Patryk nagrodzony za ujęcie bioróżnorodności

Patryk nagrodzony za ujęcie bioróżnorodności

nagrodzone zdjęcie
nagrodzone zdjęcie
Katarzyna Kieś
15.11.2009 17:01

Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego wśród laureatów światowego konkursu fotograficznego „Bioróżnorodność w obiektywie” zorganizowanego przez firmę Airbus, National Geographic i ONZ.

Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego wśród laureatów światowego konkursu fotograficznego „Bioróżnorodność w obiektywie” zorganizowanego przez firmę Airbus, National Geographic i ONZ.

Zrobione przez Patryka zdjęcie muchy pokrytej kroplami rosy w kolosalnym zbliżeniu zostało wybrane przez jury jako bardzo sugestywne wyobrażenie różnorodności biologicznej.

W konkursie pod hasłem  „Zobacz więcej” wzięło udział tysiące młodych ludzi z całego świata. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie związane z zagrożoną dziś różnorodnością biologiczną.

Szesnastoletni Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego zdobył główną nagrodę w konkursie „Zobacz więcej”, światowym konkursie fotograficznym  i dołączy do 7 innych laureatów, którzy w nagrodę pojadą na wycieczkę do Waszyngtonu. Jego niesamowite zdjęcie muchy pokrytej kroplami rosy w kolosalnym zbliżeniu zostało wybrane przez jury jako bardzo sugestywne wyobrażenie różnorodności biologicznej.

Konkurs o bioróżnorodności, ogłoszony w lipcu przez producenta samolotów, firmę Airbus, we współpracy z National Geographic i z Konwencją o Różnorodności Biologicznej (CBD) Organizacji Narodów Zjednoczonych miał na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na świecie na zróżnicowanie życia na ziemi oraz rosnące zagrożenie dla wielu  gatunków roślin i zwierząt. Konkurs był organizowany w ramach projektu Green Wave, ambitnego programu o dużym zasięgu, uruchomionego przez ONZ. Jego celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi – przyszłych decydentów – na temat znaczenia bioróżnorodności.

Konkurs był okazją dla wielu młodych ludzi do  wyjścia  na łono natury, przyjrzenia się różnym formom życia i uchwycenia na zdjęciu różnorodności biologicznej.

Komentując wyniki konkursu Tom Enders, Prezes firmy Airbus, powiedział: „Wysoki standard zgłoszeń ze wszystkich zakątków świata zrobił na nas ogromne wrażenie. Zdjęcia te obrazują zróżnicowanie życia wokół nas. W Airbusie współpracujemy z programem CBD Narodów Zjednoczonych i wykorzystując naszą międzynarodową obecność chcemy wskazywać na potrzebę ratowania ginącej bioróżnorodności. Czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszej planety, dlatego stawiamy na innowacyjne, przyjazne środowisku technologie i procesy oraz produkty”.

Zafascynowanie Patryka szczegółami otaczającej nas przyrody od kilku lat inspirowało go do fotografowania natury w skali makro Jego nieprawdopodobnie szczegółowe zbliżenie muchy pokazuje, jak delikatny jest ten owad oraz pokrywające go krople rosy. Komentując swoje zwycięstwo Patryk powiedział: ”Zawdzięczam to zdjęcie swojemu uporowi. Byłem przemoczony i było mi zimno ale postanowiłem, że nie wrócę do domu, zanim nie znajdę właściwego obiektu do sfotografowania. Uważam, że środowisko  jest coraz bardziej zanieczyszczone i coraz rzadziej można zobaczyć ciekawe okazy roślin i zwierząt. Nie chciałbym jednak żebyśmy oglądali je kiedyś  tylko na zdjęciach. Cieszę się z wygranej w konkursie. Przyznaję, że nigdy nie marzyłem o takiej nagrodzie.”

Do konkursu przystąpiło ponad 2350 młodych ludzi w wieku 6-16 lat z 99 różnych krajów na całym świecie. W Polsce swoje prace do konkursu zgłosiło 92 młodych ludzi.Spośród wszystkich uczestników konkursu wybrano 8 zwycięzców oraz 20 osób, którym przyznano wyróżnienia i które otrzymają kosze upominkowe od National Geographic i firmy Airbus.

Oprócz Patryka laureatami konkursu zostali: Alex Marttunen, lat 11, z Finlandii; Chad Nelson, lat 12, z Republiki Dominikany; Prerona Kundu, 11 lat, z Kansas (USA); Anthony Avellano,12 lat, z Kalifornii (USA);  Vinzent Raintung, 8 lat, z Niemiec; Julia Kresse, 15 lat, z Niemiec oraz Clemence Bonnefous, 8 lat, z Francji. Alex wraz z pozostałymi siedmioma zwycięzcami weźmie udział w wyjątkowej podróży do centrali National Geographic w Waszyngtonie, która odbędzie się w grudniu. W programie wycieczki, oprócz poznawania historii znanej na całym świecie organizacji, jest także zwiedzanie atrakcji turystycznych Waszyngtonu, spotkanie z Joel Sartore, słynnym fotografem National Geographic, nauka nowych technik fotografowania oraz udział w gali finałowej na cześć zwycięzców.

Sekretarz Generalny Konwencji o Różnorodności Biologicznej – Ahmed Djoghlaf powiedział: Cieszymy się, że Airbus i National Geographic  wspólnie z nami uwrażliwiają następne pokolenia  na potrzebę ochrony bogatej bioróżnorodności. Konkurs wyraża zatem nasze zobowiązanie wobec otaczającej nas przyrody i pokazuje dzieciom i młodzieży, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego.

W wyniku działalności człowieka świat traci bioróżnorodność w coraz szybszym tempie. Przez ostatnie kilkaset lat działalność człowieka doprowadziła do 1000-krotnie szybszego tempa wymierania gatunków niż w przeszłości. W Polsce źródłem zagrożenia dla różnorodności biologicznej jest wycinanie lasów, rolnictwo (uprawiane na 60% powierzchni kraju), rybołówstwo oraz gospodarka wodna lądowa. Czynnikiem zagrażającym naturze jest także rozwijająca się gospodarka, w tym przemysł, transport, turystyka i rekreacja.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia możecie zobaczyć tutaj.

Źródło: zielonalekcja.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)