10 rad, jak szybciej poruszać się w sieci

10 rad, jak szybciej poruszać się w sieci

fot. Matthew Bowden
fot. Matthew Bowden
Paweł Cebula
27.10.2009 16:00

Każdemu z Internautów zależy na tym, aby jak najszybciej przeglądać sieć, błyskawicznie docierając do poszukiwanych i niezbędnych nam w danej chwili informacji. Praktycznie każdy użytkownik Internetu może w bardzo prosty sposób przyczynić się do poprawy szybkości swoich działań w sieci, znacznie efektywniej wykorzystując ogólnodostępne możliwości.

Każdemu z Internautów zależy na tym, aby jak najszybciej przeglądać sieć, błyskawicznie docierając do poszukiwanych i niezbędnych nam w danej chwili informacji. Praktycznie każdy użytkownik Internetu może w bardzo prosty sposób przyczynić się do poprawy szybkości swoich działań w sieci, znacznie efektywniej wykorzystując ogólnodostępne możliwości.

Wybierz odpowiednią przeglądarkę

chrome
chrome

Zdecydowanie najczęstszy i niestety jedyna modyfikacja sposobu, w jaki przeglądamy sieć. Wiele osób stara się dobrać przeglądarkę, która jest przede wszystkim bardzo funkcjonalna - jednak spora liczba łatwo dostępnych opcji niekoniecznie oznacza oszczędność czasu i szybkość.

Priorytetem powinna być jak najbardziej minimalistyczna przeglądarka, która nie posiada dziesiątek zbędnych wodotrysków (jak np. Flock). Wybór odpowiedniej aplikacji jest uzależniony w pewnym stopniu od systemu, z jakiego korzystamy. Jeżeli pracujemy na Windowsie, to naturalnym wyborem będzie Chrome. W przypadku Mac OS X - Camino, Safari, albo Opera, która jest nie tylko bardzo szybka, ale i funkcjonalna.

Używaj kart

Od kilku lat praktycznie każda jedna przeglądarka oferuje możliwość przeglądania wielu stron internetowych w obrębie jednego okna - wszystko za sprawą "kart" (lub w niektórych przeglądarkach "paneli"). Wydawać by się mogło, że korzystanie z tej opcji jest czymś zupełnie naturalnym - niestety, ale część osób uważa, że znacznie szybciej można przerzucić okna skrótem klawiszowym ALT + TAB niż wybrać odpowiedni panel z listy.

Oczywiście jest to nieprawda. Przede wszystkim uruchomienie 10 oddzielnych okien przeglądarki przyczyni się do znacznie większego zużycia procesora i pamięci RAM niż w sytuacji, gdy korzystamy z kart. Sami powinniśmy sprawdzić, czy szybciej znajdziemy stronę w sytuacji, gdy mamy otwarte 10 oddzielnych okien przeglądarki, czy 10 kart w jednym oknie.

Nie otwieraj zbyt wielu kart

karty
karty

Nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Otworzenie kilkudziesięciu kart, zawierających różne strony www na pewno nie przyczyni się do poprawy szybkości naszych działań w Internecie. Dlaczego? Odnalezienie odpowiedniej karty w gąszczu innych nie jest proste, a taka sytuacja na pewno przyczyni się do spowolnienia pracy przeglądarki - nie bez powodu np. Firefox wyświetla komunikat o zbyt dużej liczbie otwartych kart.

Naucz się skrótów klawiszowych

fot. techieshare.wordpress.com
fot. techieshare.wordpress.com

Skróty klawiszowe to coś, o czym bardzo często zapominamy. Nie mówię tutaj o opanowaniu kilkudziesięciu różnych kombinacji klawiszy, ale tylko tych, które naprawdę bardzo często nam się przydają. Przykłady?

ctrl + t (otwieranie nowej karty)

ctrl + l (przejście do paska adresu)

ctrl + d / ctrl + k (dodanie strony do zakładek)

ctrl + 1 do 8 (przeskocz do pierwszej, drugiej lub ósmej karty)

ctrl + w (zamknij aktywną kartę)

ctrl + f (wyszukiwanie)

Po pewnym czasie aktywnego korzystania ze skrótów klawiszowych zauważysz, że te same czynności można wykonać o wiele szybciej. Jeżeli potrzebujesz pełnej listy kombinacji klawiszowych, to musisz przejść na stronę producenta swojej przeglądarki internetowej i poszukać ich w pomocy.

