Wolisz kij czy marchewkę?

Wolisz kij czy marchewkę?

The Bait
The Bait
Sabina Stodolak
06.11.2009 11:00

Skorzystałeś z porad Kiry, wizualizowałeś sobie swój cel i siebie po jego osiągnięciu. Było miło i pięknie, a jednak po kilku tygodniach Twoje postanowienia rozpłynęły się w zwyczajowym ?nie dam rady? i ?nie chce mi się?? Może wybrałeś złą strategię motywacji i należysz do tej części ludzi, którzy zamiast marchewki potrzebują kija?

Skorzystałeś z porad Kiry, wizualizowałeś sobie swój cel i siebie po jego osiągnięciu. Było miło i pięknie, a jednak po kilku tygodniach Twoje postanowienia rozpłynęły się w zwyczajowym ?nie dam rady? i ?nie chce mi się?? Może wybrałeś złą strategię motywacji i należysz do tej części ludzi, którzy zamiast marchewki potrzebują kija?

Motywacja to złożony proces. Na to co nas motywuj, jak nas motywuje i jak utrzymać stan motywacji wpływa wiele czynników i dla każdego z nas są one nieco inne ? zależne od naszych doświadczeń, struktury osobowości, wychowania. jedna technika motywacji nie będzie dla każdego odpowiednia. Z grubsza, podzielić ludzi można na dwie główne grupy ? tych którzy potrzebują marchewki i tych którzy potrzebują kijka. (Oczywiście bywa tak, że jedna osoba raz potrzebuje marchewki ? na przykład w pracy, raz kijka ? w domu). Rozpoznanie tego kim jesteś jest kluczowe do tego, by wybrać odpowiednią strategię motywowania samego siebie.

Marchewka ? te osoby motywują się przez cel który chcą osiągnąć. Wizja tego, co mogą zrobić, lub co będzie kiedy już zakończą zadanie skutecznie zachęca ich do działania. Te osoby mogą motywować się wizualizacjami Kiry, zdjęciem szczupłej postaci przyklejonej na lodówce (kiedy się odchudzają), te osoby będą w zespole pracować efektywnie za premię czy dobre słowo szefa.

Kij ? osoby te potrzebują do wykonania zadania groźby kary, motywują się przez jej unikanie. Ryzyko tego, że stanie się coś nieprzyjemnego motywuje ich do uniknięcia tego stanu. Takie osoby, aby się zmotywować muszą wyobrazić sobie co złego stanie się, jeśli nie zrobią tego co mają zrobić. W pracy zawodowej będą działać efektywniej wtedy, kiedy ich szef nie będzie pobłażliwy i będzie rzeczywiście karał je za przekroczenie terminu lub zbyt nikłe wyniki.

Jak rozpoznać czego potrzebujesz? Spróbuj przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości ? co zmotywowało cię do tego, że osiągnąłeś swój pierwszy, drugi czy trzeci sukces. Przykładowo ? jeśli paliłeś i rzuciłeś ? to zrobiłeś to po to, aby być zdrowszym (i to przyświecało ci przez cały czas walki z nałogiem) czy też obliczyłeś sobie ile tracisz pieniędzy na papierosy i to dało ci siłę do rzucenia palenia? W pierwszym przypadku motywacja była marchewkowa (?do? zdrowia), w drugim związana z kijem (?od? wydatków). Analiza kilku twoich życiowych sukcesów da ci odpowiedź. Pamiętaj jednak o tym, że w różnych sytuacjach możesz stosować różne strategie ? w domu być może żona (matka) musi na ciebie nakrzyczeć być umył gary, w szkole uczysz się by zaimponować koleżankom, w pracy starasz się bo najlepszy pracownik dostanie na koniec roku ekspres do kawy ? rozważając więc swoją motywację i jej mechanizm, weź to pod uwagę.

Jeśli nie potrafisz sam stawiać się w miejscu obserwatora w stosunku do siebie, czyli samodzielnie stwierdzić na podstawie analizy własnych wypowiedzi jaki jesteś, możesz poprosić o pomoc dobrego znajomego (kogoś z kim spędzasz wystarczająco dużo czasu). Obserwujcie siebie nawzajem - w ten sposób będzie łatwiej i bardziej obiektywnie, nie będziesz bowiem filtrował własnych myśli po to, aby wyszło na twoje.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)