Jak długo wytrzymasz bez smartfona? Niedługo. Bardzo niedługo

Badania dowodzą, że rozstanie się ze zdobyczami technologicznymi jest dla nas równie stresujące jak własny ślub. Uzależnienie od nowych technologii chyba jeszcze nigdy nie przyjmowało takich rozmiarów jak w przypadku smartfonów. Kochamy je bezgranicznie i nie potrafimy się z nimi rozstać nawet na krótką chwilę.

Smartfony i ich ludzie

Smartfony i ich ludzie (Flickr/DaveLawler/Lic. CC by)

"Daily Mail" cytuje badanie firmy FrontRange, przeprowadzone na 800 użytkownikach smartfonów z różnych krajów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące uzależnienia od gadżetów.

Frustracja i niepokój – to dlatego sięgamy po smartfony

Uzależnienie od komórek to nie żart. 84% ankietowanych wierzy, że taki problem istnieje, 71% zna osobę, która zdradza oznaki uzależnienia. Aż 53% badanych powiedziało, że odczuwa niepokój, kiedy nie może skorzystać ze smartfona. Technologiczny detoks jest dla ludzi równie stresujący jak wizyta u dentysty albo własny ślub. Swoje smartfony coraz bardziej kochamy, ale sięgamy po nie z powodów innych niż bezgraniczna miłość.

Sięgamy po nie, kiedy mamy napady lekkiego niepokoju (45%), a przede wszystkim frustracji (92%). Jak wiele frustracji i niepokoju trzeba odczuwać, żeby zająć się smartfonem, pokazuje infografika poniżej.

To ile wytrzymamy bez smartfona?

Połowa ankietowanych powiedziała, że używa smartfona przynajmniej raz na godzinę. Dwie trzecie badanych nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu.

A gdyby zaproponować im pieniądze za przetrwanie całego tygodnia bez smartfona? Odpowiedź większości (61%) wciąż brzmi: nie, ale wraz z wzrastającymi sumami widać wahanie. Już za więcej niż 100 dol. 44% respondentów spróbowałoby przeżyć tydzień bez komórki.

Jest jednak taki dzień, w którym możemy żyć bez nowych technologii i odczuwać z tego powodu mniejszą frustrację czy niepokój. Ten dzień to niedziela. Wtedy udajemy się na detoks i potrafimy się jakoś z tym pogodzić. Ale spróbowałby nam tylko ktoś zabrać smartfona w piątek…! Zobaczcie zresztą sami, jak to wygląda w kolejne dni – na żółto zaznaczono poczucie niewygody, na czerwono frustracji, a na niebiesko niepokoju.

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Technologiczny detoks wielu z nas by się przydał, ale uważamy, że nie możemy sobie na niego pozwolić. Z różnych powodów. Nawet na wakacjach coraz więcej czasu poświęcamy na robienie słit foci, a coraz mniej na rozmowy z bliskimi. No chyba że na Facebooku – tam to, owszem, jesteśmy gadatliwi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nie będziesz Leonardem da Vinci! Polska maska NeuroOn okiem krytyka Przyszłość mediów: upadek czy wzlot? Radujący drążek [Bajty z brodą] 5 rzeczy, za które pokochałem małe tablety 10 rzeczy, które zmieniłbym w nadchodzącym iOS 8. Masz dość odpowiadania na Facebooku? Robot Google’a odpowie za Ciebie! Zmartwychwstanie druku? "Newsweek" wraca w wersji papierowej Test: słuchawki AE2w Bose Smartfon - multimedialne centrum rozrywki w rękach dziecka 5 najważniejszych elektronicznych rodziców Różdżka nie tylko magiczna Lepszy niż telewizor Czy potrzebna nam nowa generacja konsol, które już na starcie są przestarzałe? Cyberparenting: dzieciaki i nowe technologie na Gadżetomanii Cud? Nie, technologia Po co dzieciom tablety? Drony dostarczające przesyłki Amazonu w 30 minut? Pewnie, że chcę! Litecoin - cyfrowa waluta, która zyskuje na wartości szybciej niż bitcoin Eyes-On Glasses – rozszerzona rzeczywistość na coś się przydaje. W końcu! MOSS – niesamowite klocki, dzięki którym zbudujesz własnego robota Najlepszy telewizor do gier Niuch, niuch – gry i filmy do odczuwania nosem

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot