Wi-Fi w pociągach PKP Intercity? Pewnie, że chcę! Jest tylko jedno "ale"...

PKP Intercity razem z T-Mobile zapewni pasażerom dostęp do Internetu, a także do takich rozrywek, jak gry, filmy i seriale. Świetnie? Tak, świetnie. Ale pasażer niczego nie dostanie za darmo (ani nawet w cenie biletu).

Pociąg PKP

Pociąg PKP (Flickr/*Ijon/Lic. CC by-sa)

Prywatni przewoźnicy, którzy wożą Polaków dziurawymi drogami, coraz częściej oferują Wi-Fi w cenie biletu. W pociągach można liczyć co najwyżej na własny Internet mobilny, który czasem śmiga (zazwyczaj w okolicach większych miast), zazwyczaj jednak chodzi tak wolno, że trudno nawet wrzucić tweet z całkowicie zbędną informacją dla świata, co się właśnie z nami dzieje ("Jestem w pociągu i nudzę się, bo mi Internet nie działa!").

PKP i T-Mobile zapewnią nam Internet w pociągu

Rynek kolejowy donosi, że już wkrótce będzie Internet w pociągach PKP Intercity. Nie wszystkich oczywiście – najpierw Wi-Fi pojawi się w 300 wagonach, potem w 150 kolejnych. Przetarg na dostarczenie Internetu wygrał T-Mobile. Ale na Wi-Fi się nie skończy.

Będzie też rozrywka. Czyli, cytując Kurier Kolejowy - "portal multimedialny, w którym pasażerowie znajdą gry, filmy (40), seriale (15) oraz bajki (10) do obejrzenia na własnym sprzęcie (komputer, tablet lub smartfon)".

W okresie testowym dostęp do tego wszystkiego będzie bezpłatny. Potem jednak T-Mobile zażąda od pasażerów pieniędzy. Na razie nie wiadomo jak dużych. "My będziemy świadczyć przewozy pasażerów, a za usługi sieciowe będzie odpowiadał nasz partner. Ceny usług mobilnych będą zależały od operatora telekomunikacyjnego" - powiedziała Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity.

Czyli nie ma co marzyć o darmowym Internecie w cenie biletu, nawet w ograniczonym zakresie (np. na 15 minut).

Tam musi być jakaś cywilizacja…

W których pociągach będziemy mogli spotkać się z taką cywilizacją? Nie we wszystkich. Z mapy wynika, że raczej w nielicznych, ale osoby, które jeżdżą na takich trasach, jak Kraków-Warszawa, Gdańsk-Warszawa czy Poznań-Katowice, Internet w pociągu powinny w przyszłym roku mieć.

A jak szybko Internet będzie śmigać? "Wykonawca zapewnić ma pasażerom średnią minimalną prędkość przesyłania danych na przykładowej trasie Kraków – Gdynia: powyżej 1,5 Mb/s". Brzmi pięknie, obecnie na tej trasie często muszę się męczyć z EDGE. O wrzuceniu tekstu na Gadżetomanię nie ma mowy.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Multimedialne pociągi na papierze wyglądają świetnie, przynajmniej dla osób, które jeżdżą na najpopularniejszych trasach w kraju. Pytanie, jak będzie w praktyce. Zastanawia mnie zwłaszcza, jaki będzie cennik. Podróże koleją już teraz tanie nie są, a od czasu kiedy w byle TLK musimy płacić za miejscówki, dodatkowo zdrożały.

Ilu z nas będzie chciało jeszcze dopłacać za dostęp do Wi-Fi?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Demony są z telefonu, a Internet to zły świat równoległy Poznaj sprzęty AGD z przyszłości. Sprawią, że wszyscy pokochamy gotowanie i sprzątanie Czytelnicy Gadżetomanii wybierają! Największe porażki technologiczne 2013 roku Houston, mamy problem! Na ISS wysiadło chłodzenie Skype Premium za darmo! Nikt z nas nie jest bezpieczny. Wykradziono dane setek tysięcy klientów Orange Internet: konserwator biedy. Zabójcze skutki personalizacji Big data w praktyce. Po co Facebook chce wiedzieć, czego nie chcieliśmy opublikować? Lekcja samodzielnego myślenia. Chyba warto słuchać starszych Gdyby YouTube był telewizją, byłby bogatą telewizją Dlaczego zablokowałeś ciasteczka? – zapytał terminator Google’a, łypiąc groźnie kamerą XYZ: Rewolucyjna technika maszyn matematycznych dociera do Polski [Bajty z brodą] Co za głupota! Polacy wrzucają na Instagram zdjęcia dokumentów i kart płatniczych Ciężko być fanem cyfrowej dystrybucji Smartfon jak desktop. Chciałbyś samodzielnie złożyć swój telefon? Jest taka firma, w której wszyscy chcieliby pracować. Nie, wcale nie Google! 8 cali, KitKat i nie jest to Nexus! Ponad sto tysięcy Polaków ogląda „piracką telewizję”. Bo legalnej alternatywy nie ma Oglądasz RedTube? Uważaj, prawnicy już polują Anatomia plotki, czyli fakty kontra media. Dotacje na krowy z FarmVille? To bzdura! Jak długo wytrzymasz bez smartfona? Niedługo. Bardzo niedługo Nie będziesz Leonardem da Vinci! Polska maska NeuroOn okiem krytyka