Internet uczcił 40-lecie lądowania na Księżycu

Internet uczcił 40‑lecie lądowania na Księżycu

apollo11
apollo11
Mateusz
22.07.2009 13:40

40 lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. W sieci pojawiło się z tej okazji mnóstwo materiałów dotyczących tej i pozostałych wypraw programu Apollo.

40 lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. W sieci pojawiło się z tej okazji mnóstwo materiałów dotyczących tej i pozostałych wypraw programu Apollo.

Jedną z najciekawszych rzeczy jakie zaprezentowano w 40 rocznicę tego wydarzenia było ujawnienie kodu użytego w dwóch z trzech części statku kosmicznego: Command Module (stożkowaty moduł załogowy - to tu załoga spała i jadła podczas drogi na Księżyc i z powrotem oraz Lunar Module czyli moduł księżycowy, którym wylądowano na powierzchni srebrnego globu. Programy nazwane odpowiednio Comance054 i Luminary099 zostały skonfigurowane tak, aby można było je uruchomić za pomocą emulatora yaAGC.

Science Magazine w ramach 40-lecia udostępniło internautom sporo ciekawych rzeczy. Wydane 30 stycznia 1970 roku materiały zostały udostępnione za darmo. Wystarczy się zarejestrować, aby móc przeczytać wiele tekstów na temat tamtejszych wydarzeń. Znajdziemy tam mnóstwo newsów i analiz, które przedstawiają m.in. dane zebrane przez uczestników wyprawy.

AOL stworzyło specjalną witrynę symulującą pokój kontrolny, który nadzorował misję. We Choose The Moon pozwala przeżyć tamte wydarzenia w czasie rzeczywistym. Dodatkowo cały czas słyszymy rozmowy pomiędzy astronautami a Houston. Ponieważ cały lot w czasie rzeczywistym trwałby kilka dni, możemy skrócić ten czas i przejść do jego ważniejszych części. Jeszcze jedną ciekawostką są specjalnie stworzone na Twitterze konta, które zawierają historię rozmów z misji Apollo 11 pomiędzy załogą (znajdującą się w Apollo 11 oraz module księżycowym) a kontrolą w Houston.

Ci, którzy uważają, że lądowanie na Księżycu nigdy się nie odbyło, dostali kolejną dawkę materiałów do analizy. Na pewno ciekawe są zdjęcia potwierdzające pobyt człowieka na Księżycu, a dokładniej fotografie przedstawiające np. ślady wydeptane przez astronautów i sprzęt, którego używali podczas pobytu na srebrnym globie. Oczywiście zdjęcia nie są idealne, dlatego trzeba dobrze się przyjrzeć, aby cokolwiek zobaczyć.

NASA udostępniła także odnowione materiały wideo, które są zapisem z lądowania . Oryginalne taśmy znaleziono niedawno w Australii (sygnał z Księżyca trafiał właśnie tam oraz do USA), gdzie przeleżały kilkadziesiąt lat. Nagrania odtworzono i poddano cyfrowej obróbce, która przywróciła je do pierwotnej postaci. Dodatkowo "podrasowano" je nieco, aby były jeszcze lepszej jakości.

Na koniec warto przypomnieć o tym, że Google udostępniło w najnowszej wersji Google Earth mapę Księżyca. Sporo jego obszarów jest przedstawiona w niskiej rozdzielczości, a w dodatku nie są one zbyt ciekawe, ponieważ w większości są podobne. Ale pocieszyć powinien fakt, że znajdziemy tam również zdjęcia z miejsca lądowania Apollo 16, wykonane w całkiem znośnej rozdzielczości.

Źródło: ArstechnicaNASA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)