10 najważniejszych wydarzeń 2009 roku - konkurs rozstrzygnięty!

10 najważniejszych wydarzeń 2009 roku - konkurs rozstrzygnięty!

Gniewomir Świechowski
11.01.2010 17:00

Tydzień temu ogłosiłem konkurs na listę 10 najważniejszych wydarzeń w sieci w roku 2009. Dziś publikujemy najciekawsze listy nadesłane przez czytelników vBety i ogłaszamy, kto wygrał ruter bezprzewodowy Linksys WAG320N.

Tydzień temu ogłosiłem konkurs na listę 10 najważniejszych wydarzeń w sieci w roku 2009. Dziś publikujemy najciekawsze listy nadesłane przez czytelników vBety i ogłaszamy, kto wygrał ruter bezprzewodowy Linksys WAG320N.

Kilka godzin wcześniej napisałem:

[cytat]Jednak zanim zdecydujemy do kogo trafi ruter Linksys, chcemy abyście dali nam znać w komentarzach, kto według was powinien otrzymać nagrodę. Poniżej cztery listy przygotowane przez czytelników vBeta. Czekamy na wasze opinie. :)[/cytat]

Internauci wyrazili swoje zdanie, wskazując na panią Marię Banaszak i choć nie w pełni się z nimi zgadzamy, to właśnie do niej trafi nagroda, czyli ruter bezprzewodowy Linksys WAG320N. W tym konkursie nie ma niestety nagród za drugie i trzecie miejsce, więc mogę tylko powiedzieć, że miejsce miejsce drugie zająłby Łukasz Dereń, za bardzo sensowny wybór kluczowych wydarzeń zeszłego roku, a trzecie Sylwester Korzystka za... wybór ciekawych trendów, jakie dało się zaobserwować w 2009. :)

Ale to nie ostatni tego rodzaju konkurs, więc jak tylko dostaniemy w swoje łapy kolejny kawał elektroniki dla naszych czytelników lub inną ciekawą nagrodę, znów będzie okazja wygrać.

Maria Banaszek

Łukasz Dereń

  1. Allegro - zmiana logo oraz przebudowa wyglądu serwisu. Ilu użytkowników tyle opinii. W perspektywie czasu, zmiany zostały odebrane pozytywnie i dziś już nikt nie pamięta starego wyglądu serwisu.
  2. Gazetopedia - połączenie Wiki oraz serwisu społecznościowego. Na 20 lecie Gazety Wyborczej powstał serwis Gazetopedia gromadzący informacje dotyczące wydarzeń historii polski na przestrzeni ostatnich 20 lat.
  3. Wzrost popularności platformy Android. W dość szybkim tempie platforma Android zdobywa rynek telefonów komórkowych. Praktycznie każdy czołowy producent posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden telefon z Androidem na pokładzie.
  4. Wydanie Google Chrome OS Najwięcej w sieci pisało się nie o premierze Windows7, ale o nowym systemie operacyjnym tworzonym przez Google. Czy w 2010 roku Chrome OS zdobędzie przewagę wśród Netbooków?
  5. Zamknięcie serwisu Odsiebie. Dość kontrowersyjna sprawa a zarazem podobno największy sukces policji w 2009 roku. Polacy zostali pozbawieni największego serwisu hostującego pliki użytkowników.
  6. Premiera wyszukiwarki BING. Teoretycznie niezagrożona wyszukiwarka od Google, otrzymała nowego rywala na rynku, tworzony przez Microsoft - BING, który w ciągu krótkiego czasu zyskał kilka procent rynku.
  7. Wprowadzenie Śledzika przez portal Nasza-Klasa. Platforma mikroblogowa śledzik wywołała chyba największe poruszenie w Internecie. Do tej spotyka się z negatywnymi opiniami użytkowników.
  8. Zamknięcie The Pirate Bay. Najgłośniejsza sprawa tego roku. Serwis The Pirate Bay zostaje zamknięty i odłączony od sieci.
  9. Cenzura Internetu Unia Europejska stara się zatwierdzić \Pakiet Telekomunikacyjny\ aby cenzurować treści publikowane w Internecie.
  10. Premiera systemu Windows Mobile 6.5. Po dość długiej przerwie od wydania ostatniej wersji WM 6.1 światło dzienne ujrzał WM 6.5 Jest to swego rodzaju odpowiedz na zdobywanie rynku przez Android oraz iPhoneOs.

