Fotochromatyczne soczewki kontaktowe

Okulary ze szkłami fotochromatycznymi są znane już od dawna. Jednak rozwiązania zastosowane w przypadku tradycyjnych „szkieł” nie sprawdzają się kiedy chodzi o soczewki kontaktowe. Teraz dzięki pracom singapurskich uczonych możemy się cieszyć soczewkami zmieniającymi barwę na słońcu.

„Szkła” w okularach fotochromatycznych są pokryte fotochromatycznym barwnikiem. Kiedy padają na nie promienie UV poszczególne molekuły tuszu rozszerzają się, a szkła ciemnieją pochłaniając światło. Ta sama technika nie sprawdziła się w przypadku soczewek kontaktowych. Na szczęście niedawno uczeni z Singapuru wymyślili lepsze rozwiązanie techniczne.

Każda z nowych soczewek kontaktowych ma wydrążone nano-kanaliki, które następnie zostają wypełnione fotochromatycznym tuszem.

Rozwiązanie sprawdziło się znakomicie. Tak spreparowane soczewki zmieniają barwę w ciągu 10–20 sekund od wyjścia na słońce.

Jednak zakładając je musimy liczyć się z tym, że nasze tęczówki będą wyglądały tak jak na zdjęciu. Naukowcy pracują, jednak nad tym, aby tusz umieścić jedynie w części rogówkowej soczewki.

*Zdjęcie nie przedstawia faktycznych fotochromatycznych soczewek, ale tak właśnie mniej więcej wyglądają gotowe prototypy.

Źródło: Gizmodo

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza fotokopiarka trafiła do sprzedaży w 1907 roku?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację