Noctua ujawnia R-ANC - komputerowy wentylator z aktywną redukcją hałasu

Noctua R-ANC

Noctua R-ANC

Jak skutecznie schłodzić podzespoły komputera? Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli wentylatory mają poważną wadę — hałasują. Ponad rok temu pisałem o eksperymentach firmy Noctua, pracującej nad rozwiązaniem tego problemu. Po wielu miesiącach prace dobiegły końca – Noctua pokazała pierwszy na świecie wentylator R-ANC z aktywną redukcją hałasu.

Wentylatory mają to do siebie, że zazwyczaj pracują albo wydajnie, albo cicho. Producenci komputerowych systemów chłodzenia próbowali wprawdzie obejść ten problem, stosując np. rozwiązania wolnoobrotowe o dużej średnicy czy zwiększając precyzję wykonania, jednak były to tylko półśrodki.

Z drugiej strony użytkownicy próbowali radzić sobie z problemem na własną rękę, wytłumiając obudowy, co ze względu na przepływ powietrza nie zawsze okazywało się dobrym pomysłem, albo stosując radykalne rozwiązania – miałem niedawno okazję oglądać komputer, umieszczony w odpornej na warunki atmosferyczne skrzynce i wystawiony za okno.

R-ANC

Firma Noctua wyszła z założenia, że zamiast zmagać się z przyczyną problemu, wystarczy zająć się objawami, czyli generowanym hałasem, który może być wytłumiony za pomocą fali dźwiękowej o przeciwnej – względem hałasu — fazie. Najciekawszy w zaproponowanym rozwiązaniu jest sposób, w jaki postanowiono to osiągnąć.

Pokazany podczas targów Computex 2013 system chłodzenia o nazwie R-ANC to efekt współpracy firm Noctua i RotoSub. R-ANC wykorzystuje znany z oferty Noctua 140-milimetrowy wentylator NH-D14 i rozwiązanie o nazwie Active Noise Control (ANC). Wyposażono go w mikrofon, odpowiedni sterownik i elektromagnesy, a w roli generatora dźwięku użyto łopatek wentylatora.

Po zarejestrowaniu dźwięku przez mikrofon, dzięki elektromagnesom łopatki wentylatora są wprawiane w mikrodrgania w taki sposób, by wytwarzać dźwięki niwelujące hałas spowodowany przepływem powietrza. W rezultacie wentylator działa bezgłośnie.

Urządzenie, przeznaczone do chłodzenia CPU ma pojawić się w sprzedaży w II kwartale 2014 roku, co w porównaniu do ubiegłorocznych zapowiedzi oznacza spore opóźnienie. Nie będzie to jedyny sprzęt z aktywną redukcją hałasu w ofercie Noctua – firma pracuje również nad rozwiązaniem, przeznaczonym do wydajnego i bezgłośnego zmniejszenia temperatury czynnika chłodniczego w układach chłodzonych cieczą.

Zobacz również: Toshiba Z830

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja!