Uwaga, backdoor w Windowsie 8! Ostrzegają niemieckie służby

Windows 8 pozwoli NSA na przejęcie kontroli nad systemem?

Windows 8 pozwoli NSA na przejęcie kontroli nad systemem?

Jak bezpieczny jest system Microsoftu? Zdaniem Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik – niemieckiego, federalnego biura bezpieczeństwa informacji – Microsoft umieścił w systemie backdoora, dzięki któremu NSA może przejąć kontrolę nad systemem.

Wszystko zaczeło się od informacji, opublikowanej przez niemiecką gazetę „Die Zeit”. Dziennik stwierdził, że element o nazwie TPM ( Trusted Platform Module ) pozwala na zdalne przejęcie kontroli nad systemem. TPM to  to dzieło Trusted Computer Group – organizacji skupiającej największych producentów elektroniki, w tym AMD, Cisco, HP, Intel czy Microsoft.

Zadaniem TPM jest – w teorii – nadzór nad DRM i przechowywanie kluczy autoryzacyjnych. Co istotne, od wersji 2.0 TPM nie może zostać wyłączony przez użytkownika. W teorii daje to Microsoftowi możliwość zdalnego zablokowania oprogramowania, które zostanie uznane za nielegalne.

No cóż, nie każdemu może przypaść to do gustu, ale trudno doszukiwać się w tym jakiegoś wielkiego problemu. Niestety, to nie wszystko. Zdaniem „Die Zeit”, niemieckie służby odkryły, że TPM umozliwia nie tylko Microsoftowi blokowanie pirackiego oprogramowania, ale pozwala NSA na przejęcie kontroli nad systemem.

Na domiar złego podobne możliwości mają mieć Chińczycy, odpowiedzialni za wyprodukowanie modułu. W rezultacie niemieckie służby zalecają, aby administracja rządowa i firmy odpowiedzialne za kluczowe dla bezpieczeństwa państwa sektory gospodarki  trzymały się od Windowsa 8 z daleka i korzystały z Windowsa 7, który ma być wspierany przez Microsoft do co najmniej 2020 roku.

Gdy informacja podana przez „Die Zeit” zdążyła rozpowszechnić się w Internecie, BSI opublikowało oficjalne sprostowanie. Wynikało z niego, że dziennik mocno przekręcił oryginalny raport, który zwracał uwagę na zagrożenia, związane z ewentualną awarią chipa TPM, co mogłoby się wiązać z utratą dostępu do kluczowych danych.

W tym miejscu pojawia się pytanie: komu wierzyć? Doniesienia ostatnich miesięcy sprawiły, że informacje, które jeszcze niedawno brzmiałyby nieprawdopodobnie, obecnie są traktowane zupełnie serio. A z drugiej strony warto pamiętać słowa wytrawnego rosyjskiego polityka i dyplomaty, żyjącego w XIX wieku Aleksandra Michajłowicza Gorczakowa, który miał stwierdzić:


Nie wierzę w niezdementowane informacje.

Zobacz również: Tomek Kreczmar - Zrzędzenia zrzędy: śpieszmy się kochać gry

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika