Zalety które stają się wadą
SABINA STODOLAK • dawno temuWczoraj trafiłam na artykuł Gill Corkindale z Harvard Business, która pisze o tym, że podczas pracy konsultingowej z firmami, analizując mocne i słabe strony firm często okazywało się, że zalety i wady firmy są często swoim odbiciem lustrzanym. Przykładowo, firma uważa że jej siłą jest ogromna dokładność i dopracowywanie wyrobów oraz idealnie dopracowany schemat pracy, dzięki czemu w firmie nie ma przestojów i nie marnuje się czas. Wadami firmy jest jednak mimo wszystko byt niskie tempo pracy oraz niska kreatywność pracowników. Przyglądając się z bliska widać, że wady i zalety są tu powiązane: duża dokładność powoduje że więcej czasu przypada na jedną jednostkę produktu ? w efekcie tempo pracy jest niskie. Ścisłe określenie ról każdego pracownika, jego miejsca i takie zaplanowanie jego czasu, że stale ma coś do zrobienia, pozwala zachować produktywność i przejrzystość struktury firmy, ale może zabijać kreatywność. Myślę tak sobie, że bardzo podobnie może być z nami. My również mamy zalety, które mogą z czasem okazać się naszymi wadami ? to o czym pisze Gill, sprawdza się więc też w mikroskali każdego człowieka.
Nasze zalety rozwijają się wraz z nami. Nie rodzimy się sumienni, odpowiedzialni i sympatyczni ? stajemy się tacy przez nasze życiowe doświadczenia (i nieco biologii). To co jest w nas dobre, z czego jesteśmy dumni i za co jesteśmy chwaleni może jednak z czasem doprowadzić ? tak jak w powyższym przykładzie firmy ? do powstania wady. Weźmy jako przykład odpowiedzialność. To pozytywna cecha prawda? Dobrze być odpowiedzialnym synem, uczniem, mężem, matką, pracownikiem itd. Jeśli jednak z tej odpowiedzialności uczynimy naszą główną zaletę, pozwolimy się jej rozrosnąć w nas i rozplenić, może się okazać, że jesteśmy wprawdzie odpowiedzialni ale również niezbyt lubiani za naszą nieumiejętność zabawy (bo odpowiedzialność każe nam iść do pracy a nie dzwonić po kacowe) czy tendencje do nadmiernego kontrolowania innych (bo uważamy że inni też powinni być odpowiedzialni i sprawdzamy czy są, kontrolując ich).
To jaką wadą może zaowocować nasza nadmiernie rozbudowana zaleta zależy już od nas, warunków w jakich żyjemy i od naszej struktury osobowości — trudno mi tu więc podać listę. Zalet i wad będących ich alter-ego. Jedno jest pewne, może się tak w Twoim życiu zdarzyć, że aby móc pokonać swoje wady lub zmniejszyć ich siłę, będziesz musiał zrezygnować ? przynajmniej częściowo ? ze swoich zalet.
W ramach ćwiczenia proponuję dziś zastanowić się, czy macie takie wady, które mogą pochodzić od waszych zalet, albo też czy dostrzegacie nadmierny rozrost waszej zalety?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze