X-Wing, maszyna różnicowa, wahadłowiec. 10 niezwykłych konstrukcji z klocków LEGO

X‑Wing, maszyna różnicowa, wahadłowiec. 10 niezwykłych konstrukcji z klocków LEGO

X-Wing z klocków LEGO
X-Wing z klocków LEGO
Marta Wawrzyn
29.05.2013 09:00, aktualizacja: 10.03.2022 12:09

Z LEGO da się zbudować wszystko – trzeba mieć tylko dużo czasu i dużo klocków. Trochę fantazji też się przyda. Zobaczcie 10 świetnych konstrukcji z LEGO, wśród których znajdują się takie cuda, jak dom nadający się do zamieszkania, replika myśliwca X-Wing w skali 1:1, samochód i szalona maszyna transportująca kulki.

X-Wing kontra dom. Co lepsze?

Na nowojorskim Times Square pojawiło się ostatnio coś naprawdę fantastycznego: replika myśliwca X-Wing z "Gwiezdnych wojen". Tak, tak, prawdziwa replika w skali 1:1. Model zbudowano z ponad 5,3 mln klocków. Ma 13 metrów długości i 3 metry wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 13 metrów. Zbudowany przez czeskich konstruktorów pojazd promował miniserial "LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles".

Magazyn Wired pisze, że jest to największy model z klocków LEGO, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Star Wars LEGO World's Largest X-WING New York Times Square Yoda Chronicles Behind The Scenes

Obraz
Obraz

James May, jeden z gospodarzy Top Gear, zbudował wraz z ponad tysiącem pomocników coś niemal równie fajnego jak X-Wing: kolorowy, pełnowymiarowy dom, w którym można było mieszkać. Do jego skonstruowania zużyto 3,3 mln plastikowych klocków. Wszystko, włącznie z łazienką, toaletą i łóżkiem, zbudowane było z LEGO. Było? Niestety, było. Dom został zburzony, bo ani nikt w nim nie chciał mieszkać, ani Legoland go nie chciał ze względu na wysokie koszty transportu. Zdjęcia wnętrza możecie obejrzeć tutaj.

Obraz

Construction of James May's Lego House

Stadion i auto

Niemcy to mają rozmach! Z 1,3 mln klocków zbudowali coś, co Amerykanie określają jako "soccer stadium". My w Polsce na szczęście wiemy, co to takiego Bayern Monachium, niektórzy z nas nawet wiedzą, że ten klub gra na Allianz Arena. A na zdjęciu poniżej widzicie replikę stadionu z LEGO. Replika jest całkiem pokaźnych rozmiarów: ma 4,5 na 5 metrów i metr wysokości. Waży półtorej tony.

Obraz
Obraz

Z klocków można stworzyć nie tylko porządną miniaturę stadionu, ale też samochód marki Volvo. Daleko co prawda taka konstrukcja nie zajedzie, ale wygląda całkiem, całkiem.

Obraz
Obraz

Maszyna różnicowa i 17 sposobów na transport kulek

Andrew Carol z Cupertino (tak, pracował w Apple'u) stworzył maszynę różnicową zbudowaną w całości z klocków LEGO. I nie, nie jest to gadżet, który tylko ładnie wygląda. To gadżet, który potrafi rozwiązywać prawdziwe zadania matematyczne. Jego skonstruowanie zajęło Carolowi 6 lat.

Obraz

Babbage Difference Engine made with LEGO

Great Ball Contraption to właściwie nic przydatnego, ale obserwowanie możliwości tej maszyny jest czystą frajdą. Urządzenie zbudowane w całości z LEGO potrafi transportować kulki na 17 różnych sposobów (kulki przebywają drogę o długości 31 metrów). Jego skonstruowanie zajęło 600 godzin (autorem jest użytkownik YouTube podpisujący się jako akiyuky), ale efekt jest fantastyczny. Totalne szaleństwo – można patrzeć i patrzeć. Zresztą sami zobaczcie.

LEGO Great Ball Contraption (GBC) Layout 2012.9

Sztuczna ręka i silnik V8

Czyli dwie zadziwiające konstrukcje, które działają. Silnik V8 zrobiony jest z LEGO Technic, a jego twórca pisze, że zajęło mu to 300 godzin. Warto obejrzeć wideo i posłuchać, jak silnik pracuje.

Obraz

Working Lego V8, 32 valve engine

Na miejsce wśród najlepszych konstrukcji z LEGO zasłużyła również sztuczna ręka zbudowana przez Polaka. Konstrukcja działa niemal tak jak prawdziwa kończyna.

Hand prosthesis with LEGO

Wahadłowiec i iPhone

Co potrafi zrobić dwóch Japończyków z 65 tysięcy klocków LEGO w ciągu 1590 godzin? Niezwykle realistyczny wahadłowiec, który można podziwiać w Nasu Highland Park. Patrząc tylko na zdjęcia, nietrudno się pomylić i wziąć to cudo za prawdziwy prom kosmiczny.

Obraz
Obraz

レゴスタジアムNASU宇宙センター

A na deser coś w gruncie rzeczy banalnego, ale za to zdecydowanie nam bliższego niż wahadłowce. Oto iPhone zrobiony z LEGO. Jego twórcą jest nowojorski artysta Nathan Sawaya, który potrafi budować cuda z plastikowych klocków.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)