą dosłownie kilku kliknięć zmieni nazwy, nałoży określone filtry, czy skonwertuje zdjęcia. Bez wątpienia jest to program, który warto wypróbować i poznać jego możliwości.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)