Samsung PS50B850 - Trudno od pani oderwać wzrok

Samsung PS50B850 - Trudno od pani oderwać wzrok

Samsung PS50B850 - Trudno od pani oderwać wzrok
Szymon Adamus
12.08.2009 14:07

Wpis gościnny z JakiTelewizor.pl.

Zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa na jakie się wystawiam stawiając pytanie o to czy Koreańczycy potrafili stworzyć zagrożenie dla rynku tak mocno opanowanego przez firmę Panasonic. Dla większości fanów wysokich rozdzielczości słowo plazma kojarzy się jedynie z marką Pana Konosuke Matsushita albo Pioneerem. Wrażenie to potwierdzają dodatkowo doniesienia o tym, że podczas gdy kolejne firmy wycofują się z rynku plazm właśnie Panasonic poświęca kolejne środki na badania i rozwój tej technologii. Ponieważ znacznie rzadziej słyszy się osiągnięciach w tej dziedzinie u innych producentów spotkanie takie jak to moje z plazmą serii 8 jest tym większym zaskoczeniem. Konstrukcja tak elegancka i lekka, a przy tym wyświetlająca piękny i zapierający dech w piersiach obraz sprawiła, że zacząłem zastanawiać się nad tym czy w segmencie plazm premium władzy za niedługo nie przejmie Samsung.

Wpis gościnny z JakiTelewizor.pl.

Zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa na jakie się wystawiam stawiając pytanie o to czy Koreańczycy potrafili stworzyć zagrożenie dla rynku tak mocno opanowanego przez firmę Panasonic. Dla większości fanów wysokich rozdzielczości słowo plazma kojarzy się jedynie z marką Pana Konosuke Matsushita albo Pioneerem. Wrażenie to potwierdzają dodatkowo doniesienia o tym, że podczas gdy kolejne firmy wycofują się z rynku plazm właśnie Panasonic poświęca kolejne środki na badania i rozwój tej technologii. Ponieważ znacznie rzadziej słyszy się osiągnięciach w tej dziedzinie u innych producentów spotkanie takie jak to moje z plazmą serii 8 jest tym większym zaskoczeniem. Konstrukcja tak elegancka i lekka, a przy tym wyświetlająca piękny i zapierający dech w piersiach obraz sprawiła, że zacząłem zastanawiać się nad tym czy w segmencie plazm premium władzy za niedługo nie przejmie Samsung.

Skoro dotknąłem już zagadnienia silnej obecności Panasonika na rynku plazm, to nie mogę odmówić zadania pytania o najcieńszy telewizor plazmowy na świecie. Od momentu oficjalnej prezencji na targach CES 2009 najcieńszym telewizorem plazmowym jest Viera Z1 lub Z11. Mierzący zaledwie 1 cal grubości (25,7 mm) ekran jest produktem bardzo ekskluzywnym, oferowanym w rozmiarach 46 i 52 cale. W zależności od przekątnej i sklepu może kosztować od 16 999 zł do 24 999 zł. Nasz dzisiejszy bohater, gdyby brać pod uwagę jedynie wymiary i cenę, stanowi znacznie ciekawszą ofertę. Ekran Samsunga zamknięty w obudowie o grubości 29,5 mm jest grubszy tylko o 3,8 mm i można śmiało powiedzieć - o połowę tańszy. Jeżeli chodzi o jakość obrazu i wyposażenie konkurentem dla B850 w ofercie panasonica będzie V10.

Wzornictwo

Stylistycznie plazma serii 8 do złudzenia przypomina promowane aktualnie telewizory LED. Obudowa jest bardzo elegancka i nowoczesna. Czarna, stonowana, prosta konstrukcja przywodzi na myśl modele serii Crystal TV. Widoczny jest jednak ogromny postęp. O ile telewizory z dwukolorowymi obudowami nie każdemu musiały się podobać tak stylistyce plazmy serii 8 nie można nic zarzucić. Do prostej formy dochodzi jeszcze odrobina blasku jaki telewizor zawdzięcza materiałowi jakim pokryto jego podstawę. Drapane aluminium jest równie eleganckie jak płaski monolit dla którego stanowi ono podparcie i dodaje całej konstrukcji więcej smaku. W takiej konfiguracji można zastanowić się czy sens ma w ogóle rezygnowanie z podstawy na rzecz wieszaka. Specjalne mocowanie umożliwia przytwierdzenie telewizora na tyle blisko ściany, że dla osoby ze słabym wzrokiem może wyglądać on jak okno albo gruby plakat. Moim zdaniem mała grubość tego telewizora jest jednak bardziej elementem nowoczesnego wzornictwa niż pretekstem do licowania go z tynkiem.

Czy stylistyka LED TV jest na tyle atrakcyjna, że warto w takiej formie zamykać także plazmy? Słyszałem wiele głosów, że walka z grubością nie ma już żadnego sensu bo płaskie telewizory są i tak już tak płaskie, że nie ma znaczenia czy urządzenie przyczepione do ściany będzie odstawało na 5 czy na 20 cm. Jak się jednak okazuje (nie pierwszy raz) mimo takich deklaracji zainteresowanie bardzo płaskimi ekranami rośnie i prawie każdy chce mieć w domu właśnie ten najsmuklejszy.

Poradniki z cyklu plazma czy LCD cieszyły i cieszą się taką popularnością wśród czytelników i komentatorów nie tylko dlatego, że będący na kupnie telewizora próbują ustalić, która technologia będzie dla nich lepsza, ale również dla tego, że zwolennicy jednego typu obrazu nie rozumieją co w plazmach/LCD widzą ci drudzy. Fanatycy ekranów ciekłokrystalicznych cenili ich ostrość i jasność, lubiący plazmy woleli stonowane kolory i głębie. Aby przyciągnąć do siebie i jednych i drugich warto więc stworzyć jedną atrakcyjną formę, która na wszystkich zrobi wrażenie, a następnie umieścić w niej dwa rodzaje ekranów, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Obraz

PS50B850 nie jest telewizorem wyrzucającym z siebie ciągi liczb mających zrobić na nas wrażenie. Producent (podobnie jak w przypadku innych nowych modeli) przestał podawać jaki kontrast ma matryca. Może i dobrze bo w sytuacji gdy każdy podawał wartości rzędu 1 000 000:1 albo 2 000 000:1 trudno było cokolwiek z tego wywnioskować. To co można stwierdzić jednak gołym okiem to fakt, że kontrast jest na pewno wysoki. Na pierwszym oglądanym przeze mnie materiale (HD) nie mogłem się nadziwić jak precyzyjnie ekran ten oddaje barwy. Bardzo szerokie spektrum odcieni i ich prawie pełna zgodność z oryginałem dosłownie zachwycała. Niezależnie od sygnału jakim uraczyłem 50 calową plazmę wszystko prezentowało się tak dobrze że trudno było wyobrazić sobie lepszą jakość wyciągniętą z danego materiału.

Obraz

Mówiąc o "różnych rodzajach sygnału" mam na myśli także ten z anteny naziemnej przesyłany analogowo. Mimo, że telewizor obsługuje rozdzielczość 1920x1080, a także tryb 24p to przecież jego posiadacz wymaga wysokiej jakości nie tylko podczas oglądania filmów Blu-ray ale także podczas wieczornych wiadomości. Samsung PS50B850 i z tym radzi sobie świetnie. Obróbka sygnału jest na prawdę znakomita, telewizor nadaje się dzięki temu dla osób, które oprócz często oglądają kanały analogowe.

Wróćmy jeszcze do samego obrazu. Od telewizora plazmowego tej klasy oczekujemy zwykle głębokiej czerni, a o tę wcale nie jest trudno. Sęk w tym, że standardowe ustawienia trochę psują ten parametr i żeby dotrzeć do optymalnego poziomu czerni należy spędzić kilka chwil w menu obrazu. Zagraniczni testerzy, którzy zmierzyli specjalną aparaturą poziom czerni tego ekranu potwierdzają, że po paru chwilach spędzonych z interfejsem można poprawić czerń z 8 cd/m2 na 5cd/m2. Samsung poczynił też kilka istotnych zmian jeżeli chodzi o subiektywne postrzeganie czerni przez widza. Panele niektórych plazm pokrywano materiałem, który niejako zatrzymywał światło, a czerń wydawała się tym samym trochę rozjaśniona. W PS50B850 wykorzystano materiał, dzięki któremu telewizor odbija światło trochę jak błyszczące matryce LCD, a tym samym raczy oglądającego czernią jeszcze bardziej zbliżoną do ideału.

Obraz

Będąc przy tej mniej jasnej stronie obrazu plazmy serii 8 muszę wrócić dotknąć tematu gradacji szarości. To właśnie dzięki wysokiej wartości tego parametru możliwe jest dostrzeżenie szczegółów w ciemnych elementach, które przez wiele telewizorów zlewane są w jedną czarną plamę. Samsung informuje, że gradacja szarości realizuje się na ekranie plazmy serii 8 w 262 144 odcieniach co jest wynikiem raczej dobrym zwłaszcza, że niewielu producentów go w ogóle podaje. Można śmiało powiedzieć, że w tej kwestii telewizor jest bardzo dobry ale odstaje jeszcze trochę od czołówki. Chodzi o to, że niektóre odcienie szarości wyświetlane są na drodze ditheringu czyli uzyskiwania pożądanego koloru poprzez manipulowanie sąsiadującymi odcieniami. W związku z tym w ciemnych obszarach można zauważyć szumy będące następstwem stosowania tej metody. Można powiedzieć że jeżeli obraz PS50B850 ma jakąś słabą stronę to chyba jedynie w sferze ciemnych detali. Z całą pewnością panel prezentuje bardzo wysoki poziom, ale jeżeli chodzi o gradację szarości musi nauczyć się jeszcze trochę od Pioneera i Panasonica.

Obraz

Samsung PS50B850 wyświetla bardzo dobrą biel. O ile w ekranach LCD osiągnięcie śnieżno białej bieli nie było trudne tak nie każda plazma sobie z tym radziła. Lekko "przybrudzona" koszula, czy odrobinę zbyt szara chmura na słonecznym niebie bywały do tej pory problemem. Panel plazmy serii 8 jest (podobnie jak NeoPDP Panasonica) znacznie jaśniejszy niż np. w modelach z zeszłego roku w związku z czym wyświetlenie jasnego i ostrego obrazu nie jest problemem. Wysoka jakość przydaje się również gdy telewizor stoi w jasnym pomieszczeniu. Można śmiało tę plazmę osobom, które zastanawiają się, który telewizor podoła ogromnym ilościom światła wpadającym przez okna w ich jasnym salonie. Sprawdzając jak od ekranu odbija się światło z lamp czy okien doszedłem do jeszcze jednego wniosku. W niektórych telewizorach plazmowych napisy na czarnym tle odbijały się od zewnętrznej szyby panelu co było widoczne pod kątem. W plazmie serii 8 Samsungowi udało się wyeliminować ten problem, a obraz oglądany w zasadzie pod każdym kontem jest tak samo dobry.

Obraz

Przeglądając ofertę nowych telewizorów plazmowych często natrafia się na dopisek 600hz. Osobiście bardzo byłem ciekaw tego jak pracuje system dodający aż tyle między-klatek i z początku spodziewałem się rewolucji. Już podczas pierwszego spotkania z telewizorem wyposażonym w te nowość pozbyłem się wszelkich złudzeń i doszedłem do wniosku, że kupując telewizor nie warto już sugerować się tym ile ma herców (100hz wystarczy). Chodzi głównie o to, że wyższa częstotliwość podawana przez producenta wcale nie musi przenosić się w prosty sposób na lepszą reprodukcję ruchu czy bardziej naturalną płynność. Za przykład podam recenzję telewizora LG 42LH5000 autorstwa John Doe z zaprzyjaźnionej HDTVmanii. W największym skrócie doszedł on do wniosku, że efekt jest dostrzegalny, ale nie każdemu się podoba.

W tym hercowym galimatiasie zastanawiałem się czy PS50B850 również należy do rodziny plazm 600hz. Jej prestiżowy charakter sugerowałby, że na wyposażeniu obowiązkowo znalazło się właśnie to rozwiązanie chociaż ruch wygląda zupełnie jak na telewizorach 100hz. W istocie plazma serii 8 dysponuje odświeżaniem 100hz plus systemem interpolowania klatek do poziomu nazwanego 600hz. Samsung w przeciwieństwie do innych producentów nie obnosi się jednak z tą wiadomością, a jego telewizor reprodukuje ruch w sposób, który nie powinien wzbudzić u nikogo zastrzeżeń.

Obraz

Dźwięk

Nieraz chwaliłem telewizory plazmowe za dużo lepsze od LCD nagłośnienie. Niestety w PS50B850 mamy "coś za coś". Zminiaturyzowana obudowa i super atrakcyjny wygląd uniemożliwiły zainstalowanie wystarczająco dużych głośników. Te, które znalazły się we wnętrzu plazmy serii 8 są małe i nie zapewniają satysfakcjonującej głębi, ani basu. Można co prawda próbować swoich sił w menu dźwięku ale znacznie prościej będzie pogodzić się z faktem, że dla tak dobrego telewizora powinno być podłączone równie dobre nagłośnienie.

Obraz

Zabawki

Na koniec chciałbym poruszyć jeszcze kwestię rozwiązania, a w zasadzie zestawu rozwiązań o nazwie Medi@ 2.0. Powoli przyzwyczajamy się do tego, że w naszych telewizorach pojawia się więcej zaczerpniętych prosto z komputera funkcjonalności. Niektórzy producenci w tym Samsung uważają jednak, że dodawanie obsługi kolejnych formatów, albo złącz to idealny temat do kolejnej wojny - wojny na multimedia. W zasadzie w tego typu rywalizacji niema nic złego bo jak pokazuje przykład B850 w telewizorze może znaleźć się kilka na prawdę praktycznych zabawek. Po pierwsze plazma serii 8 ma USB 2.0 co pozwala na swobodne odtwarzanie nawet bardzo wielkich plików (muzyki, obrazów, filmów, a w tym również .mkv). Kolejna funkcjonalność to obsługa sieci typu DLNA. Jeżeli nie wiecie jeszcze co to jest to w uproszczeniu powiem, że to również ciekawa zabawka bazująca na sieci WiFi. Instalujemy na komputerze program Samsunga załączony do telewizora albo ściągnięty z internetu, a następnie udostępniamy w nim pliki tak jak w zwykłej sieci lokalnej. Do telewizora podłączamy coś na kształt karty bezprzewodowej, a następnie synchronizujemy obydwa urządzenia w menu telewizora. Jeżeli mamy wystarczająco wydajny router bezprzewodowy to możemy odtwarzać prawie dowolny rodzaj multimediów jakie mamy w komputerze.

Obraz

Są jeszcze dwie warte uwagi rzeczy: Content library i Internet@TV. Ta pierwsza to mniej lub bardziej użyteczny zbiór przepisów kulinarnych, ćwiczeń fitness, prostych gier i opowiadań dla dzieci. O ile nie byłem w stanie sprawdzić czy za pomocą owego Content Library da się coś ugotować albo ćwicząc schudnąć tak w Internet@TV odnalazłem doskonałe urządzenie do zabijania czasu. Póki co telewizory samsunga z tą funkcjonalnością mają dwa "okna na świat". Pierwsze z nich to widget AccuWeathet czyli dostęp do informacji o pogodzie, a druga to YouTube. Przeskakiwanie po kolejnych filmach właśnie z tego serwisu sprawiło, że nie wiedziałem kiedy minęła mi godzina. Muszę przyznać, że z internetu w tej formie korzysta się łatwo i przyjemnie, a filmy mimo, że wyświetlane w okienku to na 50 calowej plazmie są tak wielkie jak na całym ekranie komputera.

Podsumowując

Samsung B850 to dobra plazma dostępna w dwóch rozmiarach 50 i 58 cali. Jest to telewizor godny polecenia będący dowodem na to, że Koreańczycy potrafią zrobić dobrą plazmę stanowiącą konkurencje dla najlepszych w tej branży. Na pochwałę zasługuje wierna reprodukcja kolorów oraz bogactwo odcieni dzięki, którym nie zachodził efekt tzw. schodkowania. Plazma serii 8 ma także imponujący poziom czerni, który nawet przed kalibracją bije na głowę większość dostępnych na rynku telewizorów. Pomimo drobnej niedoskonałość w kwestii gradacji szarości telewizor zrobił na mnie wyjątkowo dobre wrażenie. Co istotne do doskonałych parametrów obrazu w tym modelu dochodzi jeszcze bardzo atrakcyjny design, wysoka jakość wykonania i bardzo smukła obudowa. PS50B850 od podobnego LEDa może odróżnić głównie po ciężarze - 26 kg to stosunkowo dużo, ale i tak znacznie mniej od tego do czego przyzwyczaiły nas 50 calowe plazmy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)