Sylwester Korzystka

  1. E-readery - dzięki rosnącej popularności czytników i wzroście sprzedaży e-booków w internetowych księgarniach można wygodnie czytać co się tylko chce i gdzie się chce.
  2. iPhone killers - po pojawieniu się na rynku iPhone’a producenci słuchawek zaczęli tworzyć modele, które mogą konkurować z urządzeniem marki Apple. Dzięki temu nowe telefony mają duży, dotykowy ekran, moduł GPS i zachęcają nas do korzystania z Internetu np. z Youtube i Facebooka.
  3. Nowe OS-y - Win7, Snow Leopard czy ChromeOS to bdb systemy które ujrzały światło dzienne na rynku.
  4. Kryzys w branży IT - chociaż na początku 2009 r. wydawało się, że recesja nie dotkanie branży komputerowej, jej skutki odczuli prawie wszyscy a szczególnie dostawcy sprzętu. Według analityków IDC w trzecim kwartale sprzedaż komputerów spadła o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku. Według prognoz najgorsze już mamy za sobą, może być tylko lepiej.
  5. Bing - uruchomiona 3 czerwca 2009 r. samodzielna wyszukiwarka MS, konkurent Google.
  6. Mikrobloging - Twittera, Blipa Flakera czy Śledzik na NK to mikroblogi służące do szybkiej komunikacji i wymiany myśli na całym świecie mój Ty Internecie.
  7. Facebook - Facebook staje u nas się coraz bardziej popularny. Jeśli chodzi o Świat - to już go zdobył jako największa społecznościówka.
  8. Green IT - dostawcy sprzętu elektronicznego od dawna starają się by ich produkty były pro ekologiczne, energooszczędne. W 2009 r. dodatkowo rozpoczęła się mała rewolucja w sprzęcie oświetleniowym. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej z rynku są wycofywane żarówki z żarnikiem. W ich zastępstwie będziemy stosować świetlówki kompaktowe oraz lampy z diodami LED.
  9. Netbooki - słowo netbook zrobiło oszałamiającą karierę. Na razie tylko słowo. Sprzedaż małych przenośnych komputerów służących głównie do surfowania po Internecie jest nadal mniejsza niż sprzedaż laptopów i desktopów, ale jest tylko kwestią czasu, gdy te proporcje zostaną odwrócone.
  10. Zmiana szaty graficznej Allegro - jednym się spodobała, innym nie więc mimo fali krytyki za szarawe prostactwo graficzne layout'a koniec końcem i tak wszyscy z Allegro korzystają ;-)

