Rozwiąż 10 najbardziej irytujących problemów w Windows Vista

Rozwiąż 10 najbardziej irytujących problemów w Windows Vista

fot. Engadget.com
fot. Engadget.com
Paweł Cebula
14.10.2009 16:05

Wielkimi krokami zbliża się premiera Windows 7. System ten ma zastąpić wysłużoną Vistę, która ma raczej kiepską opinię wśród użytkowników. Prawda jest taka, że Vista nie jest wcale takim złym systemem, ale trzeba mu poświęcić nieco czasu na rozwiązanie pewnych irytujących problemów.

Wielkimi krokami zbliża się premiera Windows 7. System ten ma zastąpić wysłużoną Vistę, która ma raczej kiepską opinię wśród użytkowników. Prawda jest taka, że Vista nie jest wcale takim złym systemem, ale trzeba mu poświęcić nieco czasu na rozwiązanie pewnych irytujących problemów.

Wyłącz UAC

UAC, czyli User Account Control, to jedno z zabezpieczeń stworzonych przez Microsoft, które miało chronić użytkowników przed dokonaniem nieautoryzowanych operacji jak instalacja, bądź deinstalacja oprogramowania. Problem z UAC jest taki, że nieustannie musimy potwierdzać chęć wykonania danej operacji.

Jeżeli uważasz się za świadomego użytkownika, korzystasz z dodatkowych zabezpieczeń (Antywirus, Firewall), regularnie dokonujesz aktualizacji systemu, to być może najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wyłączenie tego systemu. Rzecz jasna takie działanie przyczynia się do obniżenia poziomu zabezpieczeń.

Wyłączenie User Account Control możliwe jest po wejściu w Panel Kontrolny kliknięciu Konta użytkowników i bezpieczeństwa rodzinne, a następnie "Włącz lub wyłącz funkcję Kontrola konta użytkownika". Następnie w oknie, które się pojawi - odznacz "Użyj funkcji Kontrola konta użytkownika, aby pomóc w ochronie komputera" i kliknij OK. Konieczny będzie jeszcze restart systemu.

Ikona zasilania nie wyłącza Windowsa Vista

power
power

Bardzo irytująca drobnostka - ikonka symbolizująca zasilanie tak naprawdę nie wyłącza komputera. Kliknięcie w nią powoduje, że komputer przechodzi w tryb uśpienia, który jakby nie było różni się od stanu zamknięcia systemu i wyłączenia komputera. Oczywiście każdy użytkownik może to naprawić w bardzo prosty sposób.

zasilanie2
zasilanie2

Klikamy "Start" i wpisujemy cmd, w efekcie uruchomi się wiersz poleceń. Następnym krokiem będzie wpisanie powercfg.cpl,1 i naciśnięcie przycisku enter. W efekcie powinno uruchomić się okno, które pozwala na zaawansowaną konfigurację ustawień zasilania. Widoczna powinna być opcja "Przyciski zasilania i pokrywa". Po kliknięciu symbolu "+" lista zostanie rozszerzona. Ponownie naciskamy "+" obok "Akcja przycisku zasilania". Z rozwijanej listy i wybieramy "Zamknij".

Komputer wybudza się w sytuacji, gdy jest ustawiony jako uśpiony

zasilanie
zasilanie

Tryb uśpienia jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcemy przyczynić się do zbyt szybkiego rozładowania komputera odłączonego od zasilania, a jednocześnie zależy nam na jak najszybszej gotowości urządzenia do pracy. Niestety, ale zdarza się, że Vista bez powodu wybudza komputer z trybu uśpienia, albo sprawia, że nie można tego zrobić. Winne mogą być urządzenia podłączane do portów USB.

Tradycyjnie klikamy Start i wpisujemy Menedżer urządzeń i rozszerzamy listę, która zawiera wszystkie peryferia mogące wybudzać naszą Vistę - mam tu na myśli klawiatury, myszki i temu podobne urządzenia. Wybieramy jedno z nich i klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) zaznaczając "Właściwości".

W górnej części okna powinna znajdować się karta "Zarządzanie energią". W zależności od tego, czy mamy problem z wybudzeniem, czy prawidłowym uśpieniem systemu, odznaczamy bądź zaznaczamy opcję "pozwól temu urządzeniu na wybudzenie komputera". W razie potrzeby możesz odłączyć klawiaturę i myszkę na czas uśpienia.

Komputer wydaje irytujący dźwięk klikania

klikanie
klikanie

W trakcie codziennego korzystania z komputera, na którym zainstalowany jest Windows Vista można usłyszeć, że w niektórych sytuacjach (zaznaczania czegoś w Explorerze, albo w trakcie korzystania z przeglądarki IE) pojawia się irytujący dźwięk klikania. Rozwiązaniem może być kliknięcie ikonki dźwięku, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie wybrać "Dźwięki".

Kolejnym krokiem jest przewinięcie listy aż do momentu, gdy pojawi się pozycja "Rozpoczęcie nawigacji", a następnie klikamy w nią. Z rozwijanej listy wybieramy "Brak". Tajemniczy dźwięk powinien przestać się pojawiać.

Mój ulubiony widok folderu zmienia się na domyślny

widok
widok

Każdy z użytkowników ma prawo do indywidualnych ustawień wielu elementów Visty. Jednym z nich jest możliwość zmiany trybów wyświetlania folderów. Irytujące jest to, że nawet jeżeli zmienimy sposób wyświetlania folderów i po jakimś czasie ponownie wejdziemy do niego, to wszystkie elementy będą wyświetlane w sposób domyślny, a więc zupełnie inny niż my ustaliliśmy.

widok1
widok1

Naprawa tej przypadłości ogranicza się do kilku kroków. Uruchamiamy Panel Kontrolny i otwieramy Wygląd i Personalizacja -> Opcje Folderów - > Widok. Po zjechaniu na dół listy zaznaczamy opcję "zapamiętaj opcje ustawień folderów". W większości przypadków to wystarczy, aby Windows zaczął zapamiętywać nasze ustawienia.

Zbytnio uproszczone narzędzie Defragmentacji

"Defragmentacja dysku", to podstawowe narzędzie wykorzystywane do regularnego rytuału, który ma w efekcie przyspieszyć działanie naszego systemu układając dane w taki sposób, aby możliwy był szybszy dostęp do nich. Od czasu wydania Windows XP upłynęło wiele czasu i tym samym wprowadzono liczne zmiany w tej aplikacji.

defragmentacja
defragmentacja

Zdaniem wielu osób modyfikacje te nie są zbyt korzystne. Przede wszystkim chodzi o zbytnie uproszczenie interfejsu, który w efekcie sprawia, że nie mamy pojęcia co dokładnie dzieje się w danym momencie, na jakim etapie procesu defragmentacji jest program, a także w jakim - orientacyjnym - czasie zostanie ukończona praca. Jak rozwiązać tę przypadłość Visty?

Najprościej będzie skorzystać z dodatkowej aplikacji - dobrym wyborem będzie Power Defragmenter. Pobieramy go, rozpakowujemy, a następnie uruchamiamy klikając w ikonę "Power Defragmenter". Po tym jak aplikacja wystartuje wybieramy opcję "Defragment Disk" i wskazujemy dysk, który chcemy zdefragmentować.

Jak odzyskać przypadkowo usunięte ikonki z pulpitu?

ikony
ikony

W trakcie nawału pracy lub bardzo dokładnego uporządkowywania naszego systemu, może zdarzyć się tak, że przypadkowo usuniemy jakąś ikonę, która prowadzi do istotnego elementu Visty. W takiej sytuacji pojawia się problem przywrócenia przypadkowo usuniętych ikon - jak to zrobić?

Klikamy PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) w dowolne miejsce na pulpicie i wybieramy "Personalizuj". W nowo otwartym oknie kliknij Zmień ikony pulpitu (lewa strona, pod "zadaniami"). Ikony, których brakuje przywracamy zaznaczając odpowiednie pole znajdujące się obok kolejnych ikon.

Vista nie pracuje stabilnie

Niestabilna praca systemu Windows - nieważne czy to XP, czy Vista - może mieć wiele różnych przyczyn i naprawdę ciężko jest podać jednoznaczną diagnozę. Głównymi powodami skutkującymi niestabilną pracą są:

  • Aplikacje zawierające błędy
  • Niekompatybilność sprzętowa
  • Nieodpowiednie sterowniki

W znalezieniu przyczyny problemu może pomóc skorzystanie z aplikacji zbierających dane na temat tego, co dzieje się z naszym systemem. Kilka z nich dostępnych jest w Panelu Kontrolnym ->Raportach i rozwiązaniach problemów.

Komunikaty Windows Update są upierdliwe

windowsupdate
windowsupdate

Większość odpowiedzialnych użytkowników systemów operacyjnych dba o to, aby były one jak najczęściej aktualizowane. Niestety, ale Windows Update ma m.in. taką przypadłość, że po zainstalowaniu aktualizacji wymaga ponownego uruchomienia systemu. Wszystko jest w porządku, do momentu, gdy nie jesteśmy w środku pracy.

Najbardziej irytujące są jednak powtarzające się co 5 minut przypomnienia o konieczności przeprowadzenia procesu ponownego uruchomienia systemu. W prosty sposób można sprawić, że denerwujące komunikaty przestaną się pojawiać. Otwieramy "Start" i w okno wyszukiwania wpisujemy cmd - z tym, że nie wciskamy od razu przycisku Enter. Wcześniej wybieramy i przytrzymujemy kombinację klawiszy Ctrl + Shift, a dopiero później naciskamy Enter.

Teraz musisz wpisać net stop "windows update" - jeżeli wszystko zostało wykonane poprawnie, to informacje o restarcie powinny przestać się pojawiać, umożliwiając tym samym kontynuowanie pracy.

Logowanie trwa bardzo długo

logowanie1
logowanie1

Na co dzień korzystam przede wszystkim z MacBooka, na którym mam zainstalowany system OS X. Logowanie i wylogowywanie zajmuje tutaj dosłownie kilka sekund. W przypadku Visty trwa to jednak całe wieki. Niestety, ale logowanie do systemu w przypadku Visty jest bardzo niedopracowane. Jeżeli naprawdę zależy nam na jak najszybszym dostępie do komputera, to - zdaniem wielu osób - powinieneś zrezygnować z tej opcji.

logowanie2
logowanie2

Wyłączenie ekranu logowania odbywa się poprzez wejście w Start i wpisanie control userpasswords2. Następnie konieczne jest usunięcie "ptaszka" znajdującego się obok "Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło", a następnie klikamy OK.

Rozwiązanie w 100 proc. skuteczne, ale nie każdy może pozwolić sobie na pozostawienie komputera bez konieczności podania hasła. Zabezpieczenie hasłem naszego konta zwiększa poziom bezpieczeństwa, ale jeżeli komuś będzie bardzo zależało na uzyskaniu dostępu do naszych plików, to można tego dokonać w bardzo prosty sposób, zmieniając hasło.

Źródło: Lajfmajster

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)