Amerykańskie wytwórnie pozywają strony z tekstami piosenek

Amerykańskie wytwórnie pozywają strony z tekstami piosenek

gavel
gavel
Mateusz
27.08.2009 22:00

Organizacje, które zajmują się "ochroną" praw autorskich ciągle szukają firm i ludzi, których można oskarżyć o nielegalne udostępnianie bądź ściąganie plików. Właśnie znaleziono kolejny cel; tym razem są to witryny internetowe, które udostępniają... teksty piosenek.

Organizacje, które zajmują się "ochroną" praw autorskich ciągle szukają firm i ludzi, których można oskarżyć o nielegalne udostępnianie bądź ściąganie plików. Właśnie znaleziono kolejny cel; tym razem są to witryny internetowe, które udostępniają... teksty piosenek.

Recording Industry Association of America (RIAA) cały czas świętuje swoje największe dotychczas zwycięstwo, czyli doprowadzenie do skazania Jammie Thomas-Rasset na grzywnę w wysokości 1,92 mln dolarów. Podobne organizacje tego typu poszły za ciosem i już widzimy tego efekty. Coraz bardziej absurdalne oskarżenia pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Tym razem National Music Publishers Association (NMPA), stwierdziło, że trzech jej członków, a mianowicie Peermusic, Warner/Chappell i BugMusic, ponosi straty, które są spowodowane przez witryny, na których można znaleźć teksty piosenek. Oczywiście żadna z wymienionych firm nie wyraziła zgody na publikację i używanie takich materiałów, co według NMPA jest równoznaczne z okradaniem ich.

Witryny, które naraziły się NMPA to LiveUniverse i LyricWiki. Pozwani zostali również ich właściciele, Bud Greenspan i Sean Columbo. Organizacja chce, aby oskarżone portale zapłaciły maksymalną karę, czyli 150 tys. dolarów za każdy utwór, którego tekst został opublikowany. Co ciekawe, podobne strony tego typu nie muszą się bać. Jedną z nich jest TuneWiki, która podpisała z wytwórniami porozumienie, na mocy którego może używać należące do nich treści.

Jak powiedział dyrektor generalny NMPA, David Israelite, najbardziej na tym wszystkim tracą sami internauci, ponieważ witryny takie jak LyricFind, Gracenote czy TuneWiki nie mogą się rozwijać. Należy jednak zauważyć, iż to, że dana strona nie posiada porozumienia z wytwórniami, automatycznie ją dyskwalifikuje i sprawia, że  może być pozwana za naruszenie praw.

Właściciel LyricWiki, Columbo opublikował niedawno tekst, z którego wynika, iż jego witryna stara się o podpisanie porozumienia z wytwórniami, aby móc legalnie korzystać z materiałów do nich należących. Chociaż negocjacje są w toku, to sprawa w sądzie i tak się rozpocznie. NMPA twierdzi bowiem, że właściciele witryn świadomie nie chcieli kupić licencji wcześniej, aby móc zmaksymalizować zyski.

Cała sprawa wygląda jak jakiś głupi żart. Niestety to wszystko dzieje się naprawdę. Po "sukcesie" RIAA, możemy zauważyć, że organizacje mające chronić praw autorskich popadają w skrajność i próbują wycisnąć pieniądze od każdego. Coraz częściej można odnieść też wrażenie, że nie jest to walka o dobro osób kupujących legalnie muzykę, lecz o pełne kieszenie ludzi, którzy mają okazję dużych pieniędzy.

Źródło: The Register

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)