10 świetnych narzędzi w Windows 7

10 świetnych narzędzi w Windows 7

10 świetnych narzędzi w Windows 7
Paweł Cebula
20.10.2009 16:00

Już 22 października odbędzie się światowa - w tym polska - premiera Windows 7. System ten od samego początku zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii, co stanowi dość mocny kontrast dla Visty. Które z narzędzi oferowanych w Windows 7 zasługują na szczególną uwagę ze strony użytkowników?

Już 22 października odbędzie się światowa - w tym polska - premiera Windows 7. System ten od samego początku zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii, co stanowi dość mocny kontrast dla Visty. Które z narzędzi oferowanych w Windows 7 zasługują na szczególną uwagę ze strony użytkowników?

Zdecydowanie nie zgodzę się z opiniami osób, które uważają, że Windows 7 to po prostu ładniej opakowana Vista. Zmieniło się dość dużo i to daje się odczuć już od pierwszego kontaktu z najnowszym systemem. Do "Siódemki" trafiła też spora liczba nowych narzędzi, oferujących spore możliwości, a co najważniejsze - ułatwiających życie.

  1. Centrum AkcjiJedną z rzeczy, do których użytkownicy m.in. Windowsa XP i Visty przyzwyczaili się przez lata jest rozproszenie różnych ustawień w wielu miejscach. W przypadku Windows 7 problem ten został już rozwiązany - dostęp do ustawień bezpieczeństwa, rozwiązywania problemów, czy narzędzi przywracania ustawień możliwy jest w jednym miejscu.Scentralizowana lokalizacja wszystkich najistotniejszych opcji związanych z zarządzaniem systemem operacyjnym to zdecydowanie krok naprzód w porównaniu do starszych systemów. Prawdopodobnie przyczyni się to również do tego, że użytkownicy łatwiej będą mogli znaleźć różne opcje, które były umieszczone gdzie indziej.Samo centrum akcji pozwala na bardzo szybki dostęp do opcji związanych z bezpieczeństwem (np. Windows Update), a także utrzymaniem systemu w odpowiedniej kondycji (wykonywanie backupów, rozwiązywanie problemów). Sekcja ta umożliwia również np. wyłączenie irytujących komunikatów informujących nas o konieczności wykonania aktualizacji systemu, czy tego, że nie korzystamy z aplikacji antywirusowej.
  2. Problem Steps Recorderphoto position=\inside\97947/photoSpora część z Was prawdopodobnie nieraz zetknęła się z sytuacją, gdy ktoś ze znajomych opisywał nam swój problem z Windowsem. Najciężej jest zrozumieć to, o co konkretnie chodzi danej osobie i co tak naprawdę nie działa choć powinno. W tym momencie do akcji wkracza PSR - jest to aplikacja umożliwiająca wykonanie zapisu obrazu tego, co nasz znajomy robi i w którym momencie pojawia się problem.Uruchomienie tej aplikacji odbywa się poprzez wpisanie psr.exe w polu wyszukiwania, które jest aktywne po kliknięciu przycisku Start. W trakcie zapisu uwzględniane jest to, jakie klawisze są wciskane, czy użytkownik wykonuje jakieś kliknięcia myszką. Zapisaną sekwencję ujęć można przesłać drugiej osobie i odtworzyć ją przy użyciu np. IE.
  3. Wypalanie obrazów ISOphoto position=\inside\97940/photoObrazy ISO są dość popularnym typem archiwum danych zapisywanych np. z płyt CD / DVD. Coraz częściej zdarza się, że producenci oprogramowania (sprzedawanego online) dystrybuują je właśnie w formie pliku z rozszerzeniem .ISO. Niestety, Microsoft przez dość długi czas nie widział potrzeby natywnego obsługiwania możliwości nagrywania takich plików w systemie Windows.Na szczęście Windows 7 po raz kolejny naprawia błędy swoich poprzedników. Wypalanie takich obrazów będzie banalnie proste - uruchamiamy ściągnięty plik .iso, a następnie pojawia się okno umożliwiające nagranie płyty z zawartością takiego archiwum. Opcja ta działa również w przypadku plików w formacie .IMG.
  4. Menedżer urządzeń biometrycznychphoto position=\inside\97941/photoOd kilku lat wzrasta zainteresowanie urządzeniami, które umożliwiają biometryczną autoryzację. Przykładem takich urządzeń są np. czytniki linii papilarnych, które bardzo często montowane są w laptopach, ograniczając tym samym konieczność zapamiętywania kolejnego hasła stworzonego na potrzeby konta użytkownika w Windowsie.\Siódemka\ posiada wbudowaną obsługę takich urządzeń, dzięki czemu niektórzy producenci nie muszą dostarczać dodatkowych i oddzielnych aplikacji służących do konfiguracji i obsługi takich elementów. Ustawienia urządzeń biometrycznych są dostępne za pośrednictwem Panelu Kontrolnego.
