Jak pisać bez powtórzeń słów w tekście

Zsuzsanna Kilian/SXC

Zsuzsanna Kilian/SXC

Pisząc jakikolwiek tekst ? czy to notkę na własnego bloga, list motywacyjny czy pracę zaliczeniową na studia (a sesja już za pasem), dobrze zadbać nie tylko wartość merytoryczną tekstu, ale również o jego warstwę stylistyczną. W tym o to, aby w naszym ?dziele? poszczególne słowa nie potarzały się zbyt często. Polski język jest na tyle bogaty, że synonimów na każde słowo znaleźć można przynajmniej kilka. Najpierw jednak musimy wiedzieć, które z nich się powtarza?

W tym celu, skorzystać możemy z narzędzia w postaci licznika powtórzeń w tekście  - WordCounter. Wystarczy wkleić tekst, który chcemy sprawdzić w okienko i ustalić jak wiele słów ma nam program wylistować (maksymalnie 200). Przy dłuższych tekstach warto określić maksymalną ilość słów, bowiem nasze zaimki i przyimki "zjadają" sporą część listy.

WordCount to wprawdzie aplikacja przeznaczona do użytku przez osoby anglojęzyczne ? ma opcję automatycznego wykluczania zaimków i przyimków, ale tylko angielskich ? nasze ?w?, ?z?, ?że? lub partykuła ?nie? pozostaną uwzględnione. Mimo tego, narzędzie może być przydatne, choć musimy pamiętać o tym, że rzeczowniki w różnych przypadkach uwzględniane są osobno ? program nie rozróżnia bowiem tematu od końcówki. Jeśli więc napiszemy np. artykuł o tym, że ?Używanie telefonu komórkowego jest niezwykle popularne, a telefon komórkowy ma już prawie każde dziecko w wieku szkolnym. Telefony komórkowe naprawdę zrewolucjonizowały świat?, to aplikacja nie ujawni tego, że zafiksowaliśmy się na frazie ?telefon komórkowy?. (Za to teraz, muszę pozamieniać słowa ?program? i ?tekst?, których w pierwotnej wersji tej notki, jest stanowczo zbyt wiele).

Programik stworzył Steven Morgan Friedman już jakiś czas temu, ale wydaje mi się, że jest to nadal użyteczne narzędzie i lepszego nie znalazłam — macie inne pomysły na szukanie powtórzeń w tekście?

A kiedy już zlokalizujesz powtórzenia, wystarczy znaleźć synonim. Jak? Ja używam zwykłego słownika synonimów dostępnego online ? szybko, łatwo i bez zbytnich komplikacji. (Choć warto nie przyjmować bezkrytycznie wszystkich jego wskazań ? według słownika, zamiennikiem słowa ?komplikacja? może być np. pasztet lub placek).

Źródło: jacek50.blox.pl

Zobacz również: Gadżetovlog o vlogach

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Następne konsole będą modułowe. I to nie jest przyjemny scenariusz! Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej?