Przygotuj swój komputer na Windows 7

Przygotuj swój komputer na Windows 7

windows 7
windows 7
Paweł Cebula
17.11.2009 16:00

Windows 7 jest dostępny na rynku już od kilku tygodni. Wiadomo też, że cieszy się on sporym zainteresowaniem wśród użytkowników. Coraz większa grupa posiadaczy Windows Vista, a także Windows XP rozważać będzie możliwość zainstalowania najnowszego systemu Microsoftu na swoich komputerach.

Windows 7 jest dostępny na rynku już od kilku tygodni. Wiadomo też, że cieszy się on sporym zainteresowaniem wśród użytkowników. Coraz większa grupa posiadaczy Windows Vista, a także Windows XP rozważać będzie możliwość zainstalowania najnowszego systemu Microsoftu na swoich komputerach.

Według ankiet, a także w trakcie rozmów ze znajomymi użytkownikami Windowsa można dowiedzieć się, że praktycznie wszyscy zamierzają dokonać aktualizacji w przeciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. Teoretycznie, najbardziej zainteresowani "Siódemką" powinny być osoby, które korzystają ze starszych systemów jak np. XP. Okazuje się, że najszybciej chcą się przesiąść posiadacze owianej złą sławą Visty.

Sprawdź, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe

fot. chotocheeta.com
fot. chotocheeta.com

Jeżeli na Twoim dysku twardym zainstalowana jest Vista, to najprawdopodobniej nie masz się co martwić o to, czy Twój procesor będzie wystarczająco mocny, czy będziesz posiadać odpowiednią ilość miejsca na dysku, albo czy zainstalowany RAM zagwarantuje umiarkowaną płynność działania. Jakie są konkretne wymagania?

Przede wszystkim zależy to od tego, z jakiej wersji Windows 7 zamierzamy korzystać. Jeżeli już wiesz, że w Twoim wypadku wybór padnie na Windows 7 w wersji 32-bitowej, to Twój komputer musi spełniać minimalne wymagania, które kształtują się następująco:

Procesor: 1 GHz (32-bitowy)

Pamięć RAM: 1 GB

Karta graficzna: Obsługa DirectX 9 ze sterownikami WDDM 1.0 dla interfejsu Aero

Dysk twardy: minimum 16 GB wolnego miejsca

Napęd optyczny: DVD

Jeżeli zdecydowałeś się na nieco nowszą technologię - architektura 64-bitowa - to Twój sprzęt będzie musiał być troszeczkę mocniejszy w porównaniu do wersji 32-bitowej:

Procesor: 1 GHz (64-bitowy)

Pamięć RAM: 2 GB

Karta graficzna: Obsługa DirectX 9 ze sterownikami WDDM 1.0 dla interfejsu Aero

Dysk twardy: minimum 20 GB wolnego miejsca

Napęd optyczny: DVD

Jak więc widać, wymagania nie są zbyt wygórowane. Nie należy się jednak oszukiwać, że w przypadku identycznej konfiguracji jak ta powyższa, Siódemka będzie działać w sposób płynny - są to minimalne wymagania, które muszą być spełnione do tego, aby system w ogóle został zainstalowany i uruchomiony.

Sprawdź, jak wygląda aktualizacja w Twoim wypadku

Czas na kolejny krok. Microsoft niestety nie był w stanie opracować technologii, która pozwalałaby na bardzo proste przejście np. z Visty Home Premium na Windows Seven Professional. Firma z Redmond przygotowała specjalną tabelkę, która umożliwia nam zorientowanie się, jaka forma aktualizacji systemu możliwa jest w konkretnym wypadku.

Obraz

Jak widać, wiele zależy od tego, z jakiego systemu dokonujemy aktualizacji, z jakiej architektury korzystaliśmy, a także, z której odmiany Windows 7 zamierzamy korzystać. Zdecydowanie najwygodniejsza i najbardziej bezproblemowa aktualizacja systemu, to ta nazwana przez Microsoft "In-Place Upgrade". Oznacza ona, że w trakcie aktualizacji nienaruszany są pliki, ustawienia i programy, jakie mieliśmy we wcześniejszej wersji Windowsa.

"Custom Install" - z którego pewnie i tak będzie korzystać największa część osób - to instalacja całkowicie zastępująca nasz aktualny system operacyjny lub taka, która zostanie przeprowadzona na wskazanym przez użytkownika dysku albo partycji.

Zrób kopię zapasową

fot. ribbit.net
fot. ribbit.net

Właściwie to najważniejszy punkt podczas całego procesu przygotowywania się do aktualizacji. Jeżeli posiadasz cokolwiek, czego ewentualna utrata mogłaby dla Ciebie stanowić spory problem ? zrób kopię zapasową. Sposobów i narzędzi pozwalających na zrobienie backupu jest bardzo wiele i w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdecydowanie najważniejsze jest odpowiednie wybranie programu. Powinien on na pewno gwarantować poprawne i bezproblemowe wykonanie kopii zapasowej naszego dysku lub partycji. Nie należy bagatelizować też czynników takich jak dodatkowe funkcje, czy intuicyjny interfejs użytkownika.

Najczęściej wybór pada na programy takie jak np. Cobian Backup, SyncBackSE, Mozy. Praktycznie każdy z nich jest w stanie zaspokoić większość potrzeb przeciętnego użytkownika. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników przygotowano specjalne aplikacje - zazwyczaj są one jednak płatne, ale niekiedy warto zainwestować.

W bardzo komfortowej sytuacji są posiadacze dysków zewnętrznych. Tutaj pole manewru jest bardzo duże - niektórzy preferują ręczne przeniesienie wszystkich naprawdę najistotniejszych plików, zyskując też dodatkową przestrzeń na kolejne wersje backupów. Taka selektywna metoda ma to do siebie, że zabezpieczamy wyłącznie to, co chcemy i co naszym zdaniem naprawdę się przyda.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)