Roccat ISKU FX - widowiskowa klawiatura dla gamingowych "programistów" [test]

Roccat ISKU FX - widowiskowa klawiatura dla gamingowych "programistów" [test]

Roccat ISKU FX - widowiskowa klawiatura dla gamingowych "programistów" [test]
Mariusz Kamiński
29.04.2013 14:00, aktualizacja: 13.01.2022 12:00

Szeregowym stukaczom klawiaturowym nazwa ROCCAT niewiele mówi. Ta młodziutka niemiecka firma robi jednak sporo zamieszania na rynku peryferiów dla graczy i błyskawicznie pnie się w górę po szczeblach gamingowego prestiżu. Do redakcji Gadżetomanii trafiła właśnie jedna z oferowanych przez ROCCAT klawiatur. Jest to ISKU FX, a my wzięliśmy ją w testowe imadła.

Roccat ISKU FX – test cz. 1.

Obraz

Jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru gamingowej klawiatury jest możliwość personalizacji. Urządzenie powinno być w 100% dopasowane do gracza. Każdy przycisk, każda funkcja, każdy skrót musi się dać ujarzmić i dostosować do jego potrzeb. Ale nie chodzi wyłącznie o funkcjonalność. Gracze to także - nie żartuję! - wielcy esteci - i ROCCAT doskonale o tym wie. Gdybym miał dwoma słowami określić ISKU FX, to powiedziałbym...

Personalizacja i iluminacja

Spoglądając na pudełko ISKU FX, można dość szybko odgadnąć motyw przewodni designu urządzenia. Ma być obłędnie kolorowo. Funkcja iluminacji klawiszy pozwala na wybór aż 16,8 kolorów (w rzeczywistości liczba ta jest znacznie mniejsza, choć w zupełności wystarcza). Można więc zastosować chłodny błękit, wściekły róż, uspokajającą zieleń i wiele, wiele innych.

Druga reklamowana funkcja to gamingowe "programowanie", czyli zabawa w makro. Specjalna funkcja Easy-Shift to aż 36 dowolnie konfigurowalnych makr. Wyjątkową opcją klawiatury jest uruchamianie makr oraz funkcji na innych urządzeniach ROCCAT (myszka XTD). Można na przykład uruchomić z klawiatury Easy-Aim, co tymczasowo zmniejszy czułość myszy i znacznie polepszy dokładność celowania.

ISKU FX od pierwszego wejrzenia

Klawiatura ISKU FX to narzędzie przeznaczone dla tych, którzy grają intensywnie. Stało się to dla mnie jasne, gdy już pozbyłem się opakowania. Na pierwszy rzut oka ISKU FX wygląda, jakby została zrobiona z jednego kawałka plastiku. Zero trzasków i luzów. Obudowa jest gruba i wytrzymała. Na duże brawa zasługują gumowe nóżki, które uniemożliwiają wędrówkę klawiatury podczas nerwowej sesji w Battlefielda 3. Klawiatura ma standardowy layout (104 klawisze QWERTY).

Obraz
Obraz

Klawisze dodatkowe rozmieszczono dość funkcjonalnie. Na uwagę zasługują trzy programowalne przyciski tuż pod spacją (T1-T3), co pozwala bardziej zaangażować kciuk. Rozwiązanie bardzo dobre, choć nie do końca dopracowane - przyciski te powinny znajdować się nieco bardziej po lewej stronie, gdyż w obecnej pozycji zmuszają do sięgania, co niestety rozprasza. Domyślam się jednak, że położenie centralne jest ukłonem w stronę osób leworęcznych.

Obraz

Po lewej stronie klawiatury znajduje się 5 przycisków makr (M1-M5). Tuż obok diod LED ulokowano klawisz REC do rejestracji makr. Nad klawiszami funkcyjnymi są przyciski do obsługi multimediów oraz włącznik iluminacji z 5-stopniową regulacją natężenia podświetlenia i pozycją OFF.

ISKU FX w praktyce

ISKU FX to klawiatura membranowa i należy o tym pamiętać podczas kupna. Technologia ta wymaga przyzwyczajenia. Klawisze są odrobinę mniej responsywne, co może zmienić się na korzyść po dłuższym użytkowaniu.

Po ułożeniu ręki w konfiguracji WASD nie ma większych problemów z operowaniem makrami. Przy odrobinie wprawy można to robić małym palcem. Wspomniane wcześniej przyciski pod spacją mogłyby być mniej twarde. Znajdują się one w niecce, co dodatkowo utrudnia ich wykorzystanie. Podczas gry w FarCry3 notorycznie trafiałem na krawędź niecki zamiast w przycisk. Problem znika po dłuższym graniu i przyzwyczajeniu się.

Obraz

Funkcja Easy-Shift[+] pozwala na przełączanie pomiędzy różnymi zestawami makr za pomocą klawisza CapsLock i Shift. Dzięki temu można zwiększyć ich liczbę do 36. Rozwiązanie takie doskonale sprawdza się w przypadku gry w MMORPG i we wszelkiej maści strategie, w których jest nieco więcej czasu na dokonanie odpowiednich wyborów. Trochę gorzej funkcja ta wypada podczas intensywnej akcji, gdy nie ma czasu na dodatkowy manewr wyboru profilu. Pamiętajmy jednak, że jest to przypadłość wszystkich modeli z tak zorganizowanymi makrami.

Obraz

Ręka spoczywająca na klawiszach WASD nie męczy się, a plastik jest przyjemny w dotyku. Funkcja Anti-Ghosting działa doskonale - nie zauważyłem żadnych problemów podczas wciskania kilku przycisków jednocześnie. Po intensywnie growym weekendzie mogę stwierdzić, że gra na ISKU FX jest bardzo wygodna, a opanowanie mechanizmu makr wyjątkowo proste. Wspomniana klawiatura membranowa dokuczała mi dość krótko, ale jest to sprawa wysoce indywidualna.

W kwestii iluminacji warto wspomnieć o Talk FX. Jest to funkcja, która umożliwia komunikowanie się gry z użytkownikiem za pomocą podświetlenia klawiatury i myszki (model firmy ROCCAT) jednocześnie. Talk FX wymaga od gry wsparcia tej technologii, dlatego liczba tytułów jest mocno ograniczona. W praktyce sprowadza się to do informacji o żywotności bohatera (klawiatura stopniowo zmienia kolor z niebieskiego na czerwony) lub do powiadamiania o ważnych komunikatach (na przykład miganie w kolorze białym).

Obraz

Roccat ISKU FX – test cz. 2.Oprogramowanie

Okno Main Control pozwala na zaprogramowanie makr, przydzielenie ich do odpowiednich profili oraz zmianę ich nazw. Oczywiście można to robić także podczas gry za pomocą przycisku REC.

Obraz

Advanced Control daje możliwość regulacji podświetlenia oraz wykorzystania takich funkcji jak Breathing Effect (pulsowanie iluminacji) oraz Dimming timer (zmniejsza natężenie światła po określonym czasie nieaktywności).

Na szczególną uwagę zasługuje zakładka R.A.D, czyli ROCCAT Achievement Display. To specjalny system osiągnięć, które można kompletować i tym samym odblokowywać wyróżnienia i nagrody. Funkcja czysto zabawowa, ale wyjątkowo udana i satysfakcjonująca.

Obraz

Warto często korzystać z zakładki UPDATE/SUPPORT. ROCCAT znany jest z częstych aktualizacji tak oprogramowania, jak i firmware'u. I nie są to wyłącznie poprawki błędów, ale także nowe funkcje.

Podsumowanie

ISKU FX to bardzo konkretna klawiatura dla bardzo konkretnych graczy. Jeżeli grasz intensywnie i długo, to ISKU FX jest w sam raz dla ciebie. Bardzo dobre spasowanie części i wysoka jakość wykończenia gwarantują długą żywotność urządzenia. Wygodne makra sprawdzają się w każdym rodzaju rozgrywki, z naciskiem na MMORPG i strategie.

Doskonałe oprogramowanie bije na głowę konkurencję, co szczególnie ucieszy osoby niechętne do przekopywania ustawień.

Warto jednak pamiętać, że narzędzie stworzone do bardzo konkretnego celu nie będzie się dobrze sprawdzać w innych zadaniach. Klawiatura jest dość głośna podczas zwykłego wprowadzania tekstu i po pewnym czasie doprowadzi do furii osoby siedzące obok. Wynika to z konstrukcji nastawionej na trwałość.

ROCCAT ISKU FX to bardzo udany produkt, a nieliczne, drobne wady nie wpływają na powyższą ocenę. Jakość wykonania oraz szereg bardzo przydatnych funkcji, na przykład Easy Aim, w połączeniu z myszką ROCCAT mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych graczy. Ale i takich, którzy nie boją się przeznaczyć na swoje hobby większych kwot - sprzęt kosztuje około 370 zł.

ISKU FX

[plus]Spartański i agresywny design

[plus]Bardzo wygodne makra

[plus]Przyciski pod spacją

[plus]Bardzo wysoka wytrzymałość

[plus]Funkcjonalne podświetlenie

[minus]Klawiatura membranowa wymaga przyzwyczajenia

[minus]Bardzo głośna podczas zwykłej pracy

[minus]Wysoka cena

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)