Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata

W pionierskim okresie rozwoju broni pancernej metodą prób i błędów dochodzono do tego jak powinien wyglądać ten rodzaj broni. Nietypowych pomysłów nie brakło również w późniejszych latach. Poznajcie najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata.

Ten artykuł ma 10 stron:

UDES XX20 (Szwecja, lata 80.)

UDES XX20

Szwedzkie czołgi nie są na świecie tak znane jak broń amerykańska, rosyjska czy niemiecka, jednak skandynawscy konstruktorzy mają na koncie kilka bardzo interesujących projektów. Poza czołgiem Stridsvagn 103, który przez kilkadziesiąt lat był podstawą szwedzkich jednostek pancernych, opracowano serię eksperymentalnych czołgów UDES, wyróżniających się nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Zalicza się do nich m.in. UDES 03 z działem wystającym z kadłuba zarówno z przodu, jak i z tyłu i zawieszeniem, dzięki któremu czołg mógł zmniejszyć swoją wysokość do zaledwie około 1,6 metra.

Najciekawszym z eksperymentalnych szwedzkich czołgów wydaje się jednak UDES XX20. Składa się on z dwóch gąsienicowych, połączonych przegubowo modułów – w jednym znajdowała się załoga i obsługiwane zdalnie uzbrojenie, a w drugim zapas paliwa i amunicji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu czołg (właściwie niszczyciel czołgów, bo do takiej roli został zaprojektowany) miał nie tylko bardzo duże możliwości pokonywania trudnego terenu, ale zgodnie z założeniami konstruktorów miał zapewnić załodze znacznie większe szanse na przeżycie. Ze względu na niską sylwetkę był zarazem trudnym do zauważenia i trafienia celem – nad kadłubem zamiast typowej wieży umieszczono bowiem tylko ładowane automatycznie działo.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Osiem najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach