Ekoturystyka – co to takiego?

Od kilkunastu lat, panuje moda na „eko”, czyli powrót do natury i życie w sposób nie zakłócający naturalnego środowiska. Ekologiczne podejście do życia przejawia się we wszystkich obszarach życia, również w turystyce. Takie „eko” podejście do turystyki, to ekoturystyka.  Na czym polega ekoturystyka i kim jest ekoturysta?

Ekoturystyka – nieco założeń

Ekoturystyka to ruch turystyczny, który zakłada świadomość ekologiczną turysty. Chodzi o to, aby zachować naturalne środowisko i poprzez turystykę wspierać rozwój zachowań pro ekologicznych. Turysta podróżujący w nurcie „eko” nie zakłóca rozwoju przyrody i swoim zachowaniem nie przyczynia się do jej dewastacji. Jest zintegrowany z przyrodą i jej zasobami, a jego działania pozwalają zasoby te zachowywać i odnawiać.
Mówiąc wprost, jest to taki rodzaj spędzania urlopu, który związany jest z naturą, poznawaniem przyrody i jej piękna a jednocześnie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska i nie wpływa na nie źle (tak jak na przykład zbyt duży napór turystów na Antarktydę wpływa negatywnie na klimat koła podbiegunowego).

Kim jest ekoturysta?

Ekoturyści należą do wszystkich grup wiekowych, choć najwięcej jest wśród nich osób miedzy 30 a 45 rokiem życia. To ludzie, którym zależy na tym, by urlop spędzić w pięknych okolicach, szanując naturalny ekosystem. Są to osoby, które doceniają piękno przyrody, dbają o nią i chcą aby się mogła rozwijać. Ekoturysta nie będzie więc krzyczał w lesie, śmiecił, zabierał „pamiątek” w postaci szyszek czy roślin, pod namiotem nie będzie mył naczyń „Ludwikiem” w strumyku i nie będzie robił zdjęć z lampą błyskową w Stavkirke.

Ekoturyści na wyjazd pojadą pociągiem (a najlepiej na rowerze), a nie trzema samochodami, a obiad zjedzą w lokalnej gospodzie a nie Mc Donalds. Ekoturysta nie stroni też od muzeów i obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym.

Ekoturyści wybierają więc na urlop takie miejsca, które są piękne pod względem przyrodniczym i w miarę naturalne i nie skażone. Siłą rzeczy, wyjazd do Paryża, lub na zatłoczoną plażę w Copacabanie, nawet jeśli nie będziesz śmiecił, trudno będzie nazwać ekoturystyką.

Zobacz również: LG Innofest 2014 lustro przyszłości

Formy ekoturystyki

Laikom, ekoturystyka kojarzy się z nudnymi wakacjami spędzonymi na wsi wypełnionymi spacerami po lesie. Tymczasem ekoturystyka ma wiele form – są tu zarówno wyjazdy wypoczynkowe (czyli owe spacery po lesie), ale również bardziej aktywne i przygodowe formy wypoczynku (wspinaczka skałkowa, nurkowanie itd.). Chodzi jedynie o to, by nie naruszać naturalnego środowiska, ale mu się przyglądać i towarzyszyć.

Czy ekoturystyka jest tożsama z agroturystyką?

Ekoturystyka z agroturystyką bywa bardzo często mylona. I choć obie formy turystyki mają kilka cech wspólnych, to nie są to identyczne pojęcia ani też takie same formy wypoczynku. Agroturystyka zwana jest inaczej turystyką wiejską. Turysta spędza urlop w przystosowanym do tego celu gospodarstwie wiejskim i choć tak jak w przypadku ekoturystyki ma kontakt ze społecznością tubylczą i poznaje życie ludzie zamieszkujących dany teren, to bardziej nastawiony jest na aktywności związane z życiem wiejskim niż naturą per se. W gospodarstwie agroturystycznym, gospodarz zapewnia turystom ciekawe i atrakcyjne spędzenie czasu i zapoznając turystę z takimi obszarami pracy gospodarza jak rolnictwo, przetwórstwo, rękodzieło itp.  Agroturysta nie musi jednak być (i często nie bywa) świadomy ekologicznie.

Ekoturystyka jest stosunkowo młodym kierunkiem turystyki, który jednak dość mocno się rozwija, tak jak rozwija się moda na bycie „eko”. Ekoturystykę, można uprawiać praktycznie w każdym miejscu na świecie. W Polsce również, a o tym, gdzie najlepiej, niedługo napiszę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym