Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej

Ten artykuł ma 8 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądał czołg nazywany Nietoperzem
  • w jaki sposób działał czołg, zbudowany z jednej gąsienicy
  • kto zbudował czołg o napędzie parowym
  • który czołg miał dysponować systemem kierowania ogniem z okrętu wojennego

Maszyna Boiraulta albo Diplodocus militaris

Maszyna Boiraulta

Pionierska epoka w dziejach każdego sprzętu ma to do siebie, że nie bardzo wiadomo, jak powinien wyglądać. Dobrym przykładem są projekty pierwszych samolotów, o których przeczytacie w artykule „To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa”.

Gdy w czasie I wojny światowej zachodnia Europa utkwiła w okopach, a wielkie armie mimo setek tysięcy ofiar nie były zdolne do jakiegokolwiek rozstrzygnięcia, w głowach sztabowców zaświtała pewna genialna myśl, którą wyraził m.in. francuski generał artylerii, Jean Baptiste Eugène Estienne:

Wojnę wygra ten, kto pierwszy umieści działo w pojeździe zdolnym do poruszania się w każdym terenie.


Jeszcze w 1914 roku Francuzi zbudowali taki pojazd. Była to w gruncie rzeczy jedna, wielka, kratownicowa gąsienica, składająca się z sześciu segmentów. Wewnątrz gąsienicy umieszczono w opancerzonym wózku silnik i 2-osobową załogę.

Maszyna Boiraulta

Monstrum, do którego przylgnął przydomek Diplodocus militaris, ważyło 30 ton, mogło poruszać się z prędkością około 3 kilometrów na godzinę, miało całkiem niezłą zdolność pokonywania przeszkód i dyskwalifikującą wadę – nie potrafiło skręcać.

Diplodocus militaris - zasada działania

Zobacz również: Star Trek obnażony

Konstruktor tego sprzętu w ciągu roku udoskonalił go i pokazał światu drugi prototyp. Nowa wersja działała na podobnej zasadzie, ale poruszała się z prędkością zaledwie 1 km/h i w przeciwieństwie do poprzednika była zdolna do skręcania, jednak promień skrętu sięgał aż 100 metrów.

Dopracowanie sprzętu trwało jednak aż do 1916 roku, kiedy z pomysłu ostatecznie zrezygnowano – pojawiły się już bowiem projekty i pierwsze konstrukcje znacznie nowocześniejszych i bardziej zbliżonych do nowoczesnych czołgów maszyn.

Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej

Pantery, Tygrysy czy „Rudy” T-34, którym Szarik wygrał wojnę, są powszechnie kojarzone i uznawane za najlepszy sprzęt pancerny. Nie zawsze jest to…

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?