  5. Menedżer informacji do uwierzytelnianiaphoto position=\inside\97942/photoKolejną nową funkcją w Windows 7 jest menedżer, który pozwala na sprawne zarządzanie bardzo istotnymi informacjami jak nazwy użytkowników i hasła, jakie wykorzystujemy w trakcie logowania do różnych stron www, czy komputerów. Co prawda Vista już oferowała możliwość zarządzania hasłami, jednak \Credential Manager\ jest znacznie bardziej zaawansowany.Niektórzy nie są przekonani do takiej formy przechowywania bardzo ważnych danych - w końcu istnieje możliwość zainfekowania komputera jakąś złośliwą aplikacją, która będzie specjalizować się w wyciąganiu haseł z \Microsoft Vault. Funkcja ta pozwala również np. na wykonanie kopii zapasowej haseł i nazw użytkowników, a także przywrócenie ich.
  6. Narzędzie wyświetlania obrazuphoto position=\inside\97948/photoNiejednokrotnie uczestnicząc w spotkaniach, gdzie informacje były wyświetlane z laptopa za pośrednictwem projektora, byłem również świadkiem zmagań różnych osób z odpowiednim sposobem wyświetlenia obrazu. Microsoft w swoim nowym systemie daje również narzędzie ułatwiające wyświetlenie zawartości naszego pulpitu przy użyciu projektora.Dostęp do tej aplikacji możliwy jest po kliknięciu kombinacji klawisza Windows + P. Uruchamia ona okno z kilkoma predefiniowanymi trybami wyświetlania. W zależności od tego, czy obraz ma wyświetlany zarówno przy użyciu komputera, jak i projektora, czy może tylko za pośrednictwem tego ostatniego - wskazujemy odpowiednią opcję.
  7. Kalibracja obrazu i tekstuphoto position=\inside\97943/photoWłaściwie to przyglądając się niektórym opcjom, można by pomyśleć, że Microsoft nie bardzo dba o swoich użytkowników zapominając o elementarnych opcjach, lub oferując je w bardzo okrojonej wersji. Tak właśnie jest w przypadku ustawień kalibracji kolorów i tekstu - podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, tym razem jest znacznie lepiej, a tak powinno być od początku.Windows 7 wreszcie pozwala np. na inną konfigurację trybu wyświetlania tekstu na każdym z podłączonych monitorów. Cały proces jest bardzo prosty i odbywa się poprzez wybranie odpowiednich opcji w kolejnych oknach kreatora konfiguracji. Dostęp do tej funkcji możliwy jest zarówno z poziomu panelu kontrolnego, jak i wiersza poleceń (cttune.exe).Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku kalibracji kolorów - mamy bardzo przyjemny kreator konfiguracji, który pomaga w doborze odpowiednich ustawień w zależności od tego, jakim sprzętem dysponujemy, a także jakie są nasze indywidualne preferencje, bo jak wiadomo każdy człowiek widzi kolory nieco inaczej.
  8. Dysk naprawy systemuphoto position=\inside\97944/photoUżytkownicy Windowsa Visty, którzy brali udział w testach Service Packa 1 być może pamiętają, że jedno z wydań oferowało możliwość bardzo prostego stworzenia dysku pozwalającego na naprawę systemu operacyjnego. W finalnym wydaniu Service Packa opcja ta zniknęła - była zbyt niedopracowana i Microsoft nie chciał ryzykować.Kreator dysku naprawczego powraca jednak przy okazji premiery \Siódemki. System ten pozwala na bardzo proste tworzenie takich nośników, które mogą bardzo się przydać w sytuacji krytycznej, gdy system odmawia współpracy. Opcję tę uruchamiamy poprzez wpisanie \System Repair\ w pole wyszukiwania w menu Start.Po wypaleniu takiej płyty i uruchomieniu komputera przy jej użyciu mamy możliwość: naprawy usług odpowiadających za poprawne uruchomienie systemu, przywrócenie systemu, odzyskiwanie obrazu systemu, a także diagnozowanie pamięci działającej pod kontrolą Windowsa.
  9. Lepsze narzędzie wykonywania kopii zapasowejphoto position=\inside\97945/photoTemat wykonywania kopii zapasowej ustawień, jak i samego systemu był już niejednokrotnie przerabiany przez nas na tym blogu. Wiadomo też, że główną przeszkodą przy okazji wykonywania backupów jest nasze lenistwo i konieczność znalezienia odpowiednich narzędzi umożliwiających przeprowadzenie tego rutynowego działania.Dotychczas Windowsowe narzędzie wykonywania kopii zapasowej było... najłagodniej mówiąc do niczego. Tym razem jest już znacznie lepiej. Funkcja ta została rozbudowana, oferując możliwość dokładnego określenia co konkretnie zostanie uwzględnione w naszym backupie. Microsofcie - czy naprawdę nie można było tak od razu?
  10. PowerShell v2photo position=\inside\97946/photoTo jest zdecydowanie propozycja dla bardziej wymagających użytkowników, którzy wolą wziąć sprawy w swoje ręce, niż poddać się graficznemu interfejsowi użytkownika. PowerShell jest jednym z niezbędnych narzędzi wykorzystywanych przez administratorów systemów Windows, pozwalając na wykonanie pojedynczych zadań, jak i specjalnych skryptów. PowerShell jest znacznie funkcjonalniejszy niż poprzednia wersja tego narzędzia. Oferuje on możliwość wykonywania komend Unikso-podobnych.

Źródło: TechRepublic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)