10 darmowych programów, które powinieneś zainstalować w systemie Windows

10 darmowych programów, które powinieneś zainstalować w systemie Windows

fot.: technobuzz.net
fot.: technobuzz.net
Paweł Cebula
19.01.2010 16:00

Zakup nowego komputera albo nowa instalacja naszego systemu operacyjnego Windows, to bardzo dobra okazja do poszukiwania alternatywnych, dobrych i darmowych programów, które mogą zastąpić znane nam dotychczas aplikacje. 10 jakich darmowych programów powinno znaleźć się w Twoim systemie Windows?

Zakup nowego komputera albo nowa instalacja naszego systemu operacyjnego Windows, to bardzo dobra okazja do poszukiwania alternatywnych, dobrych i darmowych programów, które mogą zastąpić znane nam dotychczas aplikacje. 10 jakich darmowych programów powinno znaleźć się w Twoim systemie Windows?

Przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać ze zbędnym oprogramowaniem w naszym systemie. Dokładniej całej sprawie przyjrzeliśmy się przy okazji tekstu 5 rzeczy, których nie powinieneś instalować w systemie. Oczywiście nadal podtrzymuje to, co wtedy napisałem - chyba, że komuś naprawdę zależy na tym, aby utrudnić sobie życie.

Nieprawdą jest to, że dobre oprogramowanie musi być płatne. W Internecie znaleźć można dziesiątki naprawdę atrakcyjnych alternatyw dla komercyjnych aplikacji, które z powodzeniem zastąpią je nie uszczuplając zbytnio naszego portfela. Lista aplikacji, jaka znajduje się poniżej nie jest przypadkowa - każdy program należy do innej kategorii - mamy więc program zabezpieczający, odtwarzacze audio / wideo, pakiet biurowy, klienta sieci P2P itd.

  1. DropBox(https://www.dropbox.com/)photo position=\inside\91278/photoPozycja numer jeden na liście - DropBox. Usługa ta - jak zapewne wszyscy wiedzą - pełni rolę internetowego pendrive'a. W każdej chwili możemy przerzucić pliki z naszego dysku twardego na DropBoksa, a później w innym miejscu ściągnąć je. Najpoważniejszym ograniczeniem jest to, że DropBox oferuje za darmo tylko 2 GB wolnego miejsca, ale w większości wypadków jest to ilość wystarczająca.Do komfortowego korzystania z Dropboksa konieczne jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która po krótkiej konfiguracji będzie automatycznie synchronizować pliki między naszym komputerem a serwerami DropBoksa. Wszystkie operacje wykonywane są w tle, bez absorbowania naszej uwagi. Program ten automatycznie wykrywa zmiany wprowadzane w plikach i w razie potrzeby przesyła je tam, gdzie znajduje się starsza wersja.
  2. VLC(http://videolan.org)photo position=\inside\91279/photoW kategorii odtwarzaczy do filmów lista propozycji jest naprawdę długa i każdy z użytkowników znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Moim zdaniem, szczególnie wart uwagi jest VLC. Program ten z łatwością odtwarza filmy w najpopularniejszych formatach, niwelując tym samym konieczność instalacji kilku programów w zależności od tego, jaki format będziemy w danej chwili odtwarzać.Dla VLC żadnym problemem nie będzie również odtwarzanie strumienia audio (radio internetowe), czy wideo. Przy okazji warto podkreślić, że aplikacja działa naprawdę stabilnie i nie wykazuje tendencji do nadmiernego zapotrzebowania na zasoby systemowe. Aplikacja dostępna jest w wielu wersjach językowych - w tym oczywiście w polskiej.
  3. WTW2(http://www.k2t.eu/wtw/)photo position=\inside\91280/photoDość trudny temat. Jedni użytkownicy cenią sobie prostotę, inni oczekują wielu atrakcyjnych dla oczu wodotrysków. Jedną z ciekawszych aplikacji tego typu jest komunikator WTW. Przede wszystkim dlatego, że częściej niż kiedykolwiek korzystamy z większej liczby protokołów jak np. Jabber.Zdecydowanie największym atutem WTW jest fakt, że to multikomunikator pozwalający na komunikację z użytkownikami sieci Gadu-Gadu, Tlen, Jabber, dzięki czemu nie musimy instalować kilku różnych komunikatorów. Jednocześnie jest to jedyna rozsądna propozycja dla osób, które kiedyś intensywnie korzystały z Konnekta.
  4. Firefox(http://mozilla.com)photo position=\inside\91281/photoO tej przeglądarce internetowej zostało powiedziane już chyba wszystko. Dlaczego uważam, że to dobra i godna polecenia aplikacja? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo elastyczna - m.in. za sprawą ogromnej ilości dodatków(http://addons.mozilla.org), rozszerzeń, czy schematów. Nie bez znaczenia jest również kwestia, że to przeglądarka, która jest rozwijana w należyty - dobry dla użytkownika - sposób.
  5. Paint.Net(http://paint.net)photo position=\inside\91282/photoProgram graficzny w systemie operacyjnym to zdecydowany must have. Paint.NET to strzał w dziesiątkę, w sytuacji, gdy windowsowski \Paint\ to za mało, a Photoshop z kolei przytłacza nas ogromem opcji i możliwości. Program ten zawsze imponował mi sprawnym działaniem - w odróżnieniu od GIMP(http://gimp.org), który swoją drogą też nie jest najgorszym narzędziem.Paint.NET już w standardzie oferuje naprawdę sporą liczbę opcji. Jeżeli jednak potrzebujesz czegoś więcej, to możesz dodatkowo rozszerzyć jego możliwości korzystając z ogólnodostępnych wtyczek(http://paintdotnet.forumer.com/viewforum.php?f=16). Program ten z pewnością sprawdzi się przy okazji wykonywania podstawowej edycji zdjęć.
  6. OpenOffice(http://pl.openoffice.org/)photo position=\inside\91283/photoPakiet biurowy to jedno z podstawowych narzędzi, jakie znajdują się w naszym systemie. Nie każdy jest gotów wydać kilkaset złotych na Microsoft Office. W takiej sytuacji, najrozsądniejszą propozycją jest skorzystanie z darmowego i otwartego pakietu OpenOffice rozwijanego przez firmę Sun.Przez szereg lat aplikacja ta ewoluowała, przekształcając się z pseudoalternatywy Office'a w naprawdę funkcjonalną i ciekawą aplikację. W skład OpenOffice wchodzą m.in.: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazy danych, narzędzie do tworzenia prezentacji. Wiele osób - niesłusznie - obawia się, że dokumenty tworzone przy użyciu tego pakietu są bezużyteczne w sytuacji, gdy będziemy chcieli je otworzyć np. przy użyciu Microsoft Office 2007.
  7. ?Torrent(http://utorrent.com)photo position=\inside\91284/photoOd kilku lat najpopularniejszą formą wymiany plik w Internecie jest transmisja plików za pośrednictwem protokołu BitTorent. Niewiele wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie miałaby się zmienić. Dość istotne jest wybranie odpowiedniego klienta sieci BitTorrent, który pozwoli nam na efektywne ściąganie plików.Moim zdaniem jedną z najciekawszych propozycji jest ?Torrent. Niewielka, lekka aplikacja, która dostępna jest w języku polskim. Lista opcji jest ograniczona do takiego stopnia, aby nawet początkujący użytkownik był w stanie poradzić sobie z tym ważnym procesem, jakim jest konfiguracja klienta sieci BitTorrent.
  8. Foobar 2000(http://foobar2000.org)photo position=\inside\91285/photoMój pierwszy kontakt z Foobarem 2000 miał miejsce ładnych parę lat temu. Wszystko z prostego powodu - Winamp przestał odpowiadać wszystkim moim potrzebom i oczekiwaniom, jakie miałem w przypadku odtwarzacza plików audio. W porównaniu do Winampa, Foobar wygląda bardzo skromnie, ale to tylko pozory.Foobar 2000 stale zyskuje na popularności. Użytkowników przyciąga swoją elastycznością i prostotą. Dla mnie najistotniejsze było to, że oferuje on znacznie lepszy dźwięk niż Winamp, co w przypadku odtwarzacza audio jest najistotniejszym kryterium. Przez dość długi \okres dorastania\
  9. Foobar dorobił się dziesiątek komponentów(http://www.foobar2000.org/components).
  10. CCleaner(http://www.ccleaner.com/)photo position=\inside\91286/photoW systemie operacyjnym nie może zabraknąć programu, który pozwoli na bardzo sprawne oczyszczanie go ze zbędnych plików, jakie są wytwarzane w trakcie normalnej pracy. CCleaner z łatwością usunie pliki internetowe, tymczasowe, logi, zawartość schowka, czy kosza systemowego. Jest to naprawdę dobre narzędzie, przydatne przy okazji wykonywania regularnych *\konserwacji* systemu.
  11. Avast(http://www.avast.com/)photo position=\inside\91287/photoW sieci znajdziemy naprawdę sporą ilość programów antywirusowych. Użytkownicy, którzy nie chcą korzystać z pirackiego oprogramowania antywirusowego, najczęściej sięgają właśnie po Avasta. Aplikacja ta oferuje naprawdę przyzwoity poziom ochrony, a dodatkowo w przypadku użytku domowego jest całkowicie darmowy. Inne ciekawe propozycje znajdziecie w tekście o 5 najlepszych (darmowych) antywirusach(http://lajfmajster.pl/2009/12/10/5-najlepszych-antywirusow).
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)