Cyfrowy Polsat dostaje 993 597 zł kary

Cyfrowy Polsat dostaje 993 597 zł kary

Fot. swimparallel/Flickr
Fot. swimparallel/Flickr
Szymon Adamus
14.01.2010 12:00

993 597 złotych piechotą nie chodzi. Spółka Cyfrowy Polsat dostała po łapach od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niektóre fragmenty regulaminu świadczenia usług.

Auć!

993 597 złotych piechotą nie chodzi. Spółka Cyfrowy Polsat dostała po łapach od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niektóre fragmenty regulaminu świadczenia usług.

Auć!

Postępowanie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi trwa już od sierpnia zeszłego roku. Urząd zainteresował się tym nadawcą ze względu na zapisy w regulaminie mówiące o tym, że: w przypadku zaistnienia zdarzeń niezależnych od Cyfrowego Polsatu, uznawanych za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym, Cyfrowy Polsat zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych.

*W opinii Urzędu takie postanowienie jest niedozwolone, bowiem daje operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków świadczenia np. liczby lub rodzaju programów dostępnych w ramach poszczególnych pakietów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawia konsumenta prawa do odstąpienia od umowy *- czytamy na rządowej stronie. Zdaniem Urzędu każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać konsumentom możliwość odstąpienia od niej.

Oprócz wspomnianej już kary finansowej Cyfrowy Polsat musi przez sześć miesięcy publikować decyzję na swojej stronie internetowej, oraz zamieścić ogłoszenie z sentencją decyzji w dzienniku ogólnopolskim. Postanowienia tożsame ze stosowanymi przez Cyfrowy Polsat zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że stosowanie ich może prowadzić do wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Kara w takim przypadku może wynieść nawet 10 procent ubiegłorocznego przychodu.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka już wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)