ImagiNAC, "państwowy" program do masowej edycji obrazu

ImagiNAC, "państwowy" program do masowej edycji obrazu

ImagiNAC, "państwowy" program do masowej edycji obrazu
Mateusz Gołąb
31.01.2010 12:15

ImagiNAC 1.01 to jeszcze wersja beta programu do obróbki, także seryjnej, zdjęć. Jest to niemała ciekawostka, bo opracowany został przez pracowników Narodowego Archiwum Cyfrowego po to, by pomóc w obróbce dużej ilości digitalizowanych zbiorów różnych państwowych archiwów. No i teraz zagadka - czy "państwowy" to dobrze, czy źle? Zaraz sprawdzimy.

ImagiNAC 1.01 to jeszcze wersja beta programu do obróbki, także seryjnej, zdjęć. Jest to niemała ciekawostka, bo opracowany został przez pracowników Narodowego Archiwum Cyfrowego po to, by pomóc w obróbce dużej ilości digitalizowanych zbiorów różnych państwowych archiwów. No i teraz zagadka - czy "państwowy" to dobrze, czy źle? Zaraz sprawdzimy.

ImagiNAC w wersji 1.01 Beta to prawie 50 MB danych do ściągnięcia na początek. To dużo ale już na początku instalacji dowiadujemy się czemu - wraz z programem ImagiNAC zostają zainstalowane Python 2.5, Python Image Library, PyQT 4 oraz Exiv2.

Instalacja przebiegła szybko i sprawnie - nawet jeśli zazwyczaj nie czytacie plików "readme" to tym razem proponuję się skusić. To co proponuje otworzyć po instalacji ImagiNAC nie jest typowym plikiem typu "readme" a stosunkowo obszerną instrukcją.

A warto, bo jest tutaj kilka pułapek - nie oszukujmy się, ten program nie jest intuicyjny. Przykład pierwszy z brzegu to usuwanie plików - nie lądują w koszu, jak za starych dobrych czasów DOS Navigatora czy innego Norton Commandera, tylko od razu w kosmos. Uważajcie więc. Szczególnie, że komunikat z potwierdzeniem operacji usuwania plików nie podaje ich nazw, więc tak do końca nie wiadomo, co usuwamy.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/01/imaginac.jpg)

Zauważyłem również, że programiści nie znaleźli zupełnie zastosowania dla prawego klawisza myszki - usuwanie plików z listy wymaga dwukrotnego kliknięcia na pliku lewym przyciskiem. Pojawia się wtedy menu kontekstowe, gdzie zobaczycie trzy możliwości: usuń, usuń wszystkie i anuluj.

ImagiNAC pomyślany jest także jako prosty menadżer plików - niestety, na bardzo podstawowym poziomie. A na dodatek w założeniu naśladujący dwupanelową ideę pracy z Norton Commanderem lub jego klonami. Owszem, to jest wygodne ale dla mnie, który pierwszego Peceta używał 20 lat temu, a głównym systemem operacyjnym był DOS 3.3 czy w najlepszym przypadku 5.0.

Takie rozwiązanie można zachować ale pod warunkiem dodania kilku nowoczesnych rozwiązań typu przeciąganie i upuszczanie plików przeznaczonych do obróbki za pomocą myszki, czy bardziej rozbudowana nawigacja (przyda się przycisk "wstecz").

Operacje jakie wykonujemy na plikach widoczne są dopiero po kliknięciu przycisku "Podgląd" - nie zaważyłem za to możliwości zbliżania podglądu efektu pracy danej opcji (np. wyostrzania). Nie da się także zobaczyć efektu połączenia kilku efektów na jednym podglądzie.

Zauważyłem też problem z nakładaniem napisów - pomimo wcześniejszego (zadania na liście można ustawiać w kolejności) nakazania zmniejszenia rozmiaru do zadanych 800 pikseli, druga w kolejności opcja dokładania tekstu dopasowywała się chyba do pierwotnego rozmiaru - jeśli wejściowe pliki miały różną wielkość, to widać było różnice w wielkości tekstu.

Czy ImagiNAC to same wady? Nie! Użytkownikom preferujących szybkie operacje na dużej ilości plików spodoba się wygodne sterowanie klawiaturą, rodem z Norton Commandera (lub bardziej z DOS Navigatora, swego czasu właśnie tego najwięcej używałem). Za to absolutnie wszystkim spodoba się szybkość działania - ImagiNAC jest szybki.

Porównałem ImagiNAC z również darmowym programem FastStone Photo Resizer i ten pierwszy jest zauważalnie szybszy. Twórcy ImagiNAC powinni szybko pomyśleć nad usprawnieniem interfejsu, wtedy program będzie miał na pewno większą rzeszę użytkowników.

Możliwości programu:

  • masowe, wsadowe (seryjne) przetwarzanie plików graficznych z rozbudowanymi możliwościamiokreślenia nazewnictwa plików wynikowych
  • przekształcanie obrazu: zmiana rozmiaru, obracanie, odbicie lustrzane,  dodawanie marginesu, zmiana rozdzielczości DPI, transformacja kształtu obrazu względem osi pionowej lub poziomej, zawijanie obrazu;
  • operacje na kolorach: zmiana nasycenia, kwantowanie, wyrównanie, negacja, normalizacja;
  • dostosowywanie ostrości, kontrastu i jasności obrazu;
  • dodawanie znaku wodnego lub tekstu z możliwością określenia ich przezroczystości i pozycji na obrazie;
  • działa pod Windows XP, Vista i 7 oraz Linuxami (Debian, Ubuntu).
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)