Jak przezwyciężyć status quo?

Jak przezwyciężyć status quo?

ivan petrov/SXC
ivan petrov/SXC
Sabina Stodolak
23.12.2009 11:00

Uważasz się za człowieka aktywnego i otwartego na nowe doświadczenia, czy raczej takiego, który przywiązuje się do tego co jest? W życiu zachowujemy się czasem irracjonalnie, a ta irracjonalność powoduje, że podejmujemy decyzje, które mogą być dla nas niekorzystne. Takim irracjonalnych zachowaniem jest nadmierne przywiązanie do status quo (czyli tego co jest).

Uważasz się za człowieka aktywnego i otwartego na nowe doświadczenia, czy raczej takiego, który przywiązuje się do tego co jest? W życiu zachowujemy się czasem irracjonalnie, a ta irracjonalność powoduje, że podejmujemy decyzje, które mogą być dla nas niekorzystne. Takim irracjonalnych zachowaniem jest nadmierne przywiązanie do status quo (czyli tego co jest).

Czym jest przywiązanie do status quo? Wyobraź sobie, że kto daje Ci wybór ? wolisz dostać bilet do kina czy równowartość tego biletu w słodyczach? Teoretycznie, statystycznie połowa obdarowanych osób powinna wybrać bilet, a druga połowa słodycze. I tak się dzieje, chyba że zamiast wyboru od razu, najpierw dostaniesz prezent a potem dopiero pojawia się możliwość jego wymiany. Innymi słowy mówiąc, z badań przeprowadzonych w podobnym eksperymencie wynika, że jeśli damy coś ludziom (np. wspomniany bilet), a potem damy im możliwość zamiany prezentu na inny (o identycznej wartości), to na zamianę zdecyduje się jedynie 10% osób, reszta zaś pozostanie przy tym, co ma.

Te badania stoją w spójności z tym, czego doświadczamy na co dzień ? 45% osób, mimo szykan które doświadczają w pracy i oceniania swojego środowiska pracy jako wrogiego, nie zamierza zmieniać pracy (czyli zostaje przy swoim status quo ? przedkłada bilet który już ma, nad słodycze). Takie przecenianie tego co już mamy, może w efekcie prowadzić do podejmowania decyzji, które hamują nas i nasz rozwój.

Jak zatem przezwyciężyć status quo?

  1. Rozważając problem, traktuj to, co jest obecnie jako kolejną alternatywę

Zapytaj siebie, czy wybrałbyś to co masz, gdyby była to jedynie inna alternatywa. Przykład: Masz pracę w której zarabiasz 2000 netto, dojeżdżasz do niej godzinę dziennie a Twój szef to tyran. Dostajesz propozycję pracy bliżej domu (30 minut), z szefem który wygląda na normalnego. Pensja w nowej pracy wynosi 1800 netto. Podejmując decyzję nie rozważaj tego czy ZMIANA jest dla ciebie korzystna, ale postaraj się zastanowić nad tym, jakiego wyboru dokonałbyś, gdybyś był bez pracy i miał przed sobie dwie propozycje do wyboru.

  1. Bądź obiektywny w stosunku do kosztów zmiany

Oczywiście, pozostanie w obecnej pracy i jej zmiana nie są do końca równoważne. W obecnej znasz już terytorium, wiesz jak się zachować, co ci wolno a czego nie, wiesz czego możesz się spodziewać i nie musisz wydatkować energii na poznawanie nowych osób. W nowej pracy ? jej rozpoczęcie ? będzie cię kosztowało więcej energii. Niestety, mamy tendencję do zawyżania tych kosztów, co powoduje, że chętniej pozostajemy przy status quo. Badania wykazały jednak, że zazwyczaj, uprawiamy czarnowidztwo i przewidujemy gorsze scenariusze niż pokazuje w późniejszym czasie rzeczywistość. Jeśli więc masz problem z prawidłowa ewaluacją kosztów poproś druga osobę o pomoc. W naszym przykładzie, możesz wypisać sobie na kartce wszystko to, co uznasz za ?koszt? zmiany pracy ? kiedy już będziesz miał listę, możesz ocenić czy rzeczywiście zmiana będzie aż tak kosztowna.

  1. Bądź świadom swoich celów

Co jakiś czas (np. co kwartał lub co pół roku) rób podsumowanie swoich celów i osiągnięć. W ten sposób nie dopuścisz do sytuacji w której któregoś dnia obudzisz się z przerażeniem i uświadomisz sobie, że właśnie mija trzeci rok Twojej pracy w sklepie (a przecież skończyłeś zarządzanie logistyką), mieszkasz kątem u znajomych, jak za studenckich czasów, a obok Ciebie leży osoba, z którą od dwóch lat nie masz o czym rozmawiać ,ale z którą jesteś, bo emocjonalny koszt zerwania jest dla ciebie zbyt wysoki (czytaj ? jest wygodnie). Hmmm...czy nie macie czasem teraz poczucia, że nasze młodzieńcze ideały i plany dlatego tak rzadko udaje się spełnić,bo przywiązujemy się do status quo?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)