Jak zsynchronizować pliki między dwoma komputerami?

Jak zsynchronizować pliki między dwoma komputerami?

Jak zsynchronizować pliki między dwoma komputerami?
Paweł Cebula
17.12.2009 16:00

Osoby posiadające kilka komputerów w domu doskonale znają problem, który polega na tym, że pobranie jakiegoś pliku z Internetu, czy stworzenie dokumentu na jednym komputerze wiązać się będzie z późniejszą koniecznością ręcznego przeniesienia go na drugie urządzenie. Proces ten można jednak łatwo zautomatyzować, korzystając z narzędzia takiego jak SyncToy.

Osoby posiadające kilka komputerów w domu doskonale znają problem, który polega na tym, że pobranie jakiegoś pliku z Internetu, czy stworzenie dokumentu na jednym komputerze wiązać się będzie z późniejszą koniecznością ręcznego przeniesienia go na drugie urządzenie. Proces ten można jednak łatwo zautomatyzować, korzystając z narzędzia takiego jak SyncToy.

Bardzo często decydujemy się na zakup laptopa, jako kolejnego komputera w domu. Korzystamy jednak z niego głównie poza domem - w pracy, na uczelni, czy w podróży. Praca na stacjonarnym komputerze jest po prostu wygodniejsza i bardziej komfortowa.

Zazwyczaj po skorzystaniu z laptopa i wykonaniu na nim określonej pracy musimy przenieść wszystko na nasze "normalne" stanowisko pracy. Najczęściej wykorzystujemy do tego dysk przenośny albo pendrive. Zdecydowanie sposób ten nie należy do najwygodniejszych. Istnieje jednak znacznie ciekawsze rozwiązanie tego problemu.

Interesująco prezentuje się aplikacja SyncToy. Umożliwia ona synchronizowanie plików między dwoma różnymi lokalizacjami - mogą to być foldery zlokalizowane na jednym lub wielu dyskach twardych, a nawet na różnych komputerach. W tym ostatnim wypadku musimy jednak w systemie Windows udostępnić określoną partycję.

Jak zacząć pracę z SyncToy? Pierwszym krokiem będzie pobranie i zainstalowanie aplikacji wraz ze wszystkimi niezbędnymi komponentami - nie powinno to zająć nam zbyt dużo czasu. Po zakończeniu całego procesu przygotowawczego, możemy przejść do meritum - konfiguracji ustawień i sposobu działania SyncToy.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie pary folderów, które będą między sobą synchronizować zawartość plików. Jak już wspomniałem - mogą one być umiejscowione w obrębie dysku (dysków), a nawet dwóch różnych komputerów. Klikamy przycisk "Create New Folder Pair".

W oknie tym mamy możliwość sprecyzowania, między jakimi folderami dokonywana będzie synchronizacja - umownie są one nazywane "prawym" i "lewym" folderem. To, czy będziemy mieć dostęp do drugiego komputera (innego niż ten, na którym przeprowadzamy instalację oprogramowania) zależeć będzie od ustawień "Udostępniania i zabezpieczeń w sieci" na drugim urządzeniu.

Obraz

Na tym etapie dokonujemy wyboru trybu synchronizacji. Mamy trzy możliwości wyboru:

  • Synchronize - pliki są aktualizowano na obu urządzeniach, a więc usunięcie, zmiana nazwy, czy stworzenie nowego pliku w \lewym\ folderze, wiązać się będzie z identycznym zachowaniem w przypadku \prawego folderu;
  • Echo - nowe i zaktualizowane pliki są przenoszone z \lewej\ do \prawej. Wykonanie akcji takiej jak np. usunięcie pliku w katalogu \lewym\ będzie powtórzone w \prawym;
  • Contribute - w tym wypadku utworzenie nowego pliku bądź jego zmiana w lewym folderze nastąpi również w prawym. Usunięcie pliku w \lewym\ katalogu nie będzie wiązało się z usunięciem go w \prawym\ folderze.

Mamy więc możliwość ustalenia, co konkretnie będzie działo się z plikami - wszystko zależy od naszych potrzeb. Jak widać, kolejność lokalizacji z pierwszego kroku ma znaczenie.

Obraz

Ostatnim krokiem na etapie konfiguracji będzie podanie wspólnej nazwy dla obu folderów. Pozwoli to na łatwe rozpoznanie konkretnego powiązania w przypadku, gdy będziemy mieć kilka różnych połączeń odpowiadających za synchronizacje elementów między komputerami.

Obraz

Kliknięcie przycisku "Finish" oznaczać będzie wyświetlenie podsumowania - połączonych lokalizacji i typu wykonywanych akcji. Możemy również sprawdzić (przycisk Preview), które z elementów zostaną zsynchronizowane. Opcja ta pozwala również na wyłączenie niektórych plików z procesu synchronizacji.

Obraz

Jeżeli jesteśmy gotowi na przeprowadzenie synchronizacji korzystamy z przycisku "Run". Na początku pobrana zostanie lista plików do przesłania między lokalizacjami, a po chwili ruszy właściwy proces. Czas jego trwania jest oczywiście uzależniony od rodzaju sieci, do jakiej jesteśmy połączeni, a także jak duża ilość danych będzie przesłana.

Rozwiązanie to na pewno nie należy do idealnych. Zdecydowanie brakuje mi w tym wypadku narzędzia, które umożliwiałoby zaplanowanie regularnego przeprowadzania synchronizacji. W tym wypadku musimy zadbać o to sami, ręcznie przeprowadzając synchronizację.

Posiadacze systemu Windows 7 mogą czuć się nieco uprzywilejowani w stosunku do reszty, gdyż ich system operacyjny oferuje możliwość planowania zadań (task scheduler) takich jak uruchomienie SyncToy danego dnia o określonej godzinie.

Czy warto skorzystać z tej aplikacji? Zdecydowanie tak. Jeżeli posiadamy Windows XP, Vista albo Seven i zadbamy o odpowiednią konfigurację, to prawdopodobnie po pewnym czasie nie będziemy w stanie wyobrazić sobie normalnej pracy bez tego narzędzia.

Źródło: HowToGeek

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)