Sławomir Ćwiek

  1. Rosnąca popularność(http://www.onet.tv/%28Videotest%29,1,tag.html#) videotestów(http://www.videotesty.pl/) (duża w tym zasługa YouTube, ale to tylko platforma - a tu chodzi o pomysł), które są w stanie przybliżyć potencjalnym klientom wizualna stronę produktu, menu i interface oraz stanowią doskonałe uzupełnienie testów i recenzji tekstowych.
  2. Blip(http://blip.pl/) - wynalazek, który został tak wymyślony, by odbiorcy dostawali tylko informacje od tych, od których chcą lub też takie, jakie ich interesują (dzięki tagom).
  3. Mikroblogi - nigdy nie byłem specjalnym fanem blogów, kojarzyły mi się z młodymi dziewczętami, które mniej lub bardziej regularnie umieszczają w nich swoje przemyślenia egzystencjalno-miłosne. W ostatnim czasie mamy jednak do czynienia z rosnącą liczbą mikroblogów tematycznych. Jest to narzędzie, dzięki któremu ludzie mający wiedzę, umiejętności, czy w końcu pasję, są w stanie dzielić się nią z innymi osobami, o podobnych zainteresowaniach, czy szukających określonych wąskich i treściwych informacji. sądząc po linkach, autor zestawienia miał raczej na myśli miniblogi tematyczne, a nie mikroblogi - Gniewomir
  4. bLink(http://b-link.sourceforge.net/) - program, dzięki któremu osoby sparaliżowane dzięki ruchom oczu maja możliwość wydawania poleceń i sterowania komputerem. Tym większe to wydarzenie, gdyż program ten stworzyli polscy naukowcy z Politechniki Łódzkiej.
  5. Fenomen Susan Boyle(http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZY) - mimo, że to wydarzenie bardziej show-biznesowe, to internet w tym sukcesie miał swój niewątpliwy udział. Jak sprawdziłem przed chwilą - filmik z przesłuchań brytyjskiego Mam Talent, kiedy to światu po raz pierwszy opadła szczęka ma już dokładnie 84 870 468 odsłon. Tak, tak, to już prawie 85 milinów!!!
  6. Społeczność Naszej Klasy - za głośne domaganie się ochrony swoich danych osobowych, a z drugiej strony szastanie nimi na prawo i lewo.
  7. Firefox(http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/) - praktycznie pierwsza przeglądarka, która zagroziła(http://www.ranking.pl/pl/ranking/web-browsers.html) \okiennemu\ IE. Już pod koniec 2008 roku liczba użytkowników FF w naszym kraju przekroczyła liczbę użytkowników IE, jednak to dopiero w 2009 roku dysproporcje stały się tak wyraziste. Wg badań firmy Gemius w IV kwartale 2009 roku przeglądarek FF używało ponad 50% polskich internautów, podczas gdy różnych wersji IE niespełna 33% użytkowników sieci. Czy popularność FF wynika tylko z niechęci do IE? Nie sądzę...
  8. RSS(http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Kanaly_RSS_benchmark.pl-14446.html) - Internet to informacja. Obecnie mnogość stron, tematów, informacji jest niepojęta(http://www.rp.pl/temat/141448.html). Nie sposób wszystkie przejrzeć czy przeczytać. Dzięki systemom RSS - obsługiwanemu przez specjalne programy do odczytu wiadomości RSS, programy pocztowe czy przeglądarki internetowe - przegląd informacji jest szybszy i skuteczniejszy. To właśnie w 2009 roku system RSS stał się tak bardzo popularny.
  9. Dyskusje i komentarze w internecie - progres chamstwa(http://f1.wp.pl/kat,101088,title,Brawn-Schumacher-nie-wyblakl,wid,11833366,wiadomosc.html), nietolerancji i cynizmu(http://www.pudelek.pl/artykul/22094/doda_znow_najlepsza_goni_ja_mucha/) trwa. Gdyby autorzy owych wpisów byli reprezentatywni dla całego polskiego narodu bylibyśmy malkontentami, egoistami i ekstremistami. W tym wszystkim tylko szkoda tych osób, którzy maja tę wątpliwa przyjemność przeczytania o sobie treści obraźliwych. Szkoda też czasu tych, którzy te teksty tworzą i tych, którzy chcą rozmawiać rzeczowo. Niestety, w 2009 roku mieliśmy progres takich postaw, chodź do tego zjawiska lepiej pasuje słów 'regres'.
    1. Rosnąca popularność i ilość pseudoaukcji(http://www.za10groszy.pl/index.html) internetowych(http://www.podbij.pl/) (tzw. aukcji w dół) - mamienie ludzi, że ich zakupy mogą być tanie, że drogie, markowe sprzęty, wysokie technologie mogą kosztować kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. To te strony w których spotyka się cynizm z naiwnością. Jest popyt, jest i podaż. Tylko kontroli uczciwości zabrakło...
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)