Do czego służy i jak powinno wyglądać CV?

Do czego służy i jak powinno wyglądać CV?

cv-praca
cv-praca
Kira Czarczyńska
10.11.2009 21:45, aktualizacja: 20.02.2020 13:16

Ok, wiemy już, jak na pewno nie powinien wyglądać nasz życiorys zawodowy i jakich błędów unikać kiedy go piszemy. Ale jak go napisać tak, żeby było dobrze?

Co to jest CV?

CV to skrót pochodzący od języka łacińskiego - Curriculum Vitae i oznacza życiorys. Najogólniej mówiąc, służy do tego, żeby kandydat pochwalił się swoją karierą zawodową, po kolei, w formie krótkich notatek o tym, co robiliśmy.

Ważne jest, że to właśnie CV jest zazwyczaj naszym pierwszym kontaktem z potencjalnym pracodawcą - dlatego trzeba się mocno postarać, żeby zrobiło na nim odpowiednie wrażenie. Jeśli nie zrobi, to zapewne wyląduje w koszu i nie będziemy w ogóle mieć okazji przedstawić się osobiście.

Zwróć więc uwagę na:

  • wygląd dokumentu: musi być schludnie napisany i sformatowany;
  • zawartość: trzymaj się ustalonego kanonu!;
  • personalizacja: zamieszczaj tylko te informacje, które przydają się na danym stanowisku;

Warto również dać swój życiorys do przeczytania komuś znajomemu, niech powie ci, jakie wrażenie sprawia. I uwzględnij sugestie.

Co powinno zawierać CV?

[u]Dane osobowe[/u] - imię, nazwisko, adres, telefon (najlepiej komórkowy), e-mail. Daj pracodawcy wybór w jaki sposób się z tobą skontaktuje, wbrew pozorom zwłaszcza przy większych rekrutacjach ujednolicone metody kontaktu ułatwiają rekrutującym pracę.

[u]Ukończone szkoły i uczelnie[/u] - ukończone szkoły podajemy w odwrotnej kolejności, z tym, że pomijamy szkołę podstawową. I tak jest obowiązkowa, a oceny, jakie miałeś na jej zakończenie nikogo nie interesują. Jeżeli obecnie się uczysz, też zamieść taką informację.

Uwaga! Nie mieszaj ukończonych szkół z kursami!

[u]Kursy i praktyki zawodowe[/u] - kursy wpisujemy w osobnym punkcie. Jest to nie tylko kwestia przejrzystości, ale i łatwiej jest wypunktować tu tylko istotne kwestie.

[u]Doświadczenie zawodowe[/u] - oczywiście najważniejsza część CV. Równie podajemy swoje kolejne zajęcia w odwrotnej kolejności, zaczynając od ostatniego bądź obecnego. W liście uwzględniamy nazwę firmy i stanowiska, podajemy też główne obowiązki zawodowe i koniecznie (!) swoje osiągnięcia.

[u]Inne rzeczy, które warto wpisać[/u] - dodatkowe kwalifikacje, znajomość języków obcych i zainteresowania są zawsze dobrze widziane. Te ostatnie jednak mogą łatwo zadziałać na twoją niekorzyść, jeśli wrzucisz tam banał: czytanie książki, chodzenie do kina. Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się wykazać kreatywnością - ten punkt nas momentalnie wrzuca do wora "nuda".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)