Wyłącz zbędne rozszerzenia

dodatki
dodatki

Większość przeglądarek internetowych oferuje możliwość rozbudowywania listy funkcji, poprzez instalowanie specjalnych rozszerzeń. W skrajnych sytuacjach może okazać się, że liczba dodatków osiągnęła poziom kilkudziesięciu pozycji. Takie działanie wiąże się z pewnymi konsekwencjami jak np. znaczące spowolnienie działania przeglądarki.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na jak najszybszym funkcjonowaniu Twojego "okna na świat", to przyjrzyj się uważnie liście zainstalowanych dodatków, rozszerzeń, a nawet skórek. Pozostaw wyłącznie te elementy, które faktycznie są Ci niezbędne. Z pewnością na liście nie powinno znajdować się więcej niż 10 pozycji.

Zablokuj elementy Flash

flashblock
flashblock

Flash jest tą przeklętą technologią, na której oparta jest większość multimedialnych elementów, jakie napotykamy w trakcie przeglądania sieci. Są to fragmenty stron (np. nawigacje), klipy wideo i oczywiście znienawidzone reklamy. Prawda jest taka, że wyrzucenie wtyczki Flash nie wchodzi w rachubę. Jest jednak inne rozwiązanie.

Dla większości przeglądarek dostępne są rozszerzenia (jak np. FlashBlock), które umożliwiają blokowanie wszystkiego, co wykorzystuje technologię Flash. W efekcie, w miejscu gdzie taki element powinien się znajdować widoczny jest specjalny symbol - do czasu aż w niego nie klikniemy, niezostanie on załadowany. W ten sposób strony będą ładowane znacznie szybciej, a przeglądarka w znacznie mniejszym stopniu obciążać będzie procesor.

Korzystaj z 1password / keepass

Aplikacje takie jak 1password, czy keepass mają bardzo wiele atutów. Przede wszystkim pozwalają na bardzo łatwe gromadzenie wszystkich Twoich haseł. Dzięki nim nie będziesz musiał(a) zapamiętywać dziesiątek różnych haseł albo co gorsza - wszędzie stosować jedno i to samo hasło. Na pewno przyczyni się to do poprawy poziomu bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o szybkość, to 1password znacznie sprawniej poradzi sobie z uzupełnieniem odpowiedniego hasła niż my wpisując je z pamięci, lub próbując kolejny raz podać właściwe hasło.

Ustaw słowa kluczowe dla zakładek

zakładki-slowa-kluczowe
zakładki-slowa-kluczowe

Rzadko kiedy użytkownicy dodający jakąś stronę do zakładek modyfikują jej właściwości zmieniając tytuł, opis, etykiety, czy słowa kluczowe. Szczególnie przydatna jest ta ostatnia pozycja. Dzięki niej możemy podać jakąś skróconą nazwę, po której wywołaniu załadowana zostanie określona zakładka.

Dla przykładu - klikamy na właściwości zakładki Blipa i określamy, że słowem kluczowym będzie "bp". Po zatwierdzeniu zmian, wpisaniu "bp" w pasku adresu i kliknięciu przycisku enter załadowana zostanie strona prowadząca do blipa. Podobnie możemy zrobić z innymi zakładami, określając skróty "gm" dla Gmaila, "lf" dla Last.fm, czy "tw" dla Twittera.

Korzystaj z "Szybkiego Wybierania"

szybkiewybieranie
szybkiewybieranie

Funkcja "szybkiego wybierania" (Speed Dial) powstała z prostego powodu - praktycznie każdy Internauta posiada grupę kilku-kilkunastu stron, które bardzo regularnie odwiedza zawsze, gdy korzysta z Internetu. Szybkie wybieranie pozwala na znacznie sprawniejsze "wywołanie" strony niż w przypadku wpisywania po raz n-ty tego samego adresu, czy przeszukiwanie zakładek. Standardowo funkcję tę oferuje większość przeglądarek - Opera, Chrome, Safari.

Uprość interfejs przeglądarki

wyglad
wyglad

Sprawa jest dość prosta i oczywista - im większa liczba dystraktorów pod postacią dodatkowych pasków narzędzi, przycisków, pstrokatych skórek, tym bardziej trudno nam się skupić na aktualnie wykonywanym zadaniu. Najlepiej byłoby uprościć interfejs przeglądarki usuwając wszystkie elementy, które są dla nas zbędne.

Źródło: Zenhabits

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)