Najmujemy mieszkanie (cz. III) ? instalacje i stan techniczny
SABINA STODOLAK • dawno temuWynajęcie mieszkania to poważna decyzja. Nawet przy najbardziej aktywnym trybie życia i tak będziesz w tym mieszkaniu spał, budził się rano, trzymał swoje rzeczy. Niewygodne, nie zdrowe mieszkanie, odbije się na Twoim zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Kiepskie mieszkanie to gorszy nastrój i samopoczucie, mniejsza wydajność i spadek zadowolenia z życia. Sprawdźmy je zatem dokładnie, zanim podpiszemy umowę. Zaczynając od instalacji i stanu technicznego.
1. Zapach
To pierwsza rzecz na którą zwróć uwagę wchodząc zarówno do klatki jak i do mieszkania (szczególnie ważny w mieszkaniach kamienicznych). Zapachy, które powinny wzbudzić Twój niepokój to stęchlizna i mocz. Jeśli pachnie na klatce zgniłymi ziemniakami lub świeżym torfem oznacza to tyle, że kamienica jest zagrzybiona i są spore szanse że grzyb chowa się też w zakamarkach mieszkania. To nic, że go nie widzisz. ON TAM JEST. (choć zdarzają się i takie mieszkania, w których grzyb jest tak duży, że powinien dokładać się do czynszu). Mieszkanie w mieszkaniu zawilgoconym i zagrzybionym to kiepski pomysł ze względu na Twoje zdrowie i samopoczucie. Nie zachęcam do mieszkania z mieszkaniu z grzybem. Pozbycie się go bez remontu jest bardzo trudne i kosztowne. Jeśli jednak uważasz, że jakoś to przeżyjesz, to najpierw dogadaj się z właścicielem aby zwrócił Ci koszt preparatów, a do tego negocjuj niższy czynsz. Poza grzybem w mieszkaniu może też ?pachnieć? moczem. Może poprzednia właścicielka hodowała koty? Tego zapachu nie usuniesz, dopóki nie wyrzucisz absolutnie każdego skrawka wykładziny i mebli. Jeśli więc właściciel mówi że ?nieco tu nieświeżo, bo nie wietrzone? nie daj się na to nabrać. Po za tym zwróć uwagę na to czy w pobliżu nie ma:
Zobacz również: Lodówka z Androidem
- kontenera na śmieci (zaglądnij za okno)
- restauracji, której zaplecze wychodzi na Twoje okna. (Zapach pieczonego mięsa po południu jest super, dopóki nie uświadomisz sobie, że Ty masz w szafce tylko zupkę chińską. Zapach gotowanego przez dwa dni bigosu, wylewanej do kratki ściekowej frytury, czy spalenizny, bo kucharzowi się przysnęło, już nie zachwyca)
- knajpy czynnej do rana (?umcyk, umcyk? do 3 nad ranem nie nastraja pozytywnie, zwłaszcza jeśli wstajesz o 6 rano. Nie nastrajają też pozytywnie pozostałości po pijanych klientach, lub sami klienci, śpiący pod drzwiami)
2. Okna
Od stanu okien zależy temperatura w Twoim mieszkaniu oraz koszty ogrzewania. Im bardziej nieszczelne, tym oczywiście gorzej. Patrzymy nie tylko na część ?otwierania?, ale również na stan uszczelek oraz szczeliny w miejscu osadzenia okna w murze. Jeśli klatka schodowa jest nie ogrzewana (kamienice) to sprawdź też drzwi wejściowe. Stare okna nie dyskwalifikują mieszkania, ale musisz wtedy pamiętać o tym, że więcej wydasz na ogrzewanie.
3. Instalacje
Oczywiście nie jesteś w stanie sprawdzić tego, czy elektryka została wykonana prawidłowo. Możesz jednak sprawdzić czy nie cieknie z kurków woda, czy na rurki od bojlera nie są wilgotne, czy na podłodze lub ścianie nie ma zacieków, które świadczyłyby o tym że coś ciekło, czy palniki kuchenki działają wszystkie, czy kontakty są mocno osadzone (a nie wyciągnięte na pół mieszkania). Przy okazji dopytaj właściciela, kiedy przeprowadzał ostatni remont.
4. Lokalizacja mieszkania ? może to nie instalacja, ale też ważna rzecz
Sprawdź w jakim miejscu względem pozostałych mieszkań jesteś. Czy z boków, nad Tobą i pod Tobą są mieszkania? Poddasze, przyziemie oraz mieszkania brzegowe są najdroższe do ogrzania (ale im mniej sąsiadów, tym ciszej i tym mniej przeszkadzają im imprezy).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze