Poradnik: Zamień swój komputer w centrum multimedialne z Moovida Media Center

Poradnik: Zamień swój komputer w centrum multimedialne z Moovida Media Center

moovida
moovida
Adrian Nowak
10.07.2009 21:00

Obecnie niemal każdy posiada w domu stary komputer, którego wyrzucenie na śmietnik nawet nie jest do końca legalne. Zamiast pozbywać się starej maszyny można z powodzeniem zamienić nasz leciwy komputer w wygodne centrum multimedialne i to bez żadnych dodatkowych kosztów.

Obecnie niemal każdy posiada w domu stary komputer, którego wyrzucenie na śmietnik nawet nie jest do końca legalne. Zamiast pozbywać się starej maszyny można z powodzeniem zamienić nasz leciwy komputer w wygodne centrum multimedialne i to bez żadnych dodatkowych kosztów.

Czemu na Linuksie?

Na początek muszę wspomnieć, iż całość oprzemy o system operacyjny Linux z kilku fundamentalnych powodów. Po pierwsze jest on całkowicie darmowy co nie będzie nadwyrężało naszego budżetu ani zmuszało do piractwa. Po drugie, otrzymujemy system z aktualnymi sterownikami i całkowicie odporny na wirusy. Jeśli pomimo wszystko chcesz oprzeć to o Windowsa, który na przykład był wcześniej zainstalowany na danym urządzeniu, zainteresuj się aplikacją Media Portal.

Czym jest Moovida?

My zajmiemy się programem Moovida Media Center, który jest zwyczajną nakładką na środowisko graficzne przez co można go łatwo uruchomić niemal w każdej z popularniejszych dystrybucji Linuksa. Jest to spore ułatwienie, gdyż możemy się opierać o system, który już wcześniej poznaliśmy albo ewentualnie prostą dystrybucję Ubuntu.

Instalacja w Ubuntu

Źródła aplikacji do skompilowania w dowolnej dystrybucji można pobrać stąd, natomiast w Ubuntu instalacja sprowadza się do kilku prostych kroków. Na początek musimy dodać odpowiednie repozytoria, czyli informacje dla systemu skąd ma sobie pobrać paczki. Przechodzimy zatem do menu 'System=>Administracja=>Źródła oprogramowania'.

zrodla-oprogramowania
zrodla-oprogramowania

Następnie po przejście na zakładkę 'Oprogramowanie osób trzecich' wybieramy przycisk 'Dodaj' i podajemy osobno każdą z poniższych linijek:

Konfiguracja

Moovida po instalacji jest już praktycznie gotowy do użytku. Jedyne co musimy zrobić to wejść do menu programu i włączyć skanowanie multimediów. Pomimo, że ten krok nie jest konieczny to jednak znacznie przyśpiesza odnajdywanie na dysku muzyki czy filmów.

Obraz

Domyślnie narzędzie jest uruchomione w pełnym ekranie, jednak jeśli chcemy wyjść do trybu okienkowego wystarczy wybrać przycisk Esc.

Dodawanie programu do autostartu

Jeśli komputer ma służyć głównie do odtwarzania multimediów, powinien po uruchomieniu automatycznie przystosować się do pełnionej roli. Musimy zatem do autostartu dodać odpowiedni skrót do autostartu w Ubuntu.

Wybieramy zatem z menu Gnome "System=>Preferencje=>Programy startowe".

moovida-stup
moovida-stup

Klikamy następnie na przycisk 'Dodaj' i wypełniamy dostępne pola tak jak na powyższym obrazku. Po ponownym uruchomieniu komputera Moovida powinna się automatycznie uruchomić na pełnym ekranie. Podobnie postępujemy także w innych dystrybucjach wyposażonych w pulpit Gnome.

Podsumowanie

Jak widać, zmiana naszego starego komputera w multimedialne centrum nie jest zadaniem najtrudniejszym, jednak pewną trudność może tutaj sprawić linuksowa platforma z którą nie wszyscy są zaznajomieni. Jak pisałem na początku, istnieją jednak także nakładki dla Windowsa, które dość szybko mogą nadać mu innej funkcjonalności. Oczywiście użytkownicy Windowsów z serii Media Center nie muszą